Nyári szünet az oviban

Admin | 2011.06.16


Íme a kitűnő alkalom, hogy jó sok időt tölthessetek együtt. Ha azonban nem vagy olyan szerencsések, hogy hosszabb időre otthon maradhass, legalább hétvégente szervezz programokat, találj ki közös játékot a gyerekeknek, melybe a család többi tagját is bevonhatod!





Éljenek a nagyszülők!



A vállalkozó kedvű nagyszülők is nagy segítséget jelenthetnek. Az unokák általában imádnak nagyinál lenni, hiszen a mama azt főzi amit szeretne, sőt a csokit is megveszi, a papának pedig mindig van kedve bújócskázni meg labdázni. Így már egészen kis korban megszilárdul a családi kötelék, jó, ha már ebben a korban érzi a kisgyerek, hogy egy nagy család, egy nagy egész része. Ez az érzés nagyon fontos, hiszen a mai világban egyre kevesebbet találkoznak egymással a rokonok, vagy ha mégis, akkor gyakran csak elmennek egymás mellett, és nincs lehetőségük, hogy tartalmassá tegyék az együtt töltött időt. A szünidő erre is nagyon jó, hiszen kis szerencsével a nagyszülők, sőt a szülők is több időt tudnak szakítani a kicsikre. Kiléphetsz a mindennapok szürkeségéből, és rengeteg élménnyel gazdagodhat a pici és a család is.



Változatos programok, játékok



Ha a nyári forróság csitul, a délutánokat érdemes a szabadban tölteni. Ilyenkor a csemeték akár mezítláb is szaladgálhatnak a puha füvön, és langyos kavicsokon. Azonban hogyan találjunk megfelelő helyet a szabadtéri játékoknak? Alakítsd át kereteteket bababaráttá!



Talán könnyebb helyzetben vannak azok, akik vidéken, vagy kisvárosban laknak, hiszen ott frissebb a levegő, kisebb a forgalom, a gyerekekkel kellemesebben sétálhatunk. Szerencsére a nagyobb városokban is akadnak játszóterek, kisebb parkok, ahol kellemesen eltölthetjük az időt. Gyakran előfordul, hogy sok gyerek gyűlik össze, és akár ismerik egymást, akár nem, a játék összekovácsolja őket, és igazi kis csapat alakulhat ki. 






  • Játszótéren jó elfoglaltság lehet a homokvár építés, a bújócska, a fogócska. Ha azonban komolyabb előkészületekre is hajlandó vagy, akár célba-dobós játékot is készíthetsz, amivel egyrészt hosszabb időre lekötheted a gyerekek figyelmét, másrészt kézügyességüket és mozgás-koordinációjukat is fejlesztheted. Ehhez nem kell más, csak egy papírtányér, egy kartonlap és néhány színes ceruza! A kartonra ragaszd rá a papírtányér, ami a legjobb, ha élénk színű, közepére pedig vágj egy 10 centiméter átmérőjű lyukat. Egészítsd ki oroszlán-sörénnyel, rajzolj rá szemet, orrot, majd akaszd fel egy fára vagy a szárító kötélre. Mindenki kap 5 kavicsot vagy cukorkát, a feladat pedig, hogy ezeket bedobják az oroszlán szájába. Akár házibajnokságot is szervezhetsz a törpéknek, pláne, ha a fődíj egy két gombócos fagyi!


  • Séta, és játszótéri játék során a gyerekek nem csak gyűjtögetni szeretnek, hanem ragaszkodnak hozzá, hogy kincseiket haza is vihessék. Biztosan te is tértél már úgy haza, hogy zsebeid vagy  táskád tele volt kavicsokkal, tobozokkal, botocskákkal, no meg az elmaradhatatlan  gesztenyével... Ha már hazacipeltük ezeket az apróságokat, hát játsszunk velük!


  • Kérd meg a gyerkőcöket, hogy sikálják tisztára a kavicsokat egy lavórban, majd rakják ki száradni őket a napra. Elő a temperával! A kisebb gyerekek szép tarka-barkára mázolhatják a kövecskéket, a nagyobbak pedig akár mintákat is festhetnek rájuk. A színes kavicsokkal aztán sokfélét játszhatunk, például eldughatjuk őket a homokozóban – a kicsik egy homokozólapáttal felszerelkezve nagyon fogják élvezni a kincskeresést!


  • A délutáni napsütésben akár az árnyékokkal is lehet játszani. A kisebb gyerekek megpróbálhatják elkapni egymás árnyékát, a nagyobbak jobban fogják élvezni a klasszikus árnyjátékot.


