A kitalált barátok nem feltétlenül emberi lények, sokszor fantáziafigurák, melyeknek csak a képzelet szab határt. Élnek, beszélnek, folyamatosan fejlődnek, hűségesen mindenhová követik a csöppséget, mindig azt akarják, amit a „kis gazdájuk”, gyakran természetfeletti képességekkel rendelkeznek. Előfordul, hogy nem pusztán egyetlen alakról van szó, hanem több figuráról is, akár egy egész család is beköltözhet egyik napról a másikra otthonotokba. Azonban nem biztos, hogy az odaadó barátok jelenléte valóban káros a kicsikre nézve, mint az korábban Freud és Piaget teóriáiban szerepelt.
Egy Új-zélandi kutatás során szakértők kimutatták, hogy azok az öt éves gyerkőcök, akiknek láthatatlan pajtásaik vannak, sokkal nagyobb szókinccsel rendelkeznek, mint velük egyidős tásaik. A vizsgálatok során a kicsiknek egy korábban hallott történetet kellett elmesélniük egy játékbabának. Azt tapasztalták, hogy a képzelt barátokkal rendelkező csöppségeknek nagyobb a szókincsük, többet beszélnek, több információt jegyeznek meg. Ők a későbbiekben fejlett beszédkészségüknek köszönhetően hamarabb fognak megtanulni olvasni.
Amerikai vizsgálatok bebizonyították, hogy a gyermekek többségének kiskorában van kitalált játszótársa. Ezek a figurák többféle szerepet is betölthetnek. Neked az a feladatod, hogy rájöjj, miért jöttek létre és fogadd el őket. Sokszor a szülők válása során születnek meg a kis pajtások, amikor a zaklatott állapotban levő felnőtteknek kevesebb idejük és türelmük jut a picikre. Rendszerint az egyke gyermekek azért alkotnak maguknak nemlétező társat, mert ezzel fejezik ki testvér iránti vágyukat. Lehetséges, hogy fél a sötétben egyedül, ilyenkor a képzeletbeli barátja vigyáz rá. Ám az is lehetséges, hogy átlag feletti kreativitásról, nagy képzelőerőről árulkodik a pajtás jelenléte. Megeshet, hogy a picur nem jön ki jól társaival, ezért teremt magának egy barátot, akivel jó kapcsolatot ápolhat. Segítségükkel a gyerkőc bevezethet a saját világába, vágyai, félelmei egyszerűen megismerhetők, csak figyelned kell.
Törekedj arra, hogy inkább veled beszélgessen a csöppség, veled tárgyalja ki őszintén a problémáit. Általában iskolakezdés után eltűnnek a fantáziafigurák, mivel a kicsik figyelmét lekötik a velük egykorú társaik.
Hozzászólások