A harmincöt év felett szülő nők aránya Magyarországon tizenhárom százalék körül mozog, és növekvő tendenciát mutat. Minél idősebb az ember, annál bölcsebb – tartja a mondás. A kismamáknál is ez a helyzet, negyvenen túl megfontoltabbak a fiatalabbaknál, erősek lelkileg, átéltek több nehézséget is életük során, tiszta fejjel kezelik a felmerülő problémákat. Szakértők szerint mindez hatással van a gyermekeikre, akik magasabb intelligenciával fognak rendelkezni. A férfiak is felnőttek az apaságra, sokkal jobban lehet a segítségükre számítani, továbbá biztosítani tudják a megfelelő anyagi hátteret a gyermekvállaláshoz, ami sok aggodalmat megspórol a családnak.
Azonban a kései gyermekvállalásnak megvannak a hátulütői is. A lehetséges kockázatok magasabbak, gyakoribbak a szövődmények, több a komplikáció, számos kísérő betegség diagnosztizálható (például terhességi cukorbetegség). Magasabb eséllyel fordul elő vetélés, koraszülés és császármetszés. Fejlődési rendellenességek is felmerülhetnek (legismertebb közülük a Down kór), melyek szűrhetők ultrahanggal illetve genetikai vizsgálatokkal. Fokozott odafigyelésre van szükség, speciális terhesgondozásra, nagyobb szakmai felkészültségű orvosokra, hiszen ilyenkor az anyai szervezetet jobban megviseli az állapotosság. Többnyire nem képesek a nők természetes módon teherbe esni, rendszerint mesterséges megtermékenyítésre van szükség, habár az utóbbi időkben jelentősen megnövekedett a negyven év feletti asszonyok gyermekvállalási esélye. A gyermekágyas időszak is nehezebb, a tejelválasztás rendszerint lassabban indul be.
„Mi a biológiai előírásokat felül tudjuk írni, a párokat ne az életkoruk, hanem egymáshoz való viszonyuk, életkörülményeik és vágyaik irányítsák akkor, amikor a legszebb dologra, a gyermekáldásra vállalkoznak” – tanácsolja Papp Zoltán professzor.
Hozzászólások