Hasfájás, kólika
A hasfájás okai csecsemőkorban többfélék lehetnek: intenzív levegőnyelés, fokozott bélgázok, táplálkozási problémák, ételallergia és örökletes tényezők.
Mit tehetsz?
Masszázs:
Óvatosan, az óramutató járásával megegyező irányban, körkörös mozdulatokkal simogasd a picur hasát. Használhatsz egy kis olajat, de végezheted a masszázs szárazon, ruhán keresztül is.
Borogatás:
A cickafarkból ill. a köményből készült forrázatból készült borogatás nyugtató, görcsoldó hatású, de elég lehet egy langyos vizes palack vagy egy felmelegített cseresznyemag párna is a fájdalom csökkentéséhez.
Étkezés:
Sokszor az édesanyának kell odafigyelnie az étkezésére. Bizonyos esetekben a puffasztó ételek és a tejtermékek fogyasztásának csökkentésével megszüntethető a baba hasfájása.
Folyadék:
A köménytea szélhajtó hatása a gyerekeknél is kitűnően működik, csökkenti a telítettségérzetet, a szélgörcs okozta panaszokat.
Hasmenés és hányás
A hasmenés és a hányás leggyakrabban fertőzések, kórokozók, gyulladásos betegségek miatt alakul ki. Lázas, émelygéssel és nagy fájdalommal kísért hasfájással feltétlen forduljatok orvoshoz, mivel féregnyúlvány-gyulladás, bélelzáródás, hashártyagyulladás is állhat a háttérben.
Mit tehetsz?
Folyadékfogyasztás:
Hányás és hasmenés esetén is vigyázz, nehogy kiszáradjon a picur! Újszülött babád próbáld minél sűrűbben etetni, a nagyobb babáknak pedig negyed- félóránként adj forralt vagy szénsavmentes ásványvizet.
Gyógytea:
Hasmenésre javasolt a zsályatea ill. az üres kamillatea. Bevetheted esetleg a cukros-sós vizet ill. az ionpótló italokat is.
Hasfogó:
Ne alkalmazz úgynevezett hasfogókat, fontos, hogy a szervezet meg tudjon szabadulni a kórokozóktól.
Étel:
Hasmenés és hányás esetén olyan ételek fogyasztása javasolt, mint a háztartási keksz, a kétszersült, a ropi, az áfonya, a reszelt alma, a natúr főtt/párolt rizs, a főtt burgonya vagy a párolt répa. Ezek képesek megkötni a méreganyagokat, ill. tömörítik a székletet.
Orvosság:
A folyadékpótláson kívül fontos a B6-vitamin és a magnézium fogyasztása. Pici babáknál feltétlen konzultálj orvossal, nagyobb gyerkőcöknél egy egyszerű gyomorrontáskor Daedalon tablettát, Dedalonetta kúpot ill. hasfogó széntablettát adhatsz.
Gyógyulás után:
A tünetek elmúlása és a jó közérzet visszatérése után a normális étrendhez való visszaszoktatásnál tartsd be a fokozatosság elvét! Emellett a bélflóra helyreállítása miatt probiotikumokat is adj a gyerkőcnek!
Székrekedés
A székrekedésnek különböző okai lehetnek. A felnőttekhez hasonlóan pici babáknál és kisgyerekeknél is bekövetkezhet rosthiányos táplálkozás, kevés mozgás, elégtelen folyadékfogyasztás, lelki okok, szorongás, vagy akár stressz miatt. A rendszertelen napirend és székelési rendszer is okozhat székrekedést, ezért próbáld megfigyelni, hogy a picurod általában mely napszakban, étkezés után mennyi idővel, stb. „ürít”.
Mit tehetsz?
Időzítés:
Biztosíts neki nyugodt körülményeket, szervezd úgy a programotokat, hogy ne kelljen etetés után azonnal rohanni, legyen idő a „dologra”.
Folyadék:
Gyerekeknél a következő módszert ajánljuk: éhgyomorra vagy pedig reggeli után elfogyasztott 1-2 dl cukros kamillatea, 100%-os narancslé, citromos limonádé vagy paradicsomlé beindítja az emésztést, serkenti a belek mozgását.
Étel:
Ha már nem szopizik a picur, próbálj minél több nyers zöldséget és gyümölcsöt beiktatni étrendjébe! Egészen piciknek jöhet a reszelt alma, almaszósz, répafőzelék, borsófőzelék, tökpüré, a nagyobbaknak pedig a szilva is, akár nyersen vagy aszalva, de lekvár formájában is! A füge emésztésserkentő hatása jól ismert, pici babáknak viszont az apró magvai miatt nem javasoljuk. Van néhány étel, melyeket székrekedéses időszakban jobb, ha kerülsz: burgonya, kakaó, banán ill. a száraz ételek, mint a ripsz-ropsz, keksz vagy az abonett.
Kapcsolódó írásaink:
Mit igyon a baba?
Miért sír a baba?
Hozzászólások