Egy kaliforniai környezetkutató és módszertani központ tanulmányából kiderül, hogy a műanyag cumisüvegekből melegítés hatására mérgező hatású Biszfenol-A, röviden BPA oldódhat ki. Állatok esetében kimutatták, hogy ez a vegyület az ösztrogént utánozva nagyon kis mennyiségben is hatással van a hormontermelésre: megzavarja a nemi hormonok egyensúlyát, mell- és prosztatarákot, korai ivarérést, vetélést, viselkedési zavarokat, akár cukorbetegséget is okozhat – állítják a kutatók. Az említett vegyületet polikarbonát műanyagok előállításához használják fel, az ásványvizes palacktól az ételhordóig. A cumisüvegekben található BPA valójában igen minimális, a 80 celsius fokra való felmelegítésekor 5-7 ppb mértékű biszfenol szabadul fel. Mind az amerikai, mind az uniós élelmiszer-hatóságok a cumisüveg-adatok huszonötszörösénél határozták meg a még biztonságos napi bevitelt, azonban a tanulmány szerint a zsíros vagy savas folyadékokban (például tej vagy almalé) valószínűleg több biszfenol-A oldódik ki, mint a vízben.
Az ellentábor azonban azzal érvel, hogy az állatoknál a vegyület bekerül a véráramba és sokáig a szervezetben marad, az ember azonban hamar kiválasztja a vizeletébe. Így az állatoknál kimutatott hatások az embereknél valószínűleg egyáltalán nem fellelhetők, ezt azonban egyelőre nem támasztják alá megfelelő kutatási eredmények.
Az Egyesült Államok Élelmiszer Minősítő Hivatala szerint ugyan csekély annak az esélye, hogy egy csecsemő a műanyag cumisüvegből kioldódó BPA-tól betegedne meg, de az USA és Kanada kormánya máris fontolóra veszi, hogy betiltsa a BPA-t tartalmazó cumisüvegek gyártását.
Európa szerte egyébként is leáldozóban van a plasztik csomagolások csillaga, helyükre gyakran a mérgező anyagoktól mentes, természetes anyagokból készült változatok lépnek. Gondoljunk a PET-palackokra, az eldobható bevásárló táskákra, a tejes zacskókra, szintetikus fóliákra, a folpackra vagy az alufóliára! A modern kor háziasszonyai környezetbarát és környezettudatos magatartást tanúsítva előnyben részesítik a természetes anyagokból – papírból, szövetből – készült, többször felhasználható csomagoló anyagokat, háztartási eszközöket. Az ő számukra egyébként is tökéletes választás az üvegből készült cumi.
A következő óvintézkedéseket azonban akár a műanyag, akár az üveg cumisüveg mellett döntenél, jobb betartani: nem ajánlatos mikrohullámú sütőben ill. cumisüveg melegítőben hevíteni egyiket sem, mert az üveg könnyen túlhevülhet. Ezt a problémát a műanyag sem oldja meg, hiszen az anyatej mikrohullámú sütőben való hevítése egyébként is ellenjavallt, hiszen a mindkét esetben egyenetlenül melegszik fel a tej, amellyel a csecsemő leforrázhatja a száját és a torkát.
Gyermekek generációi nőttek fel műanyagból készült cumisüvegekből szürcsölve a biszfenol-A-t a tejjel, a teával vagy az almalével együtt, amely embereknél előforduló káros hatásainak kimutatására még várni kell. Addig is a legjobb, amit tehetsz, hogy a műanyag cumit üvegre cseréled!
Hozzászólások