Felvilágosító programok
Ma már szinte mindenki tudja, hogy például a dohányzás tüdőrákhoz vezet, az alkoholizmusnak májzsugorodás a vége, a homoszexuálisok körében pedig nagyobb az AIDS betegség előfordulása. Vannak ilyen jól ismert tények, amelyeket az orvostudomány már sikeresen beágyazott a köztudatba. Azonban rengeteg szintén fontos dolog tévesen él a mindennapi ember fejében, többek között az is, hogy 35 éves kor után sokkal nehezebb gyermeket szülni, illetve nagyobb az esélye annak, hogy beteg lesz a születendő gyermek. Az alábbi ábrán látható, hogy a nők fogamzó képessége már a harmincas évei elejétől kezdve csökken.
Dr. Vereczkey Attila szerint épp ezért kiemelt fontosságú lenne már középiskolás korban a reprodukciós egészséggel kapcsolatos felvilágosítás, mikor a fiatalok rendszeres szexuális életüket kezdik el.
Vigyázzunk tehát a reprodukciós egészségünkre! Ez egy nagyon fontos üzenet az edukációs kultúránkon belül, ezt is be kellene venni a prevenciós programok közé, így talán elkerülhető lenne az, hogy 27- 30 évesen emberek tömege kerüljön lehetetlen, szó szerint meddő helyzetbe – napjainkban rengetegen szeretnének gyermeket, akiknek természetes úton ez nem sikerül…
A női meddőség biológiai okai
A nőket sajnos az idő nem kíméli – ők nem tehetik meg, hogy várnak, halljuk sokszor, hogy ketyeg az a bizonyos biológiai óra, továbbá a túlsúly, a dohányzás, a stressz mellett legnagyobb ellenségük, az öregedés csökkenti legnagyobb mértékben a teherbeesés valószínűségét. Vajon mi ennek az oka?
A nők születésükkor több ezer petesejttel rendelkeznek, embrió korukban már megvan az összes petesejtjük. Az embrionális kortól kezdve a világrajövetelig elvesztik ennek 10%- át, majd mikor elkezdenek menstruálni és pubertás korba lépnek, szintén ennyit vesztenek. A serdülőkor után néhány ezer petesejt kezd el érni, majd életük során mindössze néhányszáz lesz ezek közül az, amely valóban meg is érik. Könnyen ki lehet számolni, hogy a nők kb. 160 petesejtet ovulálnak egy életen át. Harmincadik életévüket átlépve pedig a nők petesejtjeinek nagy része, akár 50 százaléka is végleg eltűnhet. A női termékenységről szóló kutatások során arra a következtetésre jutottak, hogy mire betöltik a negyvenet, a nők petesejtjeinek csupán 3 százaléka marad meg az eredeti mennyiségből.
Nagyon sok olyan betegség létezik, amelyek abból következnek, hogy elfogynak a petesejtek. Ennél a pontnál fontos kihangsúlyozni a fogamzásgátlók védő szerepét, ahogyan a főorvos úrtól megtudhattuk. Ugyanis a nem kívánt terhességek megakadályozása mellett ezek szedése számos egyéb előnnyel jár ezek: véd az endometriózis, illetve a cisztaképződés ellen, és védi a nő petesejtjeit is, mivel a tabletta szedése alatt az illető hölgy nem ovulál, azaz a fogamzásgátló védi, fogja az ovulációs lehetőségeit, a petesejt-kapacitását.
Kapcsolj át az éjszakai üzemmódról!
Mint azt korábban említettük, az életmódnak is nagy szerepe van a termékenység csökkenésében, hiszen jelentősen befolyásolja a petesejt károsodását is. A petesejt ugyanúgy öregszik, mint mondjuk az agy, a szem, vagy a bőr, vagyis ezt is minden negatív hatás ugyanúgy éri:
alkohol;
drog;
éjszakai életmód – azaz, ha például éjszaka dolgozol – hamarabb öregszik, aki éjjel van ébren, akkor dolgozik, és nappal alszik, mivel ebben az esetben nem az alvás időtartama, hanem a ritmikusság, a környezettel való harmónia számít, ami ekkor nincs meg;
egészségtelen táplálkozás, a rendszeres mozgás hiánya, túlsúly.
További meddőséggel kapcsolatos írásaink:
Érdekességek a meddőségről
A meddőség lelki okai (1. rész)
A meddőség lelki okai (2. rész)
A meddőség az egész családot érinti
Amit a férfi meddőségről tudni illik (1. rész)
Amit a férfi meddőségről tudni illik (2. rész)
A meddőség komplex kezelése
Hozzászólások