Irányelvek a TV-nézéshez

Admin | 2011.10.24


Tévét nézni jó!



Különösen a kisgyerekek élvezik, hiszen a sok színes kép és érdekes hang teljesen lebilincseli őket, és a valóságból átrepíti őket a képzeletvilágba.



Azonban ezzel vigyázni kell! Felmérések szerint a magyar kisgyerekek napi 3-5 órán át bámulják a képernyőt, annak ellenére, hogy szakértők szerint egy gyereknek nem lenne szabad 1-2 óránál több időt a televízió előtt töltenie. Sőt, a két éven aluliaknak még ennyi sem ajánlott.



A túlzott televíziózás nincs jó hatással a kicsikre, mert egyrészről negatív mintákat láthatnak, másrészt pedig sokkal kevesebb idő marad a kreatív játékokra és az aktívan együtt töltött időre. A gyerekek fantáziája sem fejlődik úgy, mint a játék, vagy a meseolvasás során. Emellett persze nyilván te is tudod, hogy nagyon sok jó, és tanulságos mese létezik, amely nemcsak lefoglalja a gyereket, hanem még tanulhat is belőle. 





Fontos, hogy kontrollálni tudd csemetéd tévézési szokásait és a kezedben tartsd az irányítást (mármint a távirányítót). Sokkal könnyebb az elején konkrét szabályokat felállítani, mint később megvonni a gyerkőctől a napi három mesefilmet.



Tippek és tanácsok



Íme, néhány ötlet, hogyan válhat a TV a tanulás és a hasznos kikapcsolódás eszközévé:




  • Korlátozd a lurkó tévézésének hosszát! Két éves kor alatt a legjobb, ha minimális időt (10 perc) tölt a készülék előtt. Később valószínűleg csemetéd igénye megnövekszik iránta, ezért valamivel feljebb lehet ezt emelni, de ekkor sem érdemes egy óránál több időt engedélyezni. A televíziót mindenképp a gyerekszobán kívül helyezd el! Meglepő, milyen gyorsan megtanulja bekapcsolni a kis szemfüles! 


  • Csatornákat, filmeket nézzen, ne TV-t! Ha valaha is néztél tévét, bizonyára tudod, hogy a csatornák többsége semmiképpen sem való a picurnak. Válaszd ki a korosztályának szóló adókat, meséket, amiket bátran nézhet, anélkül, hogy rosszat álmodna. Bátran jöhet a tévémaci, a magyar népmesék, a non-stop meseadókkal azonban vigyázz, ott sok nagyobb gyerekeknek ill. felnőtteknek szóló mese fut.


  • Ha hiszti következik be egy átkapcsolás miatt, akkor is maradj erős. Ez még korántsem az az idő, amikor a gyermeked azt nézhet, amit akar, és akkor, amikor kedve támad.


  • Válassz nyugodt, csendes néznivalót! Érdemes tudni, hogy a picur sokkal lassabban fogja fel a felé áramló információkat, mint te, vagy bármelyik nagyobb gyerek. Számára élvezetesebb egy olyan mesefilm, aminek cselekménye lassú, nyugodt, és kevés szöveg van benne. 


  • Ha lehetőség van rá, ugorjátok át a reklámokat!


  • Nézzétek együtt! Azok a csemeték, akik korlátozottan és a mamával vagy papával együtt ülnek le tévézni, sokat tanulhatnak az így eltöltött idő alatt. Ekkor alkalmad van rá, hogy elmagyarázd, mi is történik, és miért. Természetesen nem gondoljuk, hogy tengernyi időd lévén ott fogsz ücsörögni a kicsi mellett kismackókat és nyuszikat nézve… Ezt az időt praktikusan is el tudod tölteni, ha valamilyen házimunkát végzel közben, mint például a vasalás, vagy varrás. Így a készülék előtt együtt töltött idő mindkettőtök számára hasznosan fog telni.


