Kézmosás
Tanítsd meg rá gyermeked, hogy vécézés/bilizés után, evés előtt, kiscicasimogatás után mindig kezet kell mosni. Fontos elmagyaráznod neki, hogy erre miért van szükség. Meséld el, hogy a bőrén apró, szabad szemmel nem látható kórokozók vannak, melyek a száján bejutva bosszúságot okozhatnak a teste védelmi katonáinak. Azért, hogy segítse ezeket a kis katonákat, fontos tisztán tartania a kezét, így megelőzve a kórokozók bejutását.
Töltsd meg a mosdókagylót langyos vízzel, majd dörzsöljétek meg a kezét szappannal. Alapos öblítés és törlés után már kész is!
Tipp: vegyél állatmintás szappant, vagy mesefigurás törölközőt – így növelheted a kicsi kézmosási kedvét.
Intim dolgok
Az helyes intim tisztálkodás nagyon sok fertőzéstől óv meg. Meg kell tanítanod a pöttömöt a helyes WC használatra, vagyis a popsitörlés (lányoknál kifejezetten kényes kérdés), WC öblítés, kézmosás szabályaira. A nedves toalettpapírok kíméletesebbek lehetnek a pelusról átszoktatott popsinak, ill. a mesefigurás törlőkkel szintén csatát nyerhetsz.
Az intim testrészek piszkálása fertőződést is okozhat. Ennek ellenére, ha ilyesmire leszel figyelmes, ne csinálj ribilliót, inkább tereld el a picur figyelmét, vagy – ha nagyobb – magyarázd el neki, hogy miért nem szabad.
Mozgás
A gyerekeknek természetes a mozgásgazdag életmód, hiszen nem is tudnának fél óránál tovább egy helyben maradni. Azonban ez később megváltozhat! Fussatok, mozogjatok, játszatok együtt! Így a kicsi megszokja, hogy a fizikai aktivitás a mindennapok része.
Csíííz
A fogak egészégének megőrzése kényes kérdés lehet, pláne, ha a manó ki nem állja a fogmosást. Pedig a napi két sikálás – reggel és este – szükséges! Amíg a pici nem tud egyedül fogat mosni, addig nincs más dolga, mint nagyra tátani a száját, de később már bonyolult fogmosási szabályokat (péládul körkörös dörzsölés, nem nyeljük le a fogkrémet, hátul is megmossuk) kell megtanulnia.
Tipp: használjatok gyerekfogkrémet (azt nem baj, ha lenyeli, és még finom is), vegyetek többféle, mókás fogkefét, melyek közül a picur választhatja ki az aznapit.
Étkezés
Az egészséges táplálkozással kapcsolatban nagyon sokféle szabály megfogalmazható. Mi ezek közül a legfontosabbakat gyűjtöttük össze számodra.
Nem kell mindent megenni, felesleges azzal nyaggatni a kicsit, hogy csak akkor nő meg, ha mindent megeszik, ami a tányérján van. Amikor azt mondja, hogy már nem éhes, és befejezte az evést, akkor hagyd rá. Azonban ahhoz ragaszkodhatsz, hogy maradjon az asztalnál, amíg a többiek befejezik az étkezést. Ezzel elkerülheted, hogy azért ne egyen, mert sürgősen játszania, vagy tévéznie kell.
Kiegyensúlyozott étkezés: napi öt alkalommal egyetek, a zöldség, gyümölcs, szénhidrát, fehérje ne hiányozzon a menüből.
Valódi éhség: az unalomból való étkezésnek nincs sok értelme. Még felnőttként is előfordulhat, hogy tanácstalanul állsz a hűtő előtt „mit egyek?” kérdéssel a fejedben, holott nem is vagy éhes. Ha a kicsi étkezések között jelzi, hogy megéhezett, adj neki gyümölcsöt vagy zöldséget, és emlékeztesd a soron következő étkezésre. Ha éhes, akkor megeszi a gyümölcsöt, ha nem, akkor pedig tud várni.
Az étel nem jutalom: ne használd az ételt megvesztegetésként. Ha azt mondod neki, hogy csak akkor ehet édességet, ha megette a zöldséget, azzal nem szeretteted meg vele a zöldségféléket, hanem csak rákényszeríted az elfogyasztásukra. Viszont, ha a te tányérod is tele van padlizsánnal, brokkolival, répával, valamint hangsúlyozod a kezdetektől fogva, hogy mindez mennyire ízlik neked, akkor sokkal nagyobb kedvvel fogja fogyasztani a pici is.
Tipp: készíts arcot, vagy képeket a zöldségekből a gyermek tányérjára! Sőt, nagyon szórakoztató lehet, ha a karfioldarabkák beszélnek a kicsihez, vagy ha a kelbimbó replülőn érkezik.
Alvás
Az egészséges szellemi és testi fejlődéshez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű alvás. Tanítsd meg gyermekedet elaludni, és ragaszkodj egy mindig követendő napirendhez.
Víz
Mindig legyen a gyermek számára elérhető helyen víz, illetve kínálgasd gyakran folyadékkal. A megfelelő folyadékfogyasztás javítja a koncentrációs képességet és biztosítja a szervezet zavartalan működését.
Tipp: a korának megfelelő ivóalkalmatosságban kínáld az innivalót!
Hozzászólások