Ahogy a kinti levegő elkezd lehűlni, mindenki egyre több időt tölt odabent a lakásban. Sajnos ez a hely sem biztonságos a gyenge immunrendszerrel rendelkezők számára. Sem odakint, sem pedig bent, a zárt térben nem érezheted magad biztonságban!
Az allergia és a megfázás különbségei
Az elmúlt héten a nátha/megfázás/meghűlés főbb tüneteit mutattuk be Neked, most lássuk, miben különböznek az allergiától!
Az allergia nem jár együtt lázzal, izomfájdalommal.
A megfázásnál az orrváladék eleinte tiszta, áttetsző, csak később válik sárgás zölddé.
Az allergia akár az egész évszakban fennállhat, míg a megfázás egy-két hét alatt elmúlik.
Parlagfű
A parlagfű augusztus végétől október első feléig okozhat jelentős problémákat az allergiások számára.
Szénanátha
A szénanátha első jelei rendszerint már gyermekkorban megfigyelhetők, ám az allergia felnőttkorban éri el igazi csúcspontját. Érdekessége, hogy míg fiatal korban a fiúkat, addig idősebb korban a nőket érinti leginkább, ami valószínűleg a szervezet immunrendszerének fejlődési folyamatával áll összefüggésben.
Sajnos a szénanáthában szenvedők száma évről évre növekszik a világon, ez nincs másként hazánkban sem. A betegek az allergia tünetei miatt gyakran fáradékonyak és levertek.
Poratka
Lehet, nem is tudtad eddig, de egy aprócska, mikroszkópikus méretű lény, a poratka igen nagy ellensége szervezetednek. Számuk nyár végén, az ősz beköszöntével igencsak megnövekszik, ami aggodalomra adhat okot. (A fűtési szezon kezdetével viszont lecsökken.)
Az atkák táplálékát az elhalt hámsejtek alkotják, ezért például az ágyban nagyon nagy számban fordulnak elő. Az allergiás tüneteket az ürülékükben fellelhető fehérje okozza, mely akár órák hosszat képes a levegőben szállni. A legjobb védekezés ellene az alapos takarítás (habár még a lehető legtisztább lakásban is fellelhetők) és a fokozott figyelem.
Penész
A penész is sok gondot okozhat. Ez az asztmások, illetve az allergiások számára borzalmas probléma.
A penészgombák számára az őszi időjárás, a magas páratartalom a legkedvezőbb, ilyenkor nagyon el tudnak szaporodni. A kibocsátott spórákkal nagyon vigyázni kell, allergén hatásuk a nedves körülmények között jelentősen felerősödik. A lakásban található penészgombák leginkább a nedves helyeken fordulnak elő.
Jótanács: az allergiás tünetek jelentkezésekor azonnal fordulj szakemberhez (allergológus szakorvoshoz)!
Hozzászólások