  • A nagy melegben igazi felüdülést jelenthet a víz. Mivel sajnos kevesek tehetik meg, hogy egész nyáron a vízparton hűsöljenek, ezért más módszer után is nézhetsz... A víz szinte minden gyereknek nagy örömet tud okozni. Engedd meg a gyerekeknek, hogy kísérletezzenek a vízzel! A nagy melegben, a kertben vagy erkélyen még az sem baj, ha mindent összevizeznek. Készíts elő kis műanyag tálkákba vizet, kicsi szűrőt, tölcsért, műanyag flakonokat, kiskanalakat, befőttesüveget, és hagyd hadd öntögessenek a gyerekek kedvükre. Egy kis kockákra darabolt mosogató szivacs is tökéletes kelléke a vizes játékoknak, hiszen azt a gyerekek egy szűrőkanál segítségével, a nagyobbak akár igazi horgászbottal és horoggal kipecázhatnak a vízből.


  • Készítsetek flakon-tengeralattjárót! Az otthoni kismedencében jót lehet játszani vele; egy üres, kitisztított mosószeres flakon aljába fúrj lyukat, a kiöntős végére pedig köss egy vékony kis gumicsövet. A flakon a víz alá nyomva teljesen elmerül, de ha erősen belefújsz a gumicsőbe a levegő kiszorítja a benne lévő víz egy részét, és a „jármű” felemelkedik a felszínre. 



Mekkora gyereket küldhetünk táborba?



Bármennyire szeretnéd is, igen valószínű, hogy nem töltheted az egész nyarat csemetéddel, ezért érdemes valamilyen izgalmas elfoglaltságot találni számára. Ilyen esetekre különböző játszóházak, táborok közül válogathatsz, hiszen nevelési, fejlődési szempontból is hasznos lehet, ha a gyermek néhány napra kiszakad a megszokott, családi környezetből. 





Azonban nem mindegy, hogy melyik gyermeket, mikor, milyen táborba küldjük. Egy félénk, nehezebben barátkozó gyerkőc megrémülhet, ha magára hagyjuk egy egész hétre. Pszichológusok szerint a hosszabb táborozás inkább öt-hat éves kor felett ajánlott, és ekkor is figyelembe kell venni a gyerek tulajdonságait, önállóságát. Kisebb korban érdemesebb inkább játszóházba, vagy napi táborba íratni őket, ahonnan esténként hazatérhetnek a családi körbe. Így érdekes tapasztalatokkal, barátokkal, élményekkel gazdagodnak, de mégsem fosztjuk meg őket az otthoni légkörtől. A legfontosabb a gyermek érdeklődése. Örökmozgóknak vízi- vagy sporttábor, csendes gyerkőcöknek játszóház, ügyes kezűeknek kreatív tábor! Az érdekes programok és a kedves táborvezető garantáltan elvonja majd a kicsik figyelmét a távolléttől.



Mielőtt a gyereket útnak indítjuk, feltétlen vedd fel a kapcsolatot a táborvezetővel! Kérdezz meg mindent: milyen programok lesznek, milyen korosztály megy a táborba, milyen a szállás, az étkezések, mit csinálnak, ha esik az eső, van-e orvos a közelben. Kérj választ az összes lehetséges felvetésre, így nyugodtabban engedheted el a gyereket.



Nyári veszélyforrások



Jó tudni, hogy az óvodás korú gyerekek veszélyérzete még nincs teljesen kifejlődve, bátrabban tesznek veszélyesebb dolgokat, hiszen nincsenek még tisztában a következményekkel. Ezért az ilyen kicsik fokozott figyelmet igényelnek, főleg a nyári, szabadtéri elfoglaltságok alatt. Sok baleset történik a kertben ill. a játszótereken.



Összeállítottunk egy listát a leggyakoribb nyári balesetekről, amelyek megelőzésére érdemes odafigyelned!




  • Elesés: Jó időben a gyerekek többet szaladgálnak a szabadban, ezért megnő az elesés kockázata. Válassz olyan játszóteret, melynek talaja puha anyaggal van burkolva! Görkorizáshoz és biciklizéshez feltétlen adj rá bukósisakot, könyök- és térdvédőt!


  • Leégés: A napszúrás és a hőguta mellett a leégés veszélye is megnő, ha a legmelegebb órákban hagyod, hogy a napon legyenek a lurkók. 11 és 15 óra között szigorúan maradjanak az árnyékban! Erős napsütésben adj kalapot és napszemüveget a picikre, használj 30 faktoros fényvédőt!


