Ha már minden gyógyszert kipróbáltunk, ennek ellenére mégis kiújul a fertőzés, főként, hogy itt a nyár, mikor naponta többször is a zuhany alatt köthetünk ki, próbáljunk ki természetes gyógymódokat, praktikákat, és tartsunk be néhány alapvető szabályt, melyeket Benke Rita, a Harmónia Gyógyászati Centrum természetgyógyásza ajánl figyelmünkbe.
„Közel három éve van folyamatosan hüvelygombám - túrós, bő, fehér váladékozás, viszketés, a fájdalmas együttlétekről a barátommal már ne is beszéljünk. Minden fajta antibiotikumot, kúpot, grapefruit cseppet, ezüst- kolloidot, injekciót kaptam már, vagy tíz nőgyógyásznál jártam, de a panaszok csak nem akarnak elmúlni.- panaszolja Júlia (37). Van olyan orvos, szakember vagy módszer, aki, ami segíthet? Néha úgy érzem, sosem leszek már egészséges…”
Melinda (24), aki különösen odafigyel személyes higiéniájára, sem vall másként: „Két évvel ezelőtt voltam egy uszodában, és másnap elkezdtem viszketni ott lent, fehér folyás kíséretében. A panaszomra a nőgyógyászom egy vényköteles hüvelykúpot írt fel, az egyhetes kúrát követően azonban csak rövid ideig voltam panaszmentes. Azóta mondhatni havi rendszerességgel fel kell keressem a nőgyógyászom, sőt, bőrgyógyászhoz is mentem, de egyik sem tudott rajtam tartósan segíteni. Már mindent megpróbáltam, hogy megelőzzem a hüvelygombát, de sajnos egyik sem használt. Nem használok nyilvános helyen mosdót, ha igen, akkor sem ülök rá, a kádban nem fürdök ülő helyzetben, csak zuhanyozom, igyekszem kizárólag pamut fehérneműt használni, amit 60 fokon mosok, és naponta egyszer intim mosakodógéllel mosakszom este. Szexuális aktus után szintén tisztálkodom, előtte illetve utána is. Már kezd egy kicsit elegem lenni a dologból. Kérem, ha tudnak, segítsenek!”
Fotó: Horváth Petra, Pink Petra Photography
Természetes védőbástyánk megerősítésével győzelem a cseles gombák felett
Előzetesen beszélnünk kell arról, hogy miért is képesek megbetegíteni bennünket ezek az apró lények, hiszen köztudottan mikroorganizmusok milliói élnek rajtunk (ilyenek a bőr- és körömgombák) és bennünk (mint például a Candida gombatörzsek, stb.) többnyire hasznos szimbiózisban, életünk nagy részében panaszt semmiképpen nem okozva. Ez miként lehetséges? Benke Rita természetgyógyász- reflexológus állítja, a válasz egyszerű: „Mert erős immunrendszerünk mintegy védőbástyaként karbantartja, szabályozza a gombák szaporodását, ezáltal könnyedén megelőzve vagy éppen lesöpörve egy esetleges „támadást” fertőzés formájában évszaktól függetlenül.” Nyáron az izzasztó meleg, a váltakozó forró- párás illetve forró- száraz időszakok kedvező táptalajai a gombák, ily módon a hüvelygombák elszaporodásának is, ezt immunrendszerünk megerősítésével védhetjük ki, melyről számtalan cikkben illetve fórumokon olvashatunk. Természetgyógyász szakértőnk szerint lényeg az egészséges és kiegyensúlyozott életmód, tényleg csak címszavakban:
> Optimális testsúly
A nem kampányszerűen végzett mozgás, hanem ami örömöt is ad.
Lúgosító reformtáplálkozás: táplálékaink lúgosítsanak, vagyis - a teljesség igénye nélkül - lehetőleg kerüljük a húsokat, húskészítményeket (pl. felvágottakat), cukrot, cukros ételeket, alkoholos italokat, finomított lisztből készült élelmiszereket.
Friss szabadlevegőn tartózkodás.
