Human papillóma vírus
A fenti mozaikszó a betegség kórokozója, a humán papillóma vírus nevét takarja, melyet a világon a leggyakrabban fertőzést okozó csoportok között tartanak számon. A HIV-vel ellentétben nem testnedvek útján, hanem a bőrfelületek érintkezésével terjed, mely ellen még a gumi óvszer sem nyújt, legfeljebb 70%-os védelmet. A nemi életet élő nők 20-40 százalékában van jelen a kórokozó, azonban a nők 80%-a szexuális aktivitása során legalább egyszer átesik a fertőzésen. Többségüknek nincs tudomása róla és anélkül gyógyul meg, hogy bármilyen észlelhető tünetet produkált volna… A megbetegedettek 5-10 %-ánál tartós fertőzés alakul ki, ezekben az esetekben nagyobb a rák kialakulásának kockázata.
Feltételezhető, hogy a méhnyakrák majdnem száz százalékáért a HPV vírus a felelős, továbbá a hüvely daganatok, szeméremtest környékén lévő daganatok, végbél daganatok kialakulásában is együttható faktorként játszik szerepet.
Tünetek és felismerés
A HPV-fertőzés egyik jele a szeméremtest környékén kialakuló puha, rózsaszínű szemölcs, amely lehet egyenletes felszínű vagy bőrből kiemelkedő. A legtöbb esetben azonban nem egyszerű a diagnózis, a fertőzöttek nagy százaléka nem is tud róla, hogy vírushordozó. A human papillóma vírus többnyire rejtve él a bőr nyálkahártyájában, jelenlétét orvosi vizsgálattal lehet igazolni. Erre elsősorban a méhnyakrák szűrővizsgálat alkalmas, amely azt hivatott megállapítani, hogy a méhnyak szövetében nem alakult-e ki olyan elváltozás, amely rákos daganatot okozhat. Ha a nőgyógyász által levett kenet alapján HPV valószínűségét állapítják meg, akkor kötelező jelleggel fél év múlva újabb tesztet végeznek, melynek eredményétől függően kerül sor a későbbi, bonyolult DNS vizsgálatokra. Ezek során meghatározzák, hogy alacsony, átmeneti, vagy magas rákkockázat áll fent, s felírják a szükséges terápiát és meghatározzák a további szűrés gyakoriságát.
Kezelés
A HPV fertőzés vírus volta miatt nem kezelhető antibiotikumokkal, így a szervezetből való kitoloncolása saját immunrendszerünk feladata. Követéses vizsgálatok tanúsága szerint a kórokozó az immunrendszer normális működése esetén, ha nem történik újrafertőződés, két éven belül nyom nélkül elmúlik. A fennmaradó kis százalékban viszont súlyos betegség is kialakulhat.
Ha a vizsgálatot követően megállapítható, hogy alacsony kockázatú vírusfertőzésről van szó, és nincs látható nyálkahártya elváltozás, akkor elegendő a rendszeres citológiai vizsgálat.
Kóros elváltozás esetén kisebb műtéttel el lehet távolítani a fertőzött területet. Ezt inkább akkor szokták javasolni, ha rosszindulatú daganat még nem alakult ki.
Ha a méhnyakrák kialakult, akkor a méhet el kell távolítani. A műtét típusa és az ezt követő utókezelés módja a daganat stádiumától függ. A leginkább előrehaladott méhnyakrákot sugár vagy gyógyszeres kezeléssel gyógyítják.
Megelőzés és védőoltás
Bár a HPV vírust sajnos ma is sok kérdés övezi, és bizonyos területei még feltáratlanok, az tudható, hogy a dohányzás egyértelműen olyan faktor, amely növeli a méhnyakrák előfordulási valószínűségét. Emellett egyes adatok szerint minden ötödik szexuális partner cserére jut egy HPV-fertőzés! Ezek számának csökkentésével kisebb a kockázat is. Fontos tudni, hogy a fiatal lányok méhnyak nyálkahártyája sokkal fogékonyabb a HPV-re, mint az idősebbeké!
A rendszeres szűrővizsgálat segíthet időben felismerni a betegséget, s ezáltal megelőzni a veszélyes elváltozások kialakulását!
A rendszeres vizsgálatok mellett egy korszerű és hatásos fegyver is a kezünkben van, és ez nem más, mint a védőoltás. Ennek két fajtája ismert, ezek a két és négykomponensű vakcinák. A kettő közötti lényeges különbség, hogy míg a kétkomponensű a HPV vírus két fajtájának (16-os és 18-as) megelőzésére szolgál, addig a négykomponensű mind a négy leggyakoribb HPV vírus (6-os, 11-es, 16-os és 18-as) okozta megbetegedések ellen biztosít védelmet. A nemi élet megkezdése előtti oltás közel száz százalékos védettséget biztosít a védőoltásban levő HPV-típusok okozta rákos és jóindulatú megbetegedések ellen!
Ajánljuk figyelmedbe következő írásainkat is:
Hepatitis és HIV
Mindent a PCOS-ről
HELLP szindróma
Cukorbetegség
Nőgyógyászati fertőzések I.
Nőgyógyászati fertőzések II.
Nem kellesz Herpesz! (1. rész)
Nem kellesz Herpesz! (2. rész)
Hozzászólások