A szülés megindításának lehetséges okai és módszerei

Admin | 2014.04.10


Lehetséges okok



Terhességi toxémia (preeclampsia, terhességi mérgezés)



A terhességi toxémia második trimeszterre jellemző tünetegyüttes, amely a 20. terhességi hét után alakulhat ki, és általában a szülést követő 6. héten magától megszűnik. Nevével ellentétben az állapotot nem méreganyag okozza, de pontos okát az orvosok a mai napig is csak valószínűsítik. A preeclampsia legfontosabb tünete a magas vérnyomás, de az anya vizeletében kimutatható magas fehérjeszint (albumin) és az ödémás állapot is árulkodó jel lehet. A magas vérnyomás hatással van a babára is, hiszen ezáltal csökkenhet a lepény működése és a baba nem jut megfelelő mennyiségű oxigénhez.



A nem megfelelően kezelt terhességi magas vérnyomás következtében rángógörcs (eclampsia) alakulhat ki, amely a terhességi mérgezés legsúlyosabb szövődménye. Ez akár életveszélyes állapot is lehet, amely a terhesség késői szakaszában, de a szülés alatt és azt követően is felléphet.



A magzat túlhordása



A terhesgondozás folyamán a várandósság heteit az utolsó menstruáció első napjától számítják, így az 40 hétig, vagyis 280 napig tart (ez a szülés várható időpontja). A legtöbb baba valamikor a 38-42. terhesség hét között jön a világra, azonban megtörténhet, hogy 2 héttel is túllépi a kiírt időpontot; ebben az esetben a magzat túlhordásáról beszélünk.



Ha a baba nem születik meg a betöltött 42. terhességi hétig, általában az orvos megindítja a szülést és indokolt esetben császármetszést is végez. Ebben az időszakban már igen komoly kockázatnak van kitéve az anya és a baba is, mivel a méhlepény zsugorodásának következtében már nem képes megfelelően ellátni a funkcióját, és oxigénhiányos állapot vagy elégtelen szívműködés léphet fel.



Terhességi cukorbetegség



A terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) esetében az inzulinhiány a várandósság 9 hónapja alatt jelentkezik vagy akkor kerül felismerésre. Hátterében hormonális okok állnak (a terhességi hormonok rontják az inzulin hatékonyságát, amely következtében az anya szervezete egyre többet kell termeljen belőle) és a legtöbb esetben csupán átmeneti állapotról van szó. A szülést követően elvégzett vizsgálat eredménye általában már normális értékeket mutat.



A terhességi diabétesz számos szövődménnyel járhat, ezek részben már a terhesség idején megmutatkozhatnak, míg mások inkább a jövőre nézve jelentenek kockázatot. A várandósság időszakában a cukorbetegség a méhlepény elégtelen működését eredményezheti, amely hatással lehet a baba légzési-keringési funkciójára, valamint a tüdő és a szív fejlődésére. Megtörténhet az is, hogy kelleténél több cukor kerül a magzat szervezetébe, és a nagyobb mennyiségű zsírlerakódás következtében a baba az átlagosnál nagyobb súlyú és méretű lesz - ezt makroszómiának nevezzük.



Az időben felismert terhességi cukorbetegség megfelelő diétával karbantartható, ha szükséges pedig inzulininjekciók segítségével kezelhető. Amennyiben az orvos úgy látja, hogy a cukorbeteg kismama számára terhesség folytatása magas kockázatot hordoz magában, akkor akár idő előtt is megindíthatja a szülést.



További okok



● Amennyiben a kismamánál valamilyen betegség áll fenn (például szívbetegség vagy vesebetegség) vagy az RH összeférhetetlenség következtében az anya szervezetében hirtelen megnövekedett az antitestek száma, akkor indokolt lehet a szülés idő előtti megindítása.

● A terhességi magas vérnyomáshoz hasonlóan az anya alacsony vérnyomása esetén is szükség lehet valamilyen szülésmegindító eljárásra, mivel a méhlepény elégtelenségének következtében magas az oxigénhiányos állapot kialakulásának kockázata.

● Megtörténhet, hogy a placenta idő előtt elöregszik vagy vérzés kíséretében leválik a méhfalról és nem biztosít megfelelő ellátást a babának. Ezekben az esetekben szintén a szülés megindításához folyamodnak a szakorvosok, megelőzve az életveszélyes helyzetek kialakulását.

