Az ovuláció a petesejt kilökődését jelenti a petefészek felszínének közelében található tüszőből, mely a női nemi ciklus során normálisan végbemegy. Míg a férfiak gyakorlatilag életük végéig nemzőképesek, addig nekünk nőknek születésünktől fogva meghatározott számú petesejt áll rendelkezésünkre. Így körülbelül 50 éves korunk után belépünk a változó korba, vagyis a klimax időszakába. Ez a szám csak egy hozzávetőleges adat, elérkeztének ideje attól függ, hány érésre váró petesejt található a petefészkekben, illetve ezek közül egy ciklus során hány darab érik meg.
A menstruációs ciklus 1-5. napján a petesejt megkezdi fejlődését a tüszőérést serkentő hormon (TSH) hatására. Az érés során a tüsző ösztrogént termel. Ennek növekvő koncentrációja egy bizonyos értéket meghaladva a sárgatestképződést serkentő hormon (LH) koncentrációjának ugrás szerű növekedését idézi elő. A hormon hatására a pete kiszabadul a tüszőből. Ez a folyamat általában a 12-16. nap között zajlik le, időpontját pedig különböző módszerekkel magad is meghatározhatod.
A menstruációs ciklus
Az ovuláció előtti időszakot follikuláris (vagy tüsző érési) szakasznak, a tüszőrepedés utánit pedig luteális (más néven sárgatest képződési) szakasznak nevezzük. Maga a ciklus általában 28 nap időtartamú – a menstruációs vérzés első napján kezdődik és egészen a következő vérzés első napjáig tart –, de ez egyénenként eltérő lehet. Ilyenkor az ovuláció időpontja a ciklus hosszának függvényében változik. A ciklus során mindkét petefészekben érnek sejtek, de csak az egyikben történik kilökődés. Az viszont, hogy melyik hónapban melyik oldali petefészked kerül sorra, véletlenül dől el.
Ez az első ránézésre bonyolultnak tűnő ábra azt mutatja, hogyan változik a méh nyálkahártyájának vastagsága, a különböző hormonok koncentrációja és a testhőmérséklet a ciklus során, valamint azt, hogy mi történik mindeközben a petefészekben.
A ciklus első napján elkezdődik a petesejt érése. A legfelső sorban látszik, ahogyan az aprócska tüszőben megjelenik egy fekete pontocska, mely a petesejt magját szimbolizálja. Ezzel körülbelül egyidőben tapasztalható a vérzés kezdete (az ábra alsó bal alsó részén vörössel jelölve), ami azt jelenti, hogy a méh nyálkahártyája a hirtelen lezuhant progeszteron szint hatására leválik és megkezdődik az új ciklus.
A vérzés a ciklus 6-7. napján megszűnik miután a méhnyálkahártya a 8-9. napon regenerálódni kezd. Megkezdődik a vastagodása, valamint vérerek jelennek meg benne. Ezzel párhuzamosan emelkedik a vérből kimutatható ösztrogén mennyisége (kékkel jelölt), melyet az érésben lévő petesejt termel.
A ciklus közepe táján (13-15. nap) a petesejt által termelt ösztorgén mennyisége olyan magas lesz, hogy eléri a küszöbértéket, ami kiváltja a luteinizáló hormon (zölddel jelölt) koncentrációjának ugrásszerű megemelkedését. Ennek a hirtelen emelkedésnek a hatására az érett petesejt kilökődik a tüszőjéből és elindul útjára a petevezetőben. Maga mögött hagyta azonban a tüszőt, mely elkezd sárgatestté alakulni, hogy az esetleg létrejövő terhesség fenntartásáért felelős progeszteron hormont (feketével jelölve) termelje. Ez a hormon egy részről megakadályozza további peték érését, másfelől pedig felkészíti a méhet a megtermékenyített petesejt fogadására és a beágyazódásra.
Hogyha 24-36 órán belül nem jön történik megtermékenyítés, a petesejt elhal és a következő vérzés alkalmával eltávozik. A ciklus végére a hátrahagyott sárgatest mindenképpen elsorvad, mivel ha nem történt megtermékenyítés, nincs tovább szükség a nyálkahártya fenntartására, míg ha történt megtermékenyülés, a progeszteron termelését a beágyazódott embrió veszi át. Az ábrán az előbbi eset van feltüntetve, melyben a megtermékenyülés elmarad és újabb ciklus kezdődik.
Hozzászólások