Koraszülött csodababáról szólt a 2010 augusztusában felröppenő hír... Az akkor már öt hónapos, makkegészséges Jamie-ről, aki édesanyjával együtt szerepelt az ausztrál TVI adásában. Azon a bizonyos márciusi napon húszpercnyi sikertelen élesztés után halottnak nyilvánították a 27. hétre, ikerterhességből született Jamie-t.
Miután az orvosok közölték, hogy Jaime-t nem sikerült megmenteni, most már semmi remény, hogy életben marad, Kate-nek csak egyetlen dolog járt a fejében: egy utolsó búcsút szeretett volna venni a halott újszülöttől. Ezért könyörgött az orvosoknak, adják oda neki a csöppséget. Miután megkapta, mérhetetlen szomorúsága és szívfájdalma ellenére szépen kibugyolálta Jamie-t a takaróból, és saját, pőre mellkasára helyezve simogatta, becézgette.
„A legszörnyűbb érzés volt, amit valaha is átéltem. Magamhoz öleltem, a nevén szólítottuk, simogattuk, meséltünk neki ikertestvéréről, Emilyről, majd fejtem pár csepp anyatejet, és az ujjammal a szájához érintettem. Leírhatatlan érzés volt, amikor hosszú idő elteltével mocorogni kezdett, lenyelte a tejcseppeket, majd jobbra-balra forgatta a fejét, és a szemét is kinyitotta. Megfogta a férjem ujját!” – emlékszik vissza KateOgg. – „Szerencsére nagyon erős és okos feleségem van, aki ösztönösen a legjobbat tette, amit csak lehetett. Ha nem így történt volna, Jamie ma valószínűleg nem élne – állítja az édesapa, David Ogg.”
Jamie ma már makkegészséges, és boldog életet él szüleivel, valamint ikertestvérével. Emily-vel. Kate története bejárta a sajtót, amit a fiatal anyuka egyáltalán nem bán: igyekszik felhívni a figyelmet a testi érintkezés fontosságára - vagyis a kenguru-módszerre - anya és gyermeke között. Kate és Jamie csodálatos története jól példázza, hogy amikor az orvostudomány már csődöt mondott, az anyai szeretet még csodákat tehet.
Először persze mindenki azt gondolja, ez csak valami tévedés lehet. Ezért nem sokkal azután, hogy a hír felröppent, felkérték Nils Bergman professzort, a kengurumódszer egyik nemzetközi hírű szaktekintélyét, hogy mondja el véleményét a történtekről.
Tényleg előfordulhat ilyesmi, vagy, megmagyarázhatatlan csoda történt?
Kutatásaim szerint az anyától való elszakadás (szakszóval: szeparáció) szinte minden újszülött emlős számára életveszélyes helyzetet jelent, s nagyon erős védekező válaszreakciót vált ki a bolygóideg révén: az állat leblokkol, és mozdulatlanná dermed. A koraszülött babák csak erre a válaszreakcióra, vagyis a ledermedésre képesek, és ha még megszületésük előtt stressz éri őket, egyszerűen ebben az állapotban maradhatnak a megszületés után is... veszélyesen alacsony oxigénszinttel. Az újraélesztési technikánk ki tud kényszeríteni némi javulást, a kengurumódszer viszont képes biztosítani, vagy szükség esetén helyreállítani a túléléshez szükséges minden alapvető biológiai feltételt. A kulcs a bőrkontaktus, melynek során a bőr mélyén elhelyezkedő érzékelő idegrostok ingerlése azt az üzenetet küldi az agy érzelmi feldolgozó egységébe, az amigdalába, hogy "biztonságban vagy". Ez megszünteti a ledermedtség állapotát, és visszaállítja a normális szabályozást. Ez a csecsemő talán egyáltalán nem tűrte az anyától való elszakadást. Talán azért volt ilyen erős a bolygóidegi válasza, mert csak így engedték visszatérni az anyjához! Talán annyira alkalmazkodóképes volt, hogy ezért élte túl!
Mi az a kengurumódszer?
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kengurumódszernek nevezi az újszülött és az anya közötti közvetlen bőrkapcsolatot, és ajánlja az alkalmazását. Ebben a különleges esetben az anya volt a csecsemő túlélésének záloga. Minden csecsemőnek bőrkontaktusba kellene kerülnie az anyjával születése pillanatától fogva, és egy babát sem szabadna elválasztani az anyjától (vagy apjától!). Koraszülött baba érkezése esetén ennek még nagyobb jelentősége lenne –magyarázta a történeteket a Fokvárosban praktizáló professzor. Ha bővebben érdekel a kengurumódszer, látogasd meg Nils Bergman weboldalát.
Hol kenguruzhatunk?
Jó kérdés, ha Magyarországon születik meg a baba! Időre született, egészséges babák esetében ritkán van ennek akadálya a kórházban, de általában külön kell kérned. Vigyél magaddal puha, meleg takarót, hogy be tudd takarni, és töltsetek így, testkontaktusban minél több időt már a szülőszobában is. Koraszülött baba esetében az intenzív osztályokon többnyire nincs lehetőség kenguruzásra – az egyetlen kivétel információink szerint a Debreceni Egyetem Szülészeti-Nőgyógyászati Klinikájának újszülött intenzív részlege – de kérni persze újra és újra érdemes, hátha változik a szemléletmód. Amikor a baba az intenzív részlegről az utógondozó osztályra kerül, javulnak a kenguruzás esélyei, de általában itt is külön kérni kell.
Amennyiben érdekelnek a hasonló témájú híreink, ajánljuk figyelmedbe további cikkeinket:
5 perc alatt 5 babát szült
Az élet 14 gyermekkel
Ötös ikrek születtek
7 kilós óriásbébi született!
17 gyermeket szült
Tovább élnek az ikreket szülő anyák
Sokunknak volt ikertestvére az anyaméhben
Egyszerre szültek a szingli egypetéjű ikrek
Nem szeretnél lemaradni a legfrissebb hírekről? Figyeld a Facebook oldalunkat, vagy csatlakozz a Babamama.hu csacsogó csoportjához! Újabban a Google+ oldalon is megtalálsz már bennünket!
Forrás: Babaszoba, Szeretlek Magyarország
Hozzászólások