Fontos: A teákat nem adhatod bármilyen korú gyereknek, ezért, mielőtt bármelyiket is itatnád a csemetéddel, egyeztess a gyerekorvosotokkal!
Észre sem vesszük, de az apró stresszhelyzetek megviselik a lelkünket és nem utolsó sorban a testünket is. Ráadásul a meleg, kánikulai nyarat, hirtelen felváltja egy változékonyabb, borongósabb, esősebb időjárás. Ilyen viszontagságok mellett könnyebben náthásak lehetünk és meghűlhetünk. El kell fogadnunk azt a tényt, hogy beköszöntött az ősz!
Sok embernek ideje sincs arra, hogy azon gondolkozzon, hogy mit tegyen meg egészsége megőrzése érdekében... Sugunk! Esténként, egy pohár jó meleg főzet, nem csak az elalvásban segít, hanem a megfázás ellen is. A jó teához pedig nem kell más, csak víz, valamilyen gyógynövény, fűszer, vagy gyümölcs és egy jó nagy bögre.
Immunerősítő teák
Reggeli vagy vacsora mellé, hideg estéken és reggeleken kitűnő frissítő vagy akár nyugtató teák közül választhatunk! Néhány immunerősítő segítség a hideg napokra!
Fotó: Horváth Petra, Pink Petra Photography
Kasvirág: Erősíti az immunrendszert és csökkenti a gyulladásokat. Antibiotikus, méregtelenítő és allergiaellenes. A vírusos betegségek okozta fáradékonyságra és kimerültségre is megfelelő hatással van. Igen jól használható megfázás, influenza és hörghurut esetében is. Azonban ennél a teánál ügyelni kell arra, hogy nagyobb adagban ne fogyasszuk, mert szédülést okozhat.
Csipkebogyó hibiszkusszal: Nagyszüleinkig végtelen generációk óta ajánlják a csipkebogyót mindenféle betegség, főleg megfázás ellen, mint univerzális csodagyógyszer. Általában bebizonyosodik, hogy a mendemondák szerint használatos gyógymódok tényleg hatásosak, több esetben látványosabb eredményt érhetünk el velük, mint a gyógyszertárban vásárolt csodát ígérő, drága gyógyszerekkel. A csipkebogyó esetében ez különösen igaz, a gyógyszeripar nem véletlenül reklámozza készítményüket a csipkebogyó alapanyagával. A legjobb, ha forrázás előtt, hidegvízes áztatással kezditek a tea készítését.
Citromfű: Az idegesség és a depresszió ellen javasolt legjobb gyógymód. Mindezek mellett nyugtató, görcsoldó, vírusölő és idegerősítő hatású. Lerövidíti a meghűléses betegségek idejét, valamint különösen hasznos a pajzsmirigytúltengésben szenvedő betegek számára. Csökkenti az erős szívdobogást. Alkalmas az emésztési panaszok enyhítésére is.
Levendula: Élénkíti az immunrendszert, és csökkenti a gyulladást. Utóbbi hatása miatt egy esetleges mandulagyulladás kezelésében is hatékony segítség.
Bodza: A bodzavirágból főzött tea jó fegyver az őszi megbetegedéssel szemben, de a megfázás gyógyításában is hatékony, mivel izzasztó hatása van.
Fekete tea: Polifenolokat és flavonoidokat tartalmaz, melyek harcolnak a betegségek ellen, ezért nagyon hatékony immunerősítő eszköz.
Borsmenta: A borsmenta teája is tartalmaz flavonoidokat, emellett cseranyagokat is, így jó immunerősítő.
Gyömbér: Légúti megbetegedések ellen hatékony fegyver lehet, ugyanis csillapítja a köhögést. Légcsőhurut esetén kiváló választás.
További teafajták
Zöld tea: Egészségtudatos étrendből nem hiányozhat a zöld tea. Jótékony hatása már az ókor óta ismert és napjainkban ismét visszanyerte népszerűségét a fogyasztók körében. Számtalan kiszerelésben megtalálhatjuk a boltok polcain. Előnye a fekete teákhoz képest, hogy a leveleket az elkészítési eljárás során gőzölik vagy pörkölik, megakadályozva ezzel a levelek oxidálódását. Napi fogyasztása jó hatással van az immunrendszerre, segít a fogíny egészségének megőrzésében, valamint a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is fontos szerepe van. Fogyókúra idején pedig a legjobb zsírégető segítség.
Fehér tea: A rettegett öregedés lelassítása érdekében hasznos, ha rendszeresen fehér teát fogyasztunk, mert a benne lévő antioxidánsok megkötik testünkben az ártalmas szabad gyököket. A fehér változatban kétszer több antioxidáns található, mint zöld társáéban. Segíti a koncentráció képességét és enyhén élénkítő hatással rendelkezik. A szervezet segítségére van a vírusok, a fertőzéseket okozó baktériumok elleni harcban, így segítve az immunrendszer karbantartását. A kávét kevésbé szeretőknek sem kell lemondaniuk a koffeinről, hiszen a fehér tea is tartalmazza azt. Ennek ellenére íze lágy, selymes és nem annyira karakteres ízvilággal rendelkezik, mint a fekete teák többsége.
Rooibos tea: A szervezetre gyakorolt jótékony hatása kevésbé ismert, aminek az lehet az oka, hogy nem tekint vissza nagy múltra. Közelebb áll a gyógynövény teákhoz, mint a hagyományos értelemben vett teákhoz. Vörös és zöld fajtáját különböztetjük meg, bár a vörös él jobban a köztudatban. A zöldben kétszer annyi antioxidáns található, mint a fermentált (erjesztett) vörösben. Mindkettő ásványi anyagokban rendkívül gazdag. Többek között tartalmaz C-vitamint, magnéziumot, kalciumot, görcsoldó kvercetint és vasat. Nem terheli a szervezetet és koffeinmentes. Serkenti az emésztést és segít a méreganyagok kiválasztásában is.
Kombucha tea: A kombucha gomba teaként is emlegetik, de nem sok köze van a gombákhoz. Ez nem más, mint egy nem mindennapi élesztőgomba-kultúra és rengeteg baktérium keveréke. Megfelelő eljárás mellett ez a tea vízből, cukrozott fekete, zöld vagy gyógynövényteából és a már említett élesztőgomba-kultúrából készül. Jótékony hatása van a bélflórára, a vérkeringésre, segít a stressz leküzdésében, a test méregtelenítésében, Candida- és parazitaellenes hatással bír. Fogyasszuk mértékkel, mert a kombucha tea mindenkire más hatással van, tapasztaljuk ki, mennyi az ideális szervezetünknek!
Fotó: Horváth Petra, Pink Petra Photography
A füvekből készített meleg vagy hideg frissítők, mindig különböző elkészítési folyamatot igényelnek, mint a filteres változatok, ezért pontosan tartsd be a leírt javaslatokat! Kellemes és nyugtató teázást kívánunk a fáradt mindennapokra!
Forrás: Femina, Femcafe, Biobumm
További őszi bejegyzéseink:
Őszi immuntréning
Őszi bébi-hami
Őszi allergiaszezon
Őszi betegségek
Miért szeretjük az őszt?
Hozzászólások