● Idő előtti szülésmegindításra lehet szükség akkor is, ha egyáltalán nem vagy csak ritkán észlelhető magzatmozgás, elégtelen a baba szívműködése, a magzatvíz elszíneződött vagy ha a burokrepesztés követően nem indul meg magától a szülés - tehát minden olyan esetben, amely veszélyezteti a baba és/vagy az anya egészségi állapotát.





A szülés megindításának módszerei



Burokrepesztés



A burokrepesztés egyik legáltalánosabb szülésmegindító eljárás, amely során a szülészorvos a méhszájon keresztül egy eszköz segítségével repedést ejt a magzatburkon. A magzatvíz szivárgásának következtében méhben uralkodó nyomás csökken, amely a vajúdás megindulását eredményezi.



Oxitocin infúzió



A szülés megindításának másik módszere a méhösszehúzódást elősegítő infúzió alkalmazása, mely során oxitocin hormont adagolnak a kismama vérkeringésébe. Ezt a módszert nem csak hirtelen fellépő veszélyes helyzetekben alkalmazzák, hanem úgynevezett fájásgyengeség esetén is.



Méhszájtágítás



A méhszájtágítás a szülésindítás harmadik módszere, amely történhet mechanikusan (kézzel), gyógyszeresen (prosztaglandin hormont tartalmazó gélt vagy tablettát használva), vagy egy katéteres ballon (ún. ballonos tágítás) segítségével.



 



További szüléssel kapcsolatos cikkek:



Babonák a szülés megindításáról

Hogyan lehet felkészülni a szülési fájdalomra?

Mit jelent a szüléskísérés?

Tanulható örömszülés

Szülésvideó

Érdekes tények a születésről


Ahogyan születtél, olyan életed lesz?!



Lájkold a Babamama.hu Facebook oldalát és csatlakozz Csacsogó csoportunkhoz, ha szeretnél értesülni legfrissebb híreinkről!



Forrás: Családvilág

Címkék:

Hozzászólások

Kell-e tartani a burokrepesztéstől?

Kell-e tartani a burokrepesztéstől?

A burokrepesztés egy rettegett kifejezés, amiről rengeteg tévhit kering.

A vonat vécéjében született – 25 évig ingyen utazhat

A vonat vécéjében született – 25 évig ingyen utazhat

Az újszülött kislány kedves ajándékot kapott a vasúttársaságtól!

Újszülöttek ezreinek életét mentheti meg az egyetemista lány

Újszülöttek ezreinek életét mentheti meg az egyetemista lány

Találmányával feléleszthetők azok a babák, akiknek a születés után nem indul be maguktól a légzésük.

Újra egy újszülöttet találtak a babamentő inkubátorban Miskolcon

Újra egy újszülöttet találtak a babamentő inkubátorban Miskolcon

Egy hete egy kislányt, most egy kisfiút vittek az inkubátorba. Csodaszép nevet kapott.

Az ismert műsorvezetőnek határozott véleménye van az apás szülésről

Az ismert műsorvezetőnek határozott véleménye van az apás szülésről

Cooky félt, hogy első gyermeke születésénél el fog ájulni, mégis ott akart lenni a párja mellett.

Életben maradt, sőt egészséges a világ legkisebb újszülöttje!

Életben maradt, sőt egészséges a világ legkisebb újszülöttje!

A kis Saybie 245 grammal született, igazi csoda, hogy életben maradt az amerikai csecsemő

Gólyahír: megszületett Valkó Eszter kisfia

Gólyahír: megszületett Valkó Eszter kisfia

A kicsi lombikprogrammal fogant, ezért Eszter időzített császármetszéssel szült. Megható nyilatkozat az első percekről.

Ebben az órában születik a legtöbb baba

Ebben az órában születik a legtöbb baba

Kiderült, miért éjszaka születnek a gyerekek - persze csak spontán szülés esetén.

Fertőzések ezreit lehetne megelőzni a fogós vagy vákuumos szülés után

Fertőzések ezreit lehetne megelőzni a fogós vagy vákuumos szülés után

A kutatók szerint a világon évente 19 500 nő hal meg a terhességgel összefüggő fertőzések miatt.

Császárvonal – hiteles információk édesanyáknak

Császárvonal – hiteles információk édesanyáknak

A császármetszéssel kapcsolatban a mai napig rengeteg tévhit kering.