Kielégítő alvás elektroszmog- mentes helyiségben. (Ügyeljünk arra, hogy legalább az otthon, de különösen a hálószobák legyenek mentesek lehetőség szerint az elektromos berendezésektől, ugyanis életünk harmadát itt töltjük.)
Természetes alapanyagú ruhanemű, mely nem irritál és felszívja a verejtéket.
Stresszlevezetés: jóga, légzés gyakorlatok, meditáció, ima, természetjárás, bulizás/ szórakozás, stb.
Szeretetteljes családi és baráti kapcsolatok, ezek személyes(!) ápolása, melyet az online kapcsolattartás nem pótol.
Hajlatok szárazra törlésével, hintőporozással
Szervezetünkben a gombák elszaporodását elősegíti a legyengült immunrendszer mellett a párás, meleg időszak és a vizes, nedves, izzasztó körülmények is. Ezért nyáron fokozottabban ügyeljünk a megfelelő – nem túlzásba vitt - személyes higiéniára, amely megnyilvánul a ma már talán mindenki számára nyilvánvaló napi tisztálkodáson kívül a test szárazra törlésében is, különösen az egymással érintkező testfelületeken (lábujjak, hónalj, emlők környéke, összeérő combok, ágyék, párnás nyak-, has- és más testfelületek, valamint a külső nemi szervek). Az izzadásra hajlamosabbak ezeket a területeket természetes dezodorokkal és babapúderrel is ápolhatják. Csak emlékeztetőként: viseljünk pamut alapanyagú alsóneműt, és soha ne vegyünk fel újonnan beszerzett, de még - lehetőleg 60 fokon - ki nem mosott fehérneműt!
„A túlzott izzadás ellen belsőleg is hathatunk egy-egy pohár zsályateával, amelyet langyosan fogyasszunk. Elkészítése: egy csésze vízzel leforrázunk egy teáskanál szárított füvet, lefedve 10-15 perc alatt kiáztatjuk a hatóanyagokat, majd kortyolgathatjuk is” - javasolja szakértőnk.
Gyógynövényes ülőfürdővel
Ülőfürdő is hatásos segítség lehet mind preventív, mind terápiás céllal. Ebben az esetben „50-50 gramm cickafarkfüvet és körömvirágot leforrázunk 1 liter vízzel, s addig áztatjuk ki belőle a hatóanyagokat, amíg a fürdővíz testhőmérsékletű nem lesz. Ekkor leszűrjük, beleöntünk 1 dl 10%- os ecetet, mely a gombák természetes ellensége, s addig ülünk benne törölközőkkel, fürdőlepedőkkel betakarva, amíg a víz még kellemes meleg. Az így használt gyógynövényes fürdővizet még háromszor felhasználhatjuk (természetesen langymelegre felhevítve), amennyiben előtte tisztálkodunk” - teszi hozzá Benke Rita.
Tudatos táplálkozással
A gombák szaporodását fokozhatja a szénhidrátban bőséges étkezés, néhány univerzális alapélelmiszer azonban segíthet ezek visszaszorításában, a hüvelygomba megelőzésében illetve gyógyulásában: az élesztő vagy Candida- gombák nem igazán „kedvelik” az antioxidánsokban gazdag, immunerősítő fokhagymát (ha megtehetjük, vagy önmagában napi két gerezd fokhagyma elfogyasztásával, vagy pirítósra kenve, esetleg összezúzva salátánkat, mártásokat fűszerezve vele). A C-vitaminbombaként elhíresült grapefruit és kissé kesernyés grapefruit- magolaj, valamint a teafaolaj is hatékony „fegyver” mind a gyulladással, mint a gombás fertőzéssel szemben. Benke Rita tippje: keverjünk el 6-8 csepp illóolajat 1-2 dl natúr joghurttal, majd kellő mennyiségű vízzel hígítsuk.
