1. tévhit: a fogzás és a fogak áttörése ugyanaz a folyamat
A fogzás és a fogak áttörése két különböző dolog. Egy-egy fogacska áttörése körülbelül egy hétig tart, azonban a fogzás gyakorlatilag öt hónapos kortól tizenkét-tizennégy hónapos korig folyamatosan, majd kisebb megszakításokkal zajlik. Alábbi táblázatunkból láthatod, hogy melyik kis rágószerv mikor bújik ki.
2. tévhit: a fogzás lázat, hasmenést okozhat
Tény, hogy a hasmenés és láz gyakran esik egy időbe a fognövekedéssel. Ennek oka az, hogy a baba keze ügyébe eső tárgyak, amiket a szájába dugdos – fájdalomenyhítés céljából – nem feltétlenül sterilek. Az ilyenkor amúgy is legyengült szervezet kevésbé ellenálló a bacilusokkal, vírusokkal szemben, ez pedig kedvez a betegség kialakulásának.
3. tévhit: ha nincs megduzzadva az ínye, akkor nem fogzik
E tévhit alapja valószínűleg az lehet, hogy az első fogak áttörésénél annyira nem duzzad meg az ínyecske, hanem sokszor csak kifehéredik. A kisőrlőknél és nagyőrlőknél, valamint a szemfogak áttörésekor viszont valóban megduzzad az íny, sőt, a teteje véres is lehet. Ezt azonban nehezebb észrevenni, hiszen sokkal nagyobb kihívás odáig benézni a baba szájába.
4. tévhit: a fogzás nincs hatással az elalvásra
Ez csak egy gyermektelen nagynéni szájából hangozhat el, hiszen mindenki, aki babájával már átesett ezen a kellemetlen időszakon, az tudja, hogy ez nem így van. A fogacska áttörése meglehetősen kellemetlen, ezért álmából felébresztheti a babát, nehezebb elalvást okozhat. Gondolj csak bele: te sem tudsz elaludni, ha fáj a fogad…
5. tévhit: megoldás a problémára a folyamatos fájdalomcsillapítózás
A paracetamol és ibuprofen tartalmú készítményeket (Nurofen, babyPanadol) maximum négy napig szabad egyfolytában adni és akkor is csak napi négy alkalommal, mert gyomor, illetve hasfájást okozhatnak! Tehát fájdalomcsillapítót tilos folyamatosan adni a picinek! Megelőzésképpen soha ne kapjon gyógyszert, csak ha mát vannak fogzásra, fájdalomra utaló jelek, például nyálzás, nyűgösség, állandó rágcsálás, étvágytalanság, kifehéredett íny.
Megoldások
Fontos kérdés, hogy mivel enyhítheted a pici fájdalmát. Íme, néhány módszer és javaslat:
Dörzsöld az ujjad a baba ínyéhez! Egy evőkanál repceolaj és egy csepp kamilla fogmasszázs-olajként alkalmazható – ezzel masszírozd a pici fájó ínyét.
Adj neki valami hideg innivalót!
Ha a fájdalomtól nem tud cumisüvegből szopni, próbáld csőrös pohárból vízzel kínálni!
Próbáljátok ki a patikában található fájdalomcsillapító ecsetelőket, géleket, esetleg homeopátiás szereket!
Adj a picurnak valamilyen hideg tárgyat (például rágókát, kanalat), amit rágicsálhat, hiszen az ínyre gyakorolt nyomás meggyorsítja a fogak áttörését és csökkenti a fogzással járó kellemetlen érzést.
Sok baba szeret ilyenkor textil pelust rágicsálni. Mártsd a pelenkát frissen kifőtt kamillateába, ez is enyhítheti a gyulladást.
Növeld a baba folyadékfogyasztását, hiszen a fokozott nyálzás miatt több nedvességet veszít, mint általában.
Érdekel a fogzás témaköre? Épp ti is ebben a korszakban vagytok? Olvasd el A tejfogakról szóló cikkünket is!
Hozzászólások