Nagy Mariann már gimnazista korától kezdve arról álmodozott, hogy egyszer profi fotós válik belőle. Azután mindent meg is tett érte, bár gyakran térítették el ellenvélemények, kifogások, ő lépten-nyomon összetalálkozott a fotózással, folyamatosan talált alkalmat, lehetőséget a fényképezésre. Céltudatosan haladt előre. Ma már stúdióval, magas minőségű felszereléssel, és rengeteg szaktudással, tapasztalattal rendelkezik.
Hogyan kötődsz a babákhoz-mamákhoz?
Házasságommal, gyermekeim születésével kiszínesedett az életem. Az anyaság nem szerepként jelent meg, hanem szerves részemmé vált. Gyermekeinket igyekszünk a nekik megfelelő módon nevelni, amikor arra volt szükség, velünk aludtak, elindultunk, kendőbe raktam, és indulhatott a csavargás, játszunk, mesélünk, énekelünk az első lehetséges pillanattól kezdve. Megvannak a szabályok, közösen alakítjuk őket, hogy mindannyian jól érezzük magunkat az otthonunkban. Fényképek az első napjuktól kezdve készültek róluk.
Mit gondolsz, milyen a szép baba?
Az a szép baba, akit szeretetteljes, odaadó légkör vesz körül. A bizalom, az öröm ott rejtőzik a vonásaiban, a biztonságérzettől nyugodta tekintete. Az a szép baba, akit szeretnek, és úgy gondoskodnak róla, ahogyan számára a legjobb!
Majd növekedni kezd, és akkor a legszebb, amikor olyan, mint egy igazi gyerek! Kikerekedett szemmel mosolygó, érdeklődő, csintalan tekintettel új kalandra induló, maszatos a zsírkrétától vagy a finom ebédtől, vagy ráncolja a homlokát, mert nem ért valamit.
Minden baba fotogén?
Igen, véleményem szerint minden baba fotogén, mindegyikről lehet jó képet csinálni! Az a fontos, hogy róla akarjunk jó képet csinálni, és ne egy valahol látott fotót, illusztrációt akarjunk egy az egyben lemásoltatni.
A szülők ismerik gyermekeiket, lehetőségük van megismerni szokásaikat, tárgyaikra, eseményekre adott reakcióikat. Ezen információkat megosztva a fényképésszel, közösen elkészíthetik a legmegfelelőbb képet.
Kihívást jelent számodra babákat, gyermekeket fotózni?
Egy munkaterület addig tud fejlődni, amíg van benne kihívás, új ötlet. Úgy szeretek befejezni egy fotózást, hogy több ötletünk van, mint amennyivel elkezdtük, pedig az sem szokott kevés lenni.
Nehéz egy kisgyermeknél természetes mosolyt „fakasztani”?
Kicsit idősebb gyermekeknél biztosan többen tapasztalták már, hogy kihívást jelenthet a természetes mosoly. Fogjuk a fényképezőgépet, megkérjük a gyermeket, hogy mosolyogjon és az eredmény egy furcsa szájhúzásos grimasz. A gyermekek természetesen mosolyognak, ha örülnek, boldogok, játszanak, mosolyognak, szépen szólunk hozzájuk, mosolyognak. Így célszerűbb kéznél tartani a gépet, megteremteni a fénykép elkészítéséhez tökéletes környezetet, és játszani, beszélgetni a gyermekkel, aki el fog kezdeni mosolyogni, nyelvtörő mondókák, vicces, hangutánzó énekek rendkívül alkalmasak. Hozzátenném, a legtöbb ilyen „trükk” akkor működik, ha az a foglalkozás a gyermekkel mindennapos, mert ha a fényképezéskor találkozik vele először, inkább meglepődik, mintsem békésen mosolyog.
Mindannyian el tudjuk képzelni, hogy milyen nehéz lehet lekötni egy baba figyelmét a fotózás során. Nem mellékes, hogy milyen a környezet; tele van játékokkal, esetleg csak a fényképezéshez szükséges eszközök találhatóak ott?
Mindennel telipakolt, színes stúdióban nehéz gyermeket fotózni, mert mindent meg szeretne vizsgálni, odamenni, és pont a bevilágított részen, a megkomponált helyszínen nem szeretne maradni. Érdemes előre összekészíteni a szükséges eszközöket, játékokat, és félretenni egy nagy dobozba, amely lehetőség szerint olyan helyen áll, hogy a gyermek nem veszi észre, hogy honnan kerülnek elő a kellékek. Így mindig pont az fog rá az újdonság erejével hatni, amit épp a kezébe adnunk, és nem valami másra fog vágyni.
Mi a különbség egy babafotózás és egy „felnőttfotózás” között? Mit emelnél ki?
A kisgyermek nem feltétlenül fog akkor haragosan nézni, buborékot fújni, bukfencezni, lábát lóbázni, szájat tátani, amikor mi szeretnék, pedig tud! De ha játszunk vele, akkor mindent meg fog csinálni a kellő szituációban. Egyszerre rövidebb ideig lehet velük dolgozni, míg egy felnőttel folytatott bizalmi interakcióban akár tíz percen belül is készülhet rengeteg különböző kép mindenféle arckifejezéssel.
Babákat alig kell retusálni, ami nagyban lecsökkenti a képek utómunkálataira fordított időt. Az ő bőrük még teljesen makulátlan, körmük rendezett, szemük fehérje tiszta, hajszálaik ritkán állnak szanaszéjjel és nem karikás a szemük.
Köszönjük a beszélgetést Nagy Mariannak, Babaszépségversenyünk zsűritagjának!
Hozzászólások