  • Beszélgessetek a látottakról! Ha DVD-t vagy videokazettát néztek, alkalomadtán nyugodtan állítsd meg a képet néhány percre, s beszéljétek meg, mit láttatok. Érdekes lehet, ha átültetitek az eseményeket a saját életetekbe. Például ha a nyuszika magára borítja a kakaót, jót mulathattok rajta, hogy lám, tegnap a pöttömmel is ugyanez történt. Ez segíthet abban, hogy a kicsi megtanulja, hogy a valóság és a mese két külön világ.



Ha baj van...



Előfordulhat, hogy csemetéd a nagyszülők/bébiszitter társaságában, saját figyelmetlenséged vagy "ráhagyós" nevelési stratégiád miatt egész nap a televíziót bámulja. Könnyen felismerheted a bajt, ha alaposan megfigyeled gyermeked viselkedését! Ha túlzottan erőszakossá válik, ok nélkül toporzékolni kezd vagy furcsa, a mesékből ismert, torzított hangon kezd beszélni, esetleg viselkedése egyik percről a másikra megváltozik, gyanakodhatsz a túlzott televíziózásra.





Ha már megtörtént a baj, ha tényleg túl sok időt tölt a picur a televízió előtt, még ilyenkor sem késő lépni! Jobb későn, mint soha! A feladatod ekkor az, hogy csábítóbb elfoglaltságot eszelj ki számára. Így haragudni sem fog rád a megvonásért, és te is megnyugodhatsz!



Szervezz közös programokat, ami elcsábítja a TV elől, társasozz, kártyázz vele! Jelöljetek ki TV-mentes napokat, esetleg hetet, de akkor ti se kapcsoljátok be – még éjjel sem! Sokat segíthet, ha kompromisszumot köttök: melyek azok a filmek, amit nézhet, és milyen időpontokban!



 



Olvasd el Médiafogyasztási szokásokról szóló cikkünket is!

Címkék:

Hozzászólások

Miért hazudik a gyerek?

Miért hazudik a gyerek?

A gyermek hazudozása legtöbbször lelki segélykiáltás!

Megdöbbentő dolgot talált egy bontatlan csomag pelenkában

Megdöbbentő dolgot talált egy bontatlan csomag pelenkában

Szerinted is megható?

Hátborzongató! Kézből etette a vad medvét a kislány, az apja pedig videózta!

Hátborzongató! Kézből etette a vad medvét a kislány, az apja pedig videózta!

Könnyen tragédia lehetett volna belőle!

Pályázat! Havi 40 ezer forint bölcsődei támogatás jár a kisgyerekeseknek

Pályázat! Havi 40 ezer forint bölcsődei támogatás jár a kisgyerekeseknek

Itt vannak a legfontosabb tudnivalók.

Bezárta magát a tűző napon álló autóba egy gyerek

Bezárta magát a tűző napon álló autóba egy gyerek

A tűzoltók szabadították ki!

Az ovisok jobban tudják, mit jelent a kánikula

Az ovisok jobban tudják, mit jelent a kánikula

Nagyon felkészült válaszokat adtak a kicsik :)

Milyen gyakran kell pelenkát cserélni a kánikulában?

Milyen gyakran kell pelenkát cserélni a kánikulában?

Kánikulában még a legszellősebb ruhában is izzadunk, és legyen bármennyire is hiper-szuper légáteresztő a pelenka, bizony nagyon is befülledhet benne a kicsi popsija.

16 milliós műalkotást tett tönkre a 3 éves kislány

16 milliós műalkotást tett tönkre a 3 éves kislány

A kislány kinyúlt a műalkotásért a babakocsiból, de lelökte a földre.

Így kezeld a melegkiütést!

Így kezeld a melegkiütést!

A melegkiütést az eltömődött pórusok okozzák

Nyári hasmenés? Nézd meg, mikor kell komolyan venni!

Nyári hasmenés? Nézd meg, mikor kell komolyan venni!

Könnyen kiszáradáshoz vezethet