Alternatív terápiás gyógymódokkal
Az immunrendszer megtámogatására kiválóan alkalmas terápiák a talpreflexológia, a fülakupunktúra illetve akupresszúra is. - magyarázza a Harmónia Gyógyászati Centrum természetgyógyász-reflexológusa. Ezen természetes, szelíd, alternatív gyógymódok nemcsak a megelőzésben, hanem egy már kialakult betegség gyógyításában is hasznosnak bizonyulnak.” Habár ma már bárki által elsajátítható és megtanulható módszerek, azonban érdemes felkeresni szakembert az eredményes gyógyulás érdekében.
Strandszezonban kellő tisztálkodás, odafigyelés
A strandidőszakban, fürdőzés és a mostanság oly divatos wellness során is a fenti védelmi előírásokon betartásán túl, érdemes megjegyezni, hogy a vizes fürdőruhát feltétlenül cseréljük le szárazra, amikor kijövünk a vízből. Továbbá, mint minden tömegesen látogatott helyen, így a fürdőkben, strandokon is mossunk gyakran kezet, különösen toalett használat előtt és után, valamint csak steril vécékagylóra üljünk rá. A fürdő- és strandkultúra alapvető szabálya magunk és mások védelmében a medencék és egyéb létesítmények használata előtti alapos tisztálkodás!
Ne essünk túlzásokba! Jóból is megárt a sok!
Azonban fontos megemlíteni, hogy bizonyos ponton túl negatívan hathatunk az immunrendszerre, vagyis az túlzásba vitt tisztálkodással mi is előidézhetjük a hüvely gombásodását (és más betegségeket is), hiszen testünk teljes felületén vannak védekező mechanizmusok, ún. természetes védőrétegek, melyeket a gyakori és hosszantartó fürdőzéssel megsértve, mi magunk adunk lehetőséget a gombák megbetegítő támadására. „A hüvely tökéletesen felépített, egészséges háztartásába például egyáltalán nem tanácsos, sőt, szükségtelen „belekontárkodni” felesleges hüvelyöblítéssel, hiszen az ott tanyázó tejsav baktériumok elpusztítják a betolakodó idegeneket és tökéletes védelmet biztosítanak” - állítja szakértőnk. Ezért jobb a tusolás is a fürdővel szemben, hiszen utóbbi leáztatja, lemossa ezt a naturális védőpajzsot. Az egészséges hüvelyflóra egy- egy antibiotikum kúra, folyamatosan kiújuló gombás fertőzés, valamint egyes nemi együttlétek során is sérülhet. Különösen idősebb korban, ha a hüvely száraz, elveszíti a védelmét, és könnyebben esik áldozatul mindenféle fertőzésnek. Természetgyógyászunk azt tanácsolja, hogy a tejsavas baktériumflórát egy, a patikákban kapható híg tejsav, valamint natúr joghurt keverékével végzett öblítéssel tudjuk helyreállítani. „Tulajdonképpen ez az egyetlen olyan helyzet, amikor a hüvelybe ’idegen anyagot’ javaslok bevinni, kifejezetten gyógyítói céllal” - fejti ki Benke Rita.
Mindaddig, amíg nem sikerül megtalálni a hüvely gyulladt, gombás elváltozásának valódi okát, egy időre hagyjuk el a menstruációs tampon és tisztasági betétek használatát, helyette ajánlott inkább a patikákban kapható steril vatta.
A rendszeresen visszatérő hüvelygyulladás, illetve gombás fertőzés esetén gondolni kell arra is, hogy esetleg nem a partnere az, akitől a probléma ered. Mindenképpen érdemes nőgyógyászhoz menni ezen panaszokkal, aki diagnosztizálhat és kizárhat betegségeket, felismerhet fertőzéseket vagy fertőzésforrásokat, és akkor eldönthető, hogy orvosi terápiát vagy helyette/ mellette kiegészítésképpen valamilyen szelíd, természetes módszert alkalmazzunk.
Nem szeretnél lemaradni a legfrissebb hírekről? Figyeld a Facebook oldalunkat, vagy csatlakozz a Babamama.hu csacsogó csoportjához! Újabban a Google+ oldalon is megtalálsz már bennünket!
Forrás: www.harmonia-centrum.hu
Hozzászólások