Adatok
Ma Magyarországon kb. 150.000 párt érint a meddőség problémája. Egyes felmérések azt mutatják, a nemzőképes magyar párok közül mindössze 10-12%, mások viszont azt állítják, akár ezek 25%-a meddő. Ezen túl, egyes szakemberek úgy gondolják, hogy harmadrészben a férfiak, harmadrészben a nők a „hibásak”, míg megint mások úgy vélik, a meddőség eredete egy pár esetében 40-40%-ban mindkét félhez köthető. Az esetek fennmaradó részében mindkét nem érintett e tekintetben egyezőek a vélemények.
Miért diagnosztizáltak régen kevesebb férfi meddőséget?
Hogy régen miért állapítottak meg kevesebb számú meddőséget, annak elsősorban szociális okai vannak. Annak idején a férfiak társadalomban betöltött domináns pozíciója miatt a férfi meddőség ténye nem is létezett, hiszen ennek lehetősége még csak fel sem merült akkor, nem ismerték el, hogy ilyen létezhet, és nyíltan erről még beszélni sem lehetett. Ha régen egy párnak nem születhetett gyereke, egyértelműen a nőt hibáztatták, annak ellenére, hogy a női meddőséget technikai hiányosságok miatt nem tudták megfelelően vizsgálni. Ezen felül akkoriban csak férfiak lehettek orvosok is, így már csak ezért sem fordulhatott elő, hogy egy férfi nemzőképtelen vagy beteg legyen.
Ha kiderült volna, hogy a meddőség férfiakat is érint, számukra ez a családon belül és a társadalomban is presztízsveszteséggel járt volna, ezért a tényt el sem lehetett fogadni. Így mindenkor kizárólag a nőt tették felelőssé, ha nem következett be a várva várt gyermekáldás.
Hogyan kezelték régen a meddőséget?
„Régen a férfi meddőséget sajátos módon kezelték: a meddőként megbélyegzett feleségeket, fiatal úriasszonyokat ún. fürdőkúrára küldték (pl.: Karlovy Varyba, más néven Karlsbadba, vagy a szovátai Medve- tóhoz; ez több kiváló irodalmi műben is említésre kerül, többek között Milan Kundera „Halhatatlanság” című regényében.). Itt „stresszmentes” környezetben a fürdős ifjak „segédletével” a két hónapos kúrára küldött szomorú hölgyek várandósak lettek” – avat be minket a Vereczkey főorvos úr.
A modern kor gondolatai
Időközben az orvostudomány is rengeteget fejlődött, amelynek eredményeként az orvosok, kutatók már rendelkeztek a vizsgálatok elvégzéséhez szükséges eszközökkel. Továbbá annak megítélése is jelentősen változott, hogy a férfiak is lehetnek meddők, ma már ezt a tényt ők is felvállalhatják.
Tudjuk, hogy a férfi lélek egy bizonyos szempontból a büszkeségre, a tiszteletre épül. Ezt igazolja Dr. Vereczkey Attila is, aki azt mondja, a férfiak éppen ezért sokkal nehezebben veszik a meddőség tényét, a nőkkel ellentétben. A nők sokkal alázatosabbak, jóval könnyebben túlteszik magukat a problémán, de legalábbis elfogadják az olyan egészségügyi betegséget is, mint a meddőség.
Összességében megállapítható, hogy azok a tendenciák, amelyek korábban a férfiak fertilizációs feddhetetlenségét védték, és kizárólag a nőket okolták, ma már egyértelműen „ódivatúaknak” mondható. Mostanra módosult a férfi meddőségének elfogadottsága.
Meddőséggel kapcsolatos cikkeink sora:
A kor és a meddőség
A meddőség lelki okai (1. rész)
A meddőség lelki okai (2. rész)
A meddőség az egész családot érinti
Stressz és meddőség
A meddőség komplex kezelése
Hozzászólások