„Olyan forró kánikulában, amilyen idén július első heteiben köszöntött ránk, a napon tevékenykedve óránként akár nyolc deciliternyi folyadékot is kiizzadhatunk” – mondja Dr. Lelbach Ádám, vezető belgyógyász. – „A veszteség 99%-a vízből, 1 %-a pedig különböző ásványisó-féleségekből (nátrium, kálium, kloridok, magnézium) áll. Eközben a szervezet óránként nyolc-tizenkét deciliter folyadék felvételére képes. Amikor valaki már erős szomjúságot érez, az annak a jele lehet, hogy felborult a folyadékháztartása, vagyis nagyobb volt a folyadékleadás, mint a felvétel."
Öt hasznos tipp, hogy meleg időben is megőrizhesd a szervezeted számára fontos folyadékegyensúlyt:
Átlagos körülmények között napi két-három liter folyadékot igyál, de aki a meleg miatt fokozottan izzad, ennél többet igyon, lehetőleg egyenletesen elosztva, rendszeres időközönként, például félóránként egy pohár ásványvizet vagy más enyhén sós ízű folyadékot. Így megelőzhető a szomjúság, és folyamatosan fenntartható a szervezet folyadék- és ionegyensúlya.
Nagy melegben rendszeresen fogyassz könnyű leveseket, gyümölcsleveket, zöldségeket, melyek segítik az elveszett ásványi anyagok pótlását is, s közben hűtik a szervezetet. A nehéz ételek megemésztése közben viszont hő termelődik a testben, ezért ezeket kerüld.
Kánikulában ne tartózkodj egyszerre húsz-harminc percnél többet a napon, és ekkor is kerüld a túlzott fizikai aktivitást, a sportot, mivel ez tovább fokozza a folyadékleadást.
Mértékkel fogyassz alkoholt, mivel ez tágítja az ereket, így fokozza a szervezetben a hőtermelést, vízelvonó – és vizelethajtó hatásán keresztül pedig a folyadékvesztést.
Aki rendszeresen gyógyszert szed – pl. vízhajtót – konzultáljon orvosával arról, szükséges-e módosítani a terápiát a nyári időszakban.
Nyáron egymást érik a főzéssel egybekötött családi összejövetelek, piknikek, esküvők. Az orvosi rendelőkben pedig sajnos megszaporodnak az ételmérgezéses esetek is. "Meleg időben a kórokozók nemcsak az ételben, de a levegőben is a szokásosnál gyorsabban szaporodnak – teszi hozzá Lelbach doktor. A leggyakoribb fertőzőforrások a tojással készült ételek, a burgonyasaláta, a dinnye, a fejes saláta, és a nem megfelelően átsütött húsféleségek."
Kerüld el az ételmérgezést!
Minél gyakrabban moss kezet – vízzel és szappannal –, minden esetben a mellékhelyiségek használatát követően, valamint főzés és étkezés előtt.
Tartsd maradéktalanul tisztán a főzőfelületeket.
A zöldségeket, gyümölcsöket mindig hideg folyóvízben tisztítsd meg, mert nemcsak az esetleges permet – de a trágyamaradványoktól, baktériumoktól is fontos megtisztítania az ételt.
A nyersélelmiszerek ne érintkezzenek az elkészült ételekkel.
Ha a hőmérséklet meghaladja a 32°C-t, az ételeket ne hagyd egy óránál hosszabb ideig hűtés nélkül.
Az ételeket hűtőtáskában ideális szállítani.
Forrás:
Dr. Lelbach Ádám, a Dr. Rose Magánkórház vezető belgyógyásza
Hozzászólások