Zenkó Márta falfestő designer és művésznő 2011-ben álmodta meg ezt a rendkívül különleges és egyedi falfestéses technikát, amely amellett, hogy a szemet gyönyörködteti, más funkciókkal is bír. Erről kérdeztük a művésznőt!
Úgy tudjuk, hogy egyedülállóan az országban, csak Ti készítetek készségfejlesztő falfestéseket. Első kérdésem ezzel kapcsolatban; mitől készségfejlesztő egy falfestés?
A készségfejlesztő falfestés azt jelenti, hogy a festmény a hozzá tartozó történettel, valamint kiegészítőkkel együtt a korosztályoknak megfelelően a logikai, ügyességi és a fantáziavilág által a kreativitást segíti, illetve játékossá teszi a tanulást.
A festményeket mágnesfallal, illetve 3D-s kiegészítőkkel teszitek még egyedibbé. Mit jelent ez esetben a 3D technika? Hogyan készül egy mágnesfallal kombinált falfestmény?
A 3D technika azt jelenti, hogy a kiegészítők térben is kiemelkednek a felületből. A festmény alapanyaga a gumibázisú vasgolyókat tartalmazó glettanyag, melyet felviszünk a kívánt felületre, falra, fára, fémre, üvegre, szinte bármire. (Fontos itt megemlítenünk, hogy az anyag önmagában nem mágneses, azonban mágnesek segítségével dekorálható.) A két réteg után 14 órát várunk a festéssel. Latex festéket használunk, ami anyaga miatt mosható – tehát tisztítható a felülete – akárcsak a hozzátartozó kiegészítőké. Ez után jöhet a dekorfestés, attól függően, hogy mi a cél.
Például, ha egy hat éves gyerekről beszélünk, feltérképezzük, hogy mi az, amit szeret (színek, ételek, állatok, stb.). Amikor ezt tudjuk, írunk neki egy olyan mesét, amelyben ő is szerepel. Ezt, mint egy mese illusztrációját pedig tervezés után felfestjük a falára. Ha szeretnék, akkor egy játékot is belefűzünk, így akár egyszerre többen is játszhatnak ezzel az aktív fallal. A kiegészítők egyediek, amiket neodymium mágnessel vagy mágnesfóliával látunk el. Ezáltal a gyermek a meséje karaktereit, vagy épp a társasjátéka figuráit tetszés szerint helyezheti bárhova. A kiegészítők is több anyagból készülhetnek, a fától a filcig.
Kinek ajánljátok elsősorban az általatok készített festményeket? Mennyi idős gyerekeknek?
Az igazság az, hogy ez nem csupán gyerekeknek ajánlott, hanem felnőtteknek is. Konkrétan 2 éves kortól 100 évesig, hisz ezzel a technikával a játékosságtól a dekorálásig, a falon játszható társasjátékig, a fúrás, szögelés nélküli különböző dekorációs tárgyak felhelyezéséig bármit meglehet valósítani.
Tudomásunk szerint nem csak otthoni környezetbe, hanem csoportos foglalkozásokhoz is készítetek falfestményeket. Hogyan használják ezt a csoportok?
A célunk az, hogy minél többrétű legyen a felhasználása. A Wallure Design (aki ennek a terméknek a kizárólagos forgalmazója) folyamatosan dolgozik a partnereivel együtt azon, hogy a mágnesfalhoz tartozó kompatibilis termékek által színesíthessük a palettát. De, hogy konkrét példát is említsek: a Mozgásjavító Intézetben, illetve óvodákban használják például oktatásra, ahol a betűket és számokat tanítják. Vannak helyek, ahol már az üzenőfal funkcióját is kiváltották ezzel az új megoldással, hisz egy mágnesfóliával (ami nyomtatható, írható, festhető, stb.), már nincs szükség ragasztásokra sem.
A csoportok használhatják közös játékra, egyes festményekbe pedig a magasságmérőtől a napos falig bármi beletehető, ez a megrendelő igényétől függ. Számtalan példát tudnék sorolni, hisz a variálhatósága végtelen. Az elkövetkező hetekben épp azon dolgozunk, hogy egy olyan videóanyagot készítsünk, amely bemutatja a dolog sokszínűségét.
Mekkora lehet egy általatok készített készségfejlesztő festmény?
Ez a megrendelőtől függ, egy négyzetmétertől bármekkora felületen lehet, akár az egész szobában, beleértve a plafont is. Ez utóbbit azért említettem meg, mert fejlesztés alatt van az is, hogy a mennyezetre készítsünk egy távirányítóval működtethető játék felületet.
Hol érhetőek el a festmények? Van esetleg valamilyen kiállítás vagy webcím, ahol megtekinthetők a munkák?
Az eddigi festmények közül párat meglehet tekinteni a www.zenaart.hu alatt, valamint a hamarosan induló weboldalon www.walluredesign.hu-n is láthatóak lesznek.
Úgy tűnik, hogy a falfestést, a kreatív, fejlesztő festmények elkészítését hatalmas lelkesedéssel végzed. Biztosan érdekelné az olvasókat, hogyan jutottál az elhatározásra, hogy festeni fogsz? Mi lehetett a motiváció?
Olyan 5-6 éves lehettem, amikor karácsonykor édesapa elvitt sétálni, amíg otthon az „angyalok” a fát díszítették. Majd mikor alig pár sarokkal odébb voltunk apa megkérdezte szeretném-e meglesni az angyalokat. Persze, hogy szerettem volna. Így visszasétáltunk, bementünk a lakásba, és miután édesapa benézett a kulcslyukon intett, hogy menjek oda. Sosem láttam ahhoz foghatót. A szobában a plafonig érő fa körül angyalokat láttam repülni. És, hogy ez hogy lehetett? Édesanyámék kifeszített damilra tettek fel pár angyalt és mozgatni kezdték a fal két széléről, amit ugye én nem láthattam, majd hozzáadták egy gyerek képzelőerejét. Miközben épp erre az időszakra volt tehető a felismerés a többiek részéről, hogy angyalok nincsenek is, én az oviban megrántottam a vállamat, hisz én láttam is őket…
A mai napig ez az egyik legszebb emlékem. Többek között ez ébresztett rá arra is, hogy a valódi érték, amelyet felnőttként is örömmel viszünk magunkkal, az az ÉLMÉNY.
Emellett édesanyám nagyon sokat festett szabadidejében, így gyerekoromtól fogva szerelem volt nekem is. Idővel pedig olyan művészekkel és kreatívokkal ismerkedtem meg, akikkel mára már szerencsém van együtt dolgozni.
Köszönjük szépen a beszélgetést Zenkó Márta festőnőnek!
Ha felkeltette az érdeklődésedet ez a különleges technika, elérheted Mártát az alábbi elérhetőségeken, illetve lesd meg a Babamama.hu Gyermeknapi Rajzpályázatát, hiszen a nyeremény egy egyedülálló, személyre szóló, készségfejlesztő falfestmény Zenkó Márta és a ZenaArt Design jóvoltából!
Zenkó Márta elérhetőségei a következők:
Telefon: +36 70 312 2419
E-mail 1: [email protected]
E-mail 2: [email protected]
Web: www.zenaart.hu
Hozzászólások