A hidegebb idő, a rövid nappalok és a fényhiány hatással vannak az emberi testre is. Anyagcserénk ritmusa takarékos üzemmódba kapcsol. Az immunvédelem hatékonysága is csökken, a fertőzések könnyebben megtalálnak minket. És ez még mind nem elég; már délután négykor besötétedik. Nincs mese, legszívesebben mi is téli álomra hajtanánk fejünket legalább februárig. A természet körforgását nem tudjuk megváltoztatni, inkább alkalmazkodjunk a hidegebb, csípősebb időhöz! Az évnek ezen hónapjai is életünk részei, ne mondjunk le az egészséges, derűs időtöltésről! Maradjunk formában télen is!
Vitaminok
Bár a nyári hónapokban sokkal több friss zöldség, gyümölcs közül válogathatunk, azonban a megfelelő vitaminellátottság télen is kivitelezhető. Gondoljunk csak a sokfajta déli gyümölcsre, amelyek télen is kaphatóak a piacon. A káposzta, karalábé, kelbimbó mind jelentős C-vitamin források. A napi C-vitamin igény 0-6 hónapos korban 35 mg, 7-12 hónapos babáknál 40 mg, egy évesnél idősebb csemeték esetében pedig 60 mg.
Néhány „téli” gyümölcs és zöldség C-vitamin tartalma:
A C-vitamin hiánya fáradékonyságot, a fertőzésekkel szembeni ellenállóképesség-csökkenést okoz, ezért nagyon fontos, hogy az egész család megfelelő mennyiséget juttasson a szervezetébe. Emellett fogyasszatok teljes kiőrlésű pékárut, gabonatermékeket, húst, tejet, halételt, heti 3-4 db tojást. Így vitaminkészítmények nélkül is biztosítható a szervezet vitamin- és ásványi anyag szükséglete.
citrom | 45 mg/100 g |
narancs | 50 mg/100 g |
kivi | 71 mg/100 g |
zöldpaprika | 150 mg/100 g |
karfiol | 60 mg/100 g |
vöröskáposzta | 50 mg/100 g |
Bőr
Bőrünk a hideg, szeles időben hamarabb kiszárad, berepedezik. A tartalmas levesek, megfelelő vízmennyiség biztosítja a bőr vízháztartását. Ne várd meg, amíg szomjasnak érzed magad! Mindig gondoskodj a megfelelő vízutánpótlásról! A babád folyadékbevitelére még fokozottabban oda kell figyelned!
Séta
Legszívesebben egész nap csak bent ülnél a meleg szobában? Nem vagy egyedül! Ha azonban a pici nem mozog eleget, annak beláthatatlan következményei lehetnek… Energiát nem tudja levezetni, nyugtalanabb lesz, és rosszabbul alszik. Ezért inkább öltözzetek fel jó melegen, és minden nap tegyetek egy nagy sétát a környéken. Ha már van egy kis hó, akkor sokkal könnyebb lesz kicsábítanod a pöttömöt, hiszen ilyenkor a szánkózástól kezdve a hóemberépítésig nagyon sokféle elfoglaltság közül választhattok. Töltsétek kelllemesen az időt!
A hideg téli hónapokban sok anyuka fél, hogy megfázik a picur. Ezért ráad egy atlétát, egy pólót, mellényt, pulóvert, kiskabátot, nagykabátot… Ez alapvetően jó, hiszen egy-egy réteg bármikor levehető, ha nincs rá szükség. Sokan mégis ott követik el a hibát, hogy nem vetkőztetik le a kicsit. Így a túlöltözött apróság a nagy futkosásban, csúszkálásban jól leizzad, és a nedves ruháiban minden öltöztetés dacára mégiscsak megfázhat.
Közösség
Ha a pici már oviba, iskolába jár, akkor nagy problémát jelenthet a cseppfertőzés. A kinti hideg miatt ritkábban szellőztetnek a csoportszobában, tanteremben, ami viszont kedvez a levegőbe jutott baciknak. Ezt a problémát nehezen lehet kiküszöbölni. Mindössze annyit tehetsz, hogy igyekszel karban tartani a kicsi immunrendszerét, és rendszeres kézmosásra bíztatod. Jó hír, hogy ahogyan cseperedik, egyre ritkulni fog a megbetegedések száma, hiszen szervezete is erősebbé, ellenállóbbá válik.
Addig nincs más hátra, mint figyelj oda a táplálkozására, öltözködésére, mozogjatok sokat a friss levegőn. Ettől biztosan jobb lesz a hangulatotok, el is fáradtok, így nem lesz gond az éjszakai alvással sem. Kipihenten pedig együtt élvezhetitek a tél szépségeit – egészségesen, és üdén!
Téli egészségproblémákkal foglalkozó további cikkeink:
Felfázás, hólyaghurut, hólyaggyulladás?
Felfázás? Már megint miért?
Nátha!
Tüdőgyulladás!
Influenza? Köszi, kihagyom!
Nem kellesz Herpesz!
Hozzászólások