1. Megengedem az öt éves kisfiamnak, hogy nézze a Megasztárt
A kifogás:
„Minden barátja nézi – és egyébként is imádja!”
A szakértői válasz:
„A Megasztár nem a legrosszabb tv-show, amit egy gyerek ne nézhetne.” – vallja Dimitri Christakis gyermekgyógyász, az Elefánt a nappaliban, avagy hogyan fordítsd a tévézést a gyermeked javára? c. könyv szerzője. A rendszeres programmá váló családi eseményt akár igen hasznos tapasztalatokkal szolgálhat. Megismeritek a versenyzőket és megbeszélhetitek a show során felmerülő értékeket – hogy mit jelent követni az álmokat, hinni magadban, viselni a kritikát. "Ha a zsűri valami sértőt mondana egy-egy produkció után, amitől a versenyző elszomorodik, elmagyarázhatod a kicsinek, hogy miért nem szabad bántó dolgokat mondani az embereknek. Viszont ne felejtsd el, a Megasztár önmagában része lehet a családi programnak, de az adást megszakító reklámokat egyáltalán nem az öt éves korosztálynak szólnak.” – figyelmeztet Dr. Christakis. Azt javasoljuk inkább, hogy kapcsold át ilyenkor más csatornára, esetleg vedd fel videóra és nézzétek meg másnap este – így a reklámokat át tudod tekerni.
2. Megengedem a picurnak, hogy este fél 10-ig fennmaradjon.
A kifogás:
„A férjem esténként mindig hét után ér haza, és ragaszkodom hozzá, hogy találkozzanak, időt töltsenek el egymással. Egyébként pedig még nem szokott fáradt lenni a gyerek...”
A szakértői válasz:
A kisgyermekek átlagos alvási igénye 13 óra – amely a délutáni szunyókálást is tartalmazza. „Aggodalomra tehát semmi ok, ha fél kilenc előtt nem kelted fel másnap ill. ha délután legalább két órát alhat” – javasolja Jodi Mindell, nevelési tanácsadó, az Óvd a gyermek álmát c. könyv társszerzője. „Ha reggel azonban álmosan ébred, nyűgösködik a nap folyamán, valószínűleg fáradt. Amennyiben a kicsik nem kapják meg a számukra szükséges és elegendő alvásmennyiséget, az befolyással bír gondolkodásukra, viselkedésükre és egészségükre is.” – mondja Dr. Mindell. Inkább módosítson az apa egy keveset a napirendjén, keljen fel hamarabb és játsszanak egy kicsit reggel, még indulás előtt, minthogy este sokáig legyen ébren a kicsi.
3. Óvodás gyerkőcöm még cumizik
A kifogás:
„Ez a legegyszerűbb módja, hogy lenyugtassam.”
A szakértői válasz:
„Az idősebb, naponta több órán át cumizó gyerekeknél igen nagy az esélye a későbbi dentális problémák kialakulásának, náluk gyakran indokolttá válik a fogszabályzás is.” – vallja Jennifer Shu, nevelési tanácsadó, az Irány haza a kicsivel c. könyv társszerzője. „Az idősebb korban való cumizás akadályozza a gyerekek beszédfejlődését – általában kevésbé tisztán, érthetően beszélnek, mint nem cumizó társaik –, ugyanakkor okot ad a kortársaik általi kiközösítésre is.” Ha gyermeked csak alkalmanként, mintegy megnyugtatásként kéri a cumit, próbáld meg inkább egy „rágcsi ronggyal” helyettesíteni. Dr. Shu szerint ha azt tapasztalod, hogy a picur hosszabb-rövidebb ideig teljesen elfelejtkezik a cumiról, beválhatnak a mesék is: ha kérné a cumit, mondd azt neki, hogy elvitte a cica. Egy hét kérdezősködés után valószínűleg el is fogja felejteni...
4. Akkor is elviszem a gyereket az óvodába, amikor meg van fázva
A kifogás:
„Hisz csak egy kicsit beteg, nekem viszont dolgoznom kell!”
A szakértői válasz:
Ha csak szipog, de vidám és életerős a kicsi, egész nyugodtan hagyd ott az óvodában. „Az ovisok orra egész évben folyik... Ha minden esetben otthon kellene maradnia az egyik szülőnek, amikor a kicsi köhög, tüsszent vagy szipog egyet, nyugodtan felmondhatnánk a munkahelyünkön is. Ha a láza is van, akkor viszont valószínűleg fertőző, ez esetben maradj vele otthon. Hányós-hasmenéses tünetekkel nem kérdés, hogy nem mehet oviba. Ha más szülők mégis elviszik a beteg gyerkőcöt, ne csodálkozz, ha a kicsi lépten-nyomon elkap valamit.” – vallja Dr. Shu.
5. Kétéves kislányom minden reggel egy órácskát játszhat a számítógépen
A kifogás:
„A számítógépes játékok lekötik, nem lábatlankodik – így ilyenkor el tudok végezni némi házimunkát.”
