A szénhidrát nem bűnös, de nem mindegy, melyiket választjuk!
Sajnos, egyre több esetben derül ki, hogy a meddőség hátterében egy bizonyos, PCOS nevű betegség áll – mondja a dietetikus. Napjainkban a policisztás petefészek szindróma (PCOS) a leggyakoribb női hormonrendszert érintő betegség. A fogamzóképes korban levő nők 5-10%-ánál, más adatok szerint 10-20%-ánál diagnosztizálható, nemhiába tekinthető ennek a korosztálynak a fő meddőségi okának. A betegség rövid és hosszú távú szövődményekkel is társul, ezért időben történő felismerésének és megfelelő kezelésének nagy a jelentősége, mind az egyén, mind a társadalom szempontjából.
Ma már tudjuk, hogy a betegség kialakulására az öröklött genetikai hajlam mellett az életmód is hatással van. Ide tartozik a helytelen táplálkozás, így többek között az étkezések kihagyása, emellett egyszerre nagyobb mennyiségű étel fogyasztása, túlzott energia-bevitel, rostszegény táplálkozás, a zsírdús, telített zsírsavakban, egyszerű szénhidrátokban (cukor, finomliszt) gazdag ételek gyakori fogyasztása. A sor folytatható, mivel a mozgásszegény életmód, a túlsúly, elsősorban a hasi elhízás és a fokozott stressz is gyakran vezet PCOS-hoz.
Kezelésének hatékony megvalósulásához elengedhetetlen a különböző szakterületek (endokrinológia, diabetológia, nőgyógyászat, háziorvostan, pszichológia, dietetika, gyógytornászat) szoros együttműködése. Ugyan a betegség véglegesen nem gyógyítható, azonban az inzulinérzékenység, a metabolikus szindróma és a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében bevált hármas alapkezeléssel jól karbantartható, a tünetek visszaszoríthatók, a szövődmények megelőzhetők. A hármas kezelés fő elemei az irányított (dietetikus segítségével összeállított) táplálkozás, a rendszeres testedzés és az inzulinrezisztencia gyógyszeres kezelése. A gyógyszeres kezelés szükségességét az orvos feladata megállapítani, azonban, mivel a PCOS diéta az egészséges táplálkozás alapelvein nyugszik, mindenkinek javasolt, laboreredményektől és testtömegtől függetlenül. A PCOS-ban jellemző inzulinrezisztencia megállapítása esetén ajánlott diéta lényegében a minden egészséges ember számára, megelőző jelleggel javasolt, unásig ismert, mégsem követett, egészséges táplálkozással azonos.
Alultápláltan nem könnyű megfoganni
Az energiát adó tápanyagok (fehérje, zsír, szénhidrát) mellett nem szabad elfeledkezni az energiát nem szolgáltató vitaminokról, ásványi anyagokról sem! Ezek megfelelő aránya és mennyisége mind az anyai, mind a magzati egészséget is jelentősen befolyásolja: ezért is fontos a vegyes, kiegyensúlyozott étrend, amely esetén a hiányállapotok esélye minimálisra szorítható. A családtervezés időszakában, mivel a sikeres fogamzásról csak közel egy hónap elteltével értesül az újdonsült édesanya, már érdemes úgy étkeznie, mintha már valóban gyermeket várna. Ezért – többek között – a magzatvédő vitaminnak is nevezett folsav fogyasztására kell fokozottan figyelnie.
Ha normál táplálkozással nem valószínűsíthető, hogy eleget visz be (például télen, amikor kevesebb a friss, nyers zöldség, gyümölcs vagy egyéb okból, például epebetegsége miatt nem bír annyi zöldséget, gyümölcsöt fogyasztani), étrend-kiegészítő formájában is szedheti, mindenképpen az orvosával egyeztetve. Ugyanezen okból az alkoholfogyasztással is érdemes óvatosan bánnia, és inkább absztinensnek vagy nagyon mértékletesnek maradnia, hogy ezzel se okozzon kárt a magzatban.
Az újabb kutatások szerint a mértékletes kávéfogyasztás nem okoz meddőségi problémákat, ettől független napi egy-két, legfeljebb három (nem túl erős) adagban húzzuk meg a felső határát e koffeintartalmú ital (valamint a feketetea) fogyasztásának.
Összességében elmondható, hogy a termékenységet meghatározó számos tényező mellett a táplálkozás szerepe sem elhanyagolható, mivel ez is hozzájárulhat a sikeres fogamzáshoz és egy egészséges gyermek világra jöttéhez, ezért sosem késő jobban szemügyre venni, mi kerül a tányérunkra!
Kapcsolódó cikkeink:
Hogyan csináljunk fiút vagy lányt?
Babavállalás felsőfokon
Életmód és gyermekvállalás
Anorexia vs. gyermekvállalás
Túlsúlyosan is vállalhatok gyermeket?
Forrás:
Schmidt Judit, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet dietetikusa
(Felhasznált irodalom: MDOSZ Táplálkozási Akadémia Hírlevél, IV. évfolyam 2. szám, 2011. február)
Hozzászólások