  • Folyadékhiány: A kicsik még nem tudnak odafigyelni a folyadékfogyasztásukra, így a felnőtt dolga, hogy bizonyos időközönként innivalóval kínálja. Erre a célra a legideálisabb a szénsavmentes ásványvíz, vagy a természetes gyümölcslé. Frissítő finomságot készíthetsz, ha kiürült joghurtos pohárba gyümölcslevet öntesz, pálcikát teszel bele és lefagyasztod. Az ízletes, kalóriaszegény jégkrémet imádni fogják a srácok!


  • Hasmenés: A nagy melegben nincs is jobb egy könnyű saláta-vacsoránál, gyümölcs-uzsonnánál. A legjobb, ha ezt saját kiskertünkben termesztjük, de a piacon is vásárolhatunk hozzávalókat egy ízletes hideg gyümölcsleveshez, vagy könnyű egytálételhez. A lényeg, hogy minden esetben jól mosd meg a zöldségeket, gyümölcsöket, ill. figyelj arra is, hogy lehetőleg néhány óra teljen el a gyümölcs utáni tejtermékfogyasztásig.


  • Vízi balesetek: Nehéz elhinni, de akár 10 cm vízben is meg lehet fulladni! Mindig éberen figyelj a gyerekekre, még az otthoni pancsolásnál is, hiszen a fulladásos balesetek nagy része a családi medencékben történik. A kisgyerekre adj úszógumit, sőt ha még nagyon kicsi, és ebből kicsúszhat, akkor úszómellényt, karúszót. Élővízben való fürdőzéskor figyeld az eget, a szél irányát, ha van, a viharjelzést!


  • Égési sérülések: A nyár a szalonnasütések, grillpartik szezonja. Nem véletlenül történik ilyenkor a legtöbb nyílt láng okozta sérülés. Ezek a balesetek persze megelőzhetőek, ha szülők felügyelik a tűzrakást, a sütögetést, a tűzijátékozást, és nem hagyják a gyerekek számára elérhető helyen a forró eszközöket és ételeket.


  • Kullancs: Kiránduláskor ne felejtsd el befújni a gyerekeket is rovarriasztóval, adj rájuk zárt cipőt, hosszú nadrágot. Mindössze két alapoltás szükséges a kullancs által terjesztett agyhártyagyulladás elleni védettség megszerzéséhez.

Címkék:

Hozzászólások

Miért hazudik a gyerek?

Miért hazudik a gyerek?

A gyermek hazudozása legtöbbször lelki segélykiáltás!

Megdöbbentő dolgot talált egy bontatlan csomag pelenkában

Megdöbbentő dolgot talált egy bontatlan csomag pelenkában

Szerinted is megható?

Hátborzongató! Kézből etette a vad medvét a kislány, az apja pedig videózta!

Hátborzongató! Kézből etette a vad medvét a kislány, az apja pedig videózta!

Könnyen tragédia lehetett volna belőle!

Pályázat! Havi 40 ezer forint bölcsődei támogatás jár a kisgyerekeseknek

Pályázat! Havi 40 ezer forint bölcsődei támogatás jár a kisgyerekeseknek

Itt vannak a legfontosabb tudnivalók.

Bezárta magát a tűző napon álló autóba egy gyerek

Bezárta magát a tűző napon álló autóba egy gyerek

A tűzoltók szabadították ki!

Az ovisok jobban tudják, mit jelent a kánikula

Az ovisok jobban tudják, mit jelent a kánikula

Nagyon felkészült válaszokat adtak a kicsik :)

Milyen gyakran kell pelenkát cserélni a kánikulában?

Milyen gyakran kell pelenkát cserélni a kánikulában?

Kánikulában még a legszellősebb ruhában is izzadunk, és legyen bármennyire is hiper-szuper légáteresztő a pelenka, bizony nagyon is befülledhet benne a kicsi popsija.

16 milliós műalkotást tett tönkre a 3 éves kislány

16 milliós műalkotást tett tönkre a 3 éves kislány

A kislány kinyúlt a műalkotásért a babakocsiból, de lelökte a földre.

Így kezeld a melegkiütést!

Így kezeld a melegkiütést!

A melegkiütést az eltömődött pórusok okozzák

Nyári hasmenés? Nézd meg, mikor kell komolyan venni!

Nyári hasmenés? Nézd meg, mikor kell komolyan venni!

Könnyen kiszáradáshoz vezethet