Nyáron még inkább kiütköznek a nevelési problémák, mert a szülőre hárul minden felelősség.
Itt van a várva várt vakáció, és a gyerekek szétszélednek a szélrózsa minden irányába. A nyaralások, kirándulások és családi programok lazább gyeplőre engedik a család legifjabb tagjait, akik könnyen átlendülnek a ló túloldalára.
Nyáron a pedagógusok következetes kontrollja átmenetileg megszűnik, és a gyerek jórészt a szülőkkel és nagyszülőkkel tölti az időt. A nyári szünetben talán még nehezebb a megfelelő nevelési metódust alkalmazni a családban. Jó lenne úgy jó szülőnek maradni, hogy az ember ne essen bele a legjellemzőbb nevelési hibákba.
A helikopter szülő köröz a gyereke felett
A helikopter szülő neve viccesen hangzik, elnevezése mégis találó. Az ilyen apa vagy anya úgy lebeg a gyerek feje fölött, mint egy helikopter, vagyis állandóan ott köröz mellette, óvó szándékkal. Az ilyen anyuka egy percre sem veszi le a szemét a homokozóban a lányáról, és ő maga szerzi vissza a kis lapátot, amit egy játszótársa kölcsönvett.
Az ilyen apuka vagy anyuka nem engedi a Balatonba tíz centinél mélyebb vízbe a fiát, mert retteg attól, hogy belefullad. Azt a gyereket, akinek állandóan a kezét fogják, a helytállás rutinjától fosztják meg. Képtelen lesz az önálló életre és a későbbi problémamegoldásra. Az ilyen nevelési elveket gyakorló szülőt borostyánnak is nevezik, az indaszerűen magához láncoló jelleg miatt, vagy hóeke szülőnek, mert szinte elboronálja az akadályokat a gyereke elől.
Az üveghegy szülő merev és rideg
Az üveghegy szülő roppant távolságtartó, és ez a viselkedés még inkább kiütközik nyáron, amikor a gyerek mindig a közelben van. Ez a típusú szülő is szereti a gyermekét, csak nem képes annak látható jelét mutatni. Ez az apa nem megy közös horgászatra a fiával, mert nem akar vele kettesben maradni, és attól fél, hogy nincs mit mondania neki.
Az üveghegy anyuka nem, vagy ritkán ölelgeti és szeretgeti a gyermekét, mert valószínűleg ő is így szocializálódott, vagyis ezt hozta a saját anyjától. Ennek a nevelésnek a legnagyobb veszélye az, hogy a rideg mentalitást továbbörökíti a gyereknek, aki ezt az emocionálisan deficites mintát tartja majd természetesnek.
A szuperhős szülő elérhetetlen idea
A szuperhős szülő önkéntelenül is mindig túlszárnyalja a gyermekét. Noha csak tanító szándék van benne, állandóan túlkompenzált, és észre sem veszi, hogy kiválóságának fitogtatásával nemcsak jó példát mutat, de frusztrálttá is teszi gyermekét. A szuperhős apuka kiveszi a dodzsem kormányát a fia kezéből, hogy profi módon lavírozzon a pályán, megmutatva kiváló vezetéstechnikáját.
A szuperhős szülők gyereke a legritkább esetben akar olyan lenni, mint a szülei, mert idejekorán kialakul benne az a romboló érzés, hogy nem bír felérni a szülei magasságába. Így az apa vagy az anya példakép helyett bosszantóan és nárcisztikusan tökéletes lesz. A szakirodalom ezt a típust istenszerű szülőnek is szokta nevezni, a gyermek számára elérhetetlennek tűnő érdemek miatt.
Forrás: femina.hu
Hozzászólások