A szakértői válasz:
Az Amerikai Gyermekgyógyászok Szövetségének ajánlása szerint a két éven aluli gyermekeknek egyáltalán nem lenne szabad semmilyen képernyőn keresztül jövő információval találkoznia. Ez magában foglalja a tévénézést, a számítógépezést, a videó- és a dvd-filmeket is. Michael Rich, nevelési tanácsadó, a bostoni gyermekkórház igazgatója szerint a számítógép kifejezetten nem segíti a gyermekek fejlődését ebben a korban. Három éves korukig a gyerekek agyi fejlődésének kritikus szakaszában bizonyos tevékenységek – a világ felfedezése, a kreatív problémamegoldás játékok keretében, kortársaikkal és szüleikkel eltöltött szabadidő – az egészséges fejlődés kulcsszereplői. „A számítógépek bináris világa nem helyettesítheti az előbb említett tevékenységekből eredő tapasztalatokat. És amennyiben bizonyos agysejtjeiket nem edzik a kicsik, fennáll a neuronvesztés veszélye, amelyekre azonban nagy szükségük van. Azt mondanám inkább, hogy ha a két év alatti kisgyerekek naponta maximum egy fél órát a töltenek a gép előtt, de emellett futkosnak a szabadban, és játszanak a játékaikkal is – nem jelenthet nagy gondot a dolog. De minden esetben légy a közelben, felügyeld, amikor a számítógépen játszik, ne önmagad utolérésére fordítsd azt az időt, amíg a kicsi leköti magát!” – vallja Dr. Rich.
6. Megengedem az öt éves kislányomnak, hogy kimásszon a gyerekülésből
A kifogás:
„Minden reggel jelenetet rendez, pedig csak az oviig megyünk...”
A szakértői válasz:
Kristy Arbogast, a philadelphiai gyermekkórház baleseti osztályán a prevenciós részleg vezetője szerint a kettő és tizennégy év közötti gyerekek körében a balesetek leggyakoribb oka az autós koccanás. „Kutatásaink kimutatták, hogy gyakrabban következnek be balesetek a 20 percnél rövidebb, városi utazások alkalmával – vagyis bevásárláskor, úton az oviba, suliba, edzésre vagy a délutáni kézműves foglalkozásra – ha gyerekek is velünk vannak, mint pl. a hat órás, autópályán megtett úton. A biztonsági övek nem védik elég hatékonyan a gyerekeket az ütközések során, de a gyerekülés használata a 4-7 évesek körében 60%-kal csökkentette a komolyabb sérülések kockázatát. Ha a picur kioldja az övet vagy kibújik az ülésből, szólj rá, hogy azonnal kösse vissza ill. másszon vissza, hiszen ez a törvény, aki megszegi, annak büntetés jár. Gondolkozz el esetleg egy háttámla nélküli ülés beszerzéséről, ha már nagyobbak a csemeték, hiszen ez nem annyira gyerekes, sőt, kívülről látni sem lehet, hogy ülésben ül. És ami a legfontosabb: mutass példát, sose felejtsd el bekötni a saját öved!”
7. Megengedem, hogy éjjel átjöjjön és a nálunk aludjon
A kifogás:
„Egyszerűbb, ha nálunk alszik, minthogy hajnali kettőkor nekiálljak vitázni vele, hogy menjen vissza a saját ágyába.”
A szakértői válasz:
Sok kisgyerek menekül anyu és apu mellé, ha éjjel rosszat álmodik vagy felriad, ami abban az esetben nem is gond, ha ettől mindenki nyugodtan tovább tud aludni. De ez nem igazán valószínű, hogy bekövetkezik. Ha a lökdösés, a gyakori felébredés, a nehéz visszaalvás, vagy egyáltalán a kicsi jelenléte zavar téged vagy a párodat, jobb, ha kieszeltek egy tervet, hogy hogyan szoktassátok vissza a saját ágyába a kicsit. „Ezt a szokásukat nem növik ki a gyerekek maguktól, meg kell tanítanod rá, hogy mindenki a saját ágyában alszik. Ha átjönne éjszaka, minden esetben vidd vissza, és magyarázd el neki, hogy az ilyen idős gyerekek már egyedül alszanak. A legfontosabb, hogy légy konzisztens! Ösztönzésként bevethetsz egy-két cseles módszert, például a pont-, matrica- vagy jelgyűjtő versenyt. Minden nap adj neki egy új matricát, ha az előző éjjel egyedül aludt, és a hét végén, ha megfelelő mennyiségűt összegyűjtött (kezdetben 5, később 6, végül 7), engedd meg neki, hogy az ő általa kívánt dolgokra váltsa be: palacsinta reggelire, kirándulás az állatkertbe, foci apával a parkban. Elképzelhető, hogy hónapokig is eltart, mire teljesen hozzászokik, mire a saját ágyában át tudja aludni az éjszakát, de a legfontosabb, hogy maradj türelmes és kitartó!
Címkék:
Hozzászólások