A meddőség lehetséges okai
„Az alapelv az, hogy ha bármilyen szempontból kedvezőtlen helyzetbe kerülünk, akkor a szervezet elsőként a termékenységért felelős rendszert blokkolja. Van valószínűleg ennek egy evolúciós szerepe is, hogy védje a szervezetet a terhességtől. Így erőkifejtés, vagy egy erőteljes fogyás, illetve hízás blokkolhatja a reprodukciós rendszerünket is. Ide tartozik a pszichés állapot, a félelem, vagy a fenyegetettség érzése, illetve egyéb betegségek is. A szervezet folyamatosan értékeli a történéseket, és szükség esetén reagál rá. Ha valaki ugyanis beteg és várandós egyszerre, akkor a természetben jelentősen csökkennek az életbemaradási esélyei, és a szervezetünk a modern társadalomban is ezen az elven működik” – tudhattuk meg a meddőségi és endoszkópos specialistától, aki egy budapesti magánklinika részlegvezető főorvosa.
Sokat hallhatunk arról különböző fórumokon, hogy a meddőség hátterében számos ok húzódhat meg. Míg az egyik oldal a testi okok feltárását szokta hangsúlyozni, addig mások a lelki oldal szerepét emelik ki. A kérdés tehát nagyon összetett, és érdemes ezt figyelembe venni a meddőség kezelésében is.
„A komplex szemlélet lényege, hogy az egész rendszert kell vizsgálni, és ez vezet a hatékony kezeléshez is” – magyarázza a főorvos.
„Mi például egy lombikbébi kezelés folyamán több száz faktort nézünk folyamatosan, és tudnunk kell, hogy még így sem tudunk teljes képet alkotni. Úgy lehet talán a legjobban elképzelni ezt az egész folyamatot, mint egy olimpiai döntőt. Ha a versenyző nem aludta ki magát, nem készült fel fizikailag a megmérettetésre, vagy magánéleti problémák miatt nem tud koncentrálni, akkor nem fog győzelmet aratni. Viszont az is kell a sikerhez, hogy a pálya megfelelő állapotban legyen, és az eszközök se hagyják őt cserben, hiszen ezek a tényezők ugyanúgy megakadályozhatják őt abban, hogy kiemelkedő teljesítményt nyújtson. Ugyanez a helyzet a meddőség tekintetében is, mi tehát abban tudjuk a hozzánk forduló párokat segíteni, hogy nagyon körültekintően kivizsgáljuk őket, és a megfelelő pontokon segítjük őket abban, hogy a problémás részeket korrigálva és megerősítve a legjobb eséllyel bekövetkezzen a gyermekáldás. Például ha egy páciensnek van egy pajzsmirigy-rendellenessége, és erről nem tud a kezelőorvos, akkor nyilvánvalóan rosszabb esélyekkel indul. Ugyanez a helyzet egy mióma, vagy egy endometriózis esetében. Ezek ugyanis nem minden esetben lehetetlenítik el a megfoganást, az esélyeket viszont mindenképpen csökkentik, így sokkal több, lényegében felesleges beavatkozáson kell részt venniük a pácienseknek, ami pszichésen, testileg és anyagilag is nagyon nagy megterhelést jelent. Ha minden faktor a helyére kerül, akkor ugyanis 35 év alatt 40-50% is lehet a lombikbébi program sikerességének aránya egyetlen cikluson belül” – hangsúlyozza a specialista.
A komplex kezelés
A modern szakmai szemlélet alapja a meddőség kezelésében a komplex hozzáállás, ami nemcsak egy egyszerű lombikbébi programot jelent, hanem azt is, hogy az orvosi csapatot kiegészítve minden olyan szakterület jelen van az intézményben, amely a meddőség kezelésével kapcsolatba hozható.
„Egy endokrinológiai rendellenesség esetén endokrinológus segít, a sebész kiveszi a daganatot, a pszichológus helyre teszi a feszültséget, segít, támogat, és ha ezek a területek együtt dolgoznak, akkor a megfelelő technikai módszerekkel a terhesség a lehető legnagyobb eséllyel sikerülhet. Ez a hozzáállás amellett, hogy sokat segít, nagyon etikus is, hiszen ott támogat, ahol szükség van rá” – mondja a főorvos.
„Ez az egész komplex program egyébként nagyon komoly logisztikát igényel, hiszen össze kell hangolnunk a különböző szakterületek munkáját” – magyarázza a szakember. „Ha van például egy PCOS-ben, vagyis Policisztás Ovárium Szindrómában szenvedő páciens, akkor nőgyógyászati, genetikai, endokrinológiai, illetve pszichológiai vonalon is megközelíthető a betegsége. A komplex koncepció egyedisége abban van, hogy mi komplexen állunk a problémához, tehát a betegséggel kapcsolatba hozható összes szakterület teret kap a kivizsgálásban, és közös munkával, folyamatos csoportos konzultáció mellett történik a kezelés és a felkészítés a lombikbébi programra. Ennek megvan a maga szakmai protokollja, amelyet persze folyamatosan fejleszteni kell, hiszen a tudomány, és az emberről alkotott tudás dinamikusan halad előre. Az egyedüli probléma az effajta hozzáállással az, hogy a páciensek Magyarországon hozzászoktak ahhoz, hogy az időhiány miatt, vagy egyéb okokból legtöbbször egyetlen szakembertől megkapnak egy diagnózist, és az alapján történik a kezelés, ami vagy sikerül, vagy nem. Ez azonban azért is problematikus, mert a páciensek éveket is veszíthetnek az alacsony hatékonyságú programokkal, amit vannak, akik már nem engedhetnek meg maguknak. A történetnek az idő, és az anyagi ráfordítás mellett fontos része az is, hogy minél több lombikbébi programot kell végigcsinálni, annál nagyobb a pszichés nyomás, ami kimerüléshez és kiégéshez vezethet. Ezért is érdemes fordítva állni a történethez, vagyis fontos, hogy nagyon precíz legyen a kivizsgálás, logisztikailag jól oldjuk meg a szakmák közötti kommunikációt, hiszen ennek segítségével akkor kezdhetünk bele a lombik programba, amikor a legideálisabbak a körülmények. Persze senki sem tudja biztosra garantálni a sikert, azonban annyiban segíthetünk, hogy a lehető legjobb eséllyel induljanak a párok a kisbabáért.”
További meddőséggel kapcsolatos írásaink:
Érdekességek a meddőségről
A meddőség az egész családot érinti
A kor és a meddőség
A meddőség lelki okai (1. rész)
A meddőség lelki okai (2. rész)
Amit a férfi meddőségről tudni illik (1. rész)
Amit a férfi meddőségről tudni illik (2. rész)
Stressz és meddőség
Hozzászólások