A depresszióra hajlamos személyek tíz százalékát fájdalmasan érinti az évszakváltás, őszi hangulatzavaruk téli depresszióvá mélyülhet. A pontos ok még vitatott, de abban egyetértenek a szakemberek: akik szezonális kedélybetegségtől szenvednek, különösen érzékenyek a fényre, illetve annak hiányára.
Tünetei
A téli depresszió szerencsére csak szezonális tünet, de mégis érdemes foglalkozni a problémakörrel, hiszen az évszak által kiváltott hangulatingadozásink nagyban befolyásolják teljesítményünket, életminőségünket, sőt súlyos esetben testi panaszokat is okozhat. Sajnos a mai civilizált kultúránk nagymértékben járul hozzá ehhez a szezonális betegséghez. Az ébren töltött órákból egyre kevesebb időt töltünk a szabadban, a nap nagy részében mesterséges fényviszonyok között vagyunk.
A téli depresszió tipikus tünetei közé tartozik a megnövekedett étvágy és az állandó nappali álmosság, fáradékonyság.
„A biológiai alap jól körülírható” – mondja Dr. Lakatos László, a Dr. Rose Magánkórház pszichiáter szakorvosa – „Az idegrendszer biokémiai folyamatai, pszichológiai hatások, de a genetika is egyaránt közrejátszhat abban, hogy valaki letargiában éli meg a telet. Kontrollált vizsgálatok bizonyították, hogy a betegek többsége jobban érzi magát, ha fényhatásnak teszik ki, legyen az akár mesterséges - de a napsugárzásnak megfelelő minőségű – fény is. A legjobb eredmény a reggeli órákban érzékelt fénnyel érhető el” – fűzi hozzá a pszichiáter.
Egyértelmű, hogy mindennek köze van a téli reggelek sötétségéhez. Az óra szerint már fel kell kelnünk, szervezetünk belső órája azonban mást jelez, hiszen odakint még "éjszaka" van. Ezért a napot fáradtan töltjük, ami idővel inaktivitáshoz vezet. Önkéntes bezártságba vonulhatunk, beszűkülnek szociális kapcsolataink, kevesebbet tartózkodunk szabad levegőn, így még kevesebb fényhez jutunk.
A panaszokat a melatonin hormon túlzott jelenléte okozza, ami a fényhiánynak köszönhető. „A téli depresszió tünetei változatosan kezelhetők fényterápiával – mely hatására a melatonin szint normalizálható, és megszüntethetők a tünetek – depresszió elleni gyógyszerekkel, vagy mély mágneses agyi stimulációval, pszichés támogatással” – magyarázza dr. Lakatos – „Első lépésben tehát mindenképp érdemes a fényterápiával próbálkozni. Ez azonban nem mindenkinél egyformán sikeres, egy "éjszakai bagoly" esetében a túl korai időpontban alkalmazott fényterápia akár rosszabbodást is okozhat. A páciensekre általában jellemző az alacsony önbecsülés, a gondolkodás negatív irányú változása is, ezért a kezelés fontos része a pszichoterápia.”A fény energetizáló, hangulatjavító hatását már régen felismerték, és napjainkban is hatékonyan használjuk a mindennapokban nem csak a fényhiányos tünetek enyhítésére, hanem egyéb betegségek kezelésében is.
Tippek a téli depresszió leküzdésére
Étkezz egészségesen, fogyassz kevesebb cukrot, több Omega-3 zsírsavat!
Ápold tudatosan szociális kapcsolataid!
Az aktív kikapcsolódás, a sport sokat segít.
Tegyél hosszú sétákat, főleg a délelőtti órákban! Szervezz hétvégi kirándulásokat!
Viselj színes ruhákat!
Otthonod is segítségedre lehet hangulatod javításában: piros és narancsszínű gyertyákkal máris jobb kedélyállapotot varázsolhatsz!
Kösd le a figyelmed olyan tevékenységekkel, amikben örömöd leled!
Ha mindez mégsem elég, érdemes pszichiáter szakorvossal konzultálnod a konkrét terápiás lehetőségekről (például fényterápia, antidepresszív gyógyszer, pszichoterápia stb.).
Forrás: www.drrose.hu
Hozzászólások