2005-ben Brazíliában nyolckilós, tavaly Kínában pedig hétkilós csecsemő született. 2007-ben Lengyelország eddigi legnagyobb babája jött a világra 7130 grammal és 66 centivel. 2009-ben Indonéziában császármetszéssel született meg egy 8,7 kilogrammos csecsemő, Akbar – édesanyja cukorbeteg, és maga a műtét is elhúzódott a "pici" hatalmas méretei miatt.
2008 és 2010 között Kínában három gyermek is hét kiló feletti súllyal született. Jelenleg a csúcsstartoló címet Csun Csun birtokolja, aki 2012-ben látta meg a napvilágot.
Hat és fél kilós volt az a "csöppség", akit egy pennsylvaniai kórházban hozott a világra nemrégiben meg egy asszony. Ilyen óriási baba arrafelé még sohasem született. A rekordsúlyú, 63 centis gyermek ráadásul kislány, szüleitől az Addyson Gale Cessna nevet kapta a gigabébi.
Télen a 21 esztendős Jade Packer babája lepte meg az embereket, ugyanis 2 héttel tovább maradt a pocakban és hét kilóra nőve bújt ki.
A világ eddigi legnagyobb kisbabája 1979-ben Kanadában látta meg a napvilágot: már édesapja is 8,2 kilóval született, és felnőve 227 centiméter magasra nőtt, ám fia még őt is túlszárnyalta: 10,8 kilogrammal, 71 centiméterrel született, de csak tizenegy órán át élt.
Komplikációk
Idén tavasszal szinte hihetetlen, hétkilós súllyal született meg egy baba Nagy-Britanniában, és a hatalmas méretek miatt a szülés sem ment könnyen: George King vállai elakadtak, alig tudott kibújni, anyukája pedig a sokkoló élmény miatt nem vállalkozik második gyerekre.
George King és szülei
Bármennyire is megnyugtató egy nagy súlyú, egészséges, életerős baba, minél nagyobbra nő, annál nehezebben jön a világra – az esetek nagy részében császármetszéssel kell befejezni a szülést a méretaránytalanság miatt. Így történt ez Erdős Zselyke tavaly augusztusi születésénél is, aki 6300 grammal és 63 centivel, császármetszéssel jött a világra. Édesanyja nem volt cukorbeteg, és magzatvédő vitaminokat sem szedett, így nem tudni, mitől nőtt ilyen nagyra a baba – valószínűleg Magyarország legnagyobb csecsemője.
Erdős Zselyke és családja
Már tavaly is született hazánkban nagy baba, Pém Máté 2013 október 24-én nem mindennapi, 5,7 kilogrammos súllyal látta meg a napvilágot.
Pém Máté
Egy nagyméretű baba megszülése
Egy nagyméretű baba megszülése valószínűleg jóval nehezebb. Nagy esély van akár egy súlyosabb gátepedésre vagy nagyobb mennyiségű vérveszteségre is.
A szülés alatti esetleges komplikációk miatt ezeknek a kismamáknak fokozott figyelemre van szükségük a szülésznő vagy az orvos részéről. Az esetek többségében a szülési pozíció megváltoztatása sokat segíthet abban, hogy a kisbaba gátmetszés vagy más beavatkozás nélkül jöhessen a világra.
Ha az orvos vagy szülésznő császármetszést javasol, mindenképp beszéljétek meg ennek az eljárásnak az előnyeit és veszélyeit a hüvelyi szüléssel szemben. Nagy esély van arra is, hogy gyermekedet természetes úton szüld meg, azonban ezt a döntést orvosoddal közösen kell meghoznod. Tény azonban, hogy a 4 kg-nál nagyobb babák esetében magasabb a születési sérülés esélye, ezért sokan biztonságosabbnak tartják a császármetszést ebben az esetben.
Az is előfordulhat, hogy a orvos a vajúdás korábbi beindítását javasolja. Mielőtt beleegyeznél, mindenképp tudd meg az okát. A nagyobb méretű és súlyú csecsemők esetében a korai vajúdásnak nincs semmilyen bizonyított jótékony hatása sem rád, sem pedig a babára nézve. Egyetlen kivétel, ha cukorbetegséged van, hiszen ilyenkor magasabb a kockázati arány.
Forrás: Családvilág, Life.hu
Hozzászólások