Fogadalmak
Te mit fogadtál meg idén? Türelmesebb leszel a gyerekekkel? Leadnál pár kilót? Esetleg megszabadulnál néhány rossz szokásodtól, mint például a dohányzás? Mostantól minden nap teljes kiőrlésű péksüteményt csomagolsz a kicsiknek uzsonnára? Íme, a legnépszerűbb újévi fogadalmak listája:
fogyókúra, diéta
dohányzásról való leszokás
rendszeres sportolás
alkoholfogyasztás csökkentése
pénzügyek, adósságok rendezése
lakás felújítása/lecserélése
"C'est la vie!", az édes élet élvezete
jogosítvány megszerzése, autó vásárlása
több idő a családdal, barátokkal
adakozás, rászorulókon való segítés
tanulás, tanfolyamokon való részvétel
Hogy ki hány napig ragaszkodik fogadalmához, s hogy hányan tartanak ki egész évben vagy adják fel az első kudarc után, arról sajnos nincsenek statisztikáink. Abban viszont biztosak vagyunk, hogy a fogadalmak valóra váltásában csak azok lehetnek sikeresek, akik elkötelezik magukat a változás mellett, és apró lépésekben, kitartóan haladnak. Nem érdemes hát hirtelen, gyökeres változást tervezni, hiszen hamar azon kaphatod magad, hogy még mielőtt elkezdted volna, máris feladod.
Újévi szokások, hiedelmek
Világszerte élnek különböző hagyományok, melyekhez ragaszkodunk Szilveszter és újév első napján. A szilveszteri szokások közös célja eredendően az, hogy a következő évre egészséget, bőséget, szerencsét, boldogságot hozzanak. Összeállításunkból megtudhatjátok, hogy sok-sok évvel ezelőtt miben hittek az emberek, s hogy melyek azok, amelyek még napjainkban is fennmaradtak közülük!
Étkezéssel kapcsolatos babonák
Középkori babona, de napjainkban is sokan hiszik: ha nem falunk fel mindent szilveszterkor, akkor az újesztendőben sem fogunk hiányt szenvedni.
Disznóhúst azért érdemes ennünk, mert a disznó előretúrja a szerencsét, baromfihúst pedig azért tilos, mert a baromfi kikaparja azt. (A hallal is jobb óvatosnak lenni! A folyó menti vidékeken szerencsét hoz, ahány pikkely, annyi pénz. Máshol viszont baljós állat, hiszen vele úszik el a szerencse is.)
A gazdagságot rétessel lehet hosszúra nyújtani.
Régi szokás az egész kenyér megszegése is, hogy mindig legyen a családnak kenyere - napjainkban is élő szokás a kenyérszegés.
Aki lencsét evett és eszik, annak az év során soha nem ürül ki a pénztárcája.
Időjóslás
Évszázadokkal, de még évtizedekkel ezelőtt is a legtöbb újévi babona az időjóslással volt kapcsolatos. Akkoriban rengeteg ember megélhetését a föld jelentette, életük attól függött, hogy milyen termés várható a következő évben.
Ha az újév első napján sütött a nap, akkor a hiedelmek szerint egész évben szép időre lehetett számítani.
Ha csillagos az ég, akkor rövid lesz a tél.
12 gerezd fokhagymába sót kellett tenni, s amelyik gerezd reggelre nedves lett, akkor az annak megfelelő hónapban esős vagy éppen havas idő várható, sok csapadékra lehet számítani.
Ha újév éjjelén piros a hajnal, akkor szeles lesz az esztendő.
Január első tizenkét napjának időjárása az új év tizenkét hónapjának feleltették meg, vagyis ha például ötödikén eső esett, azt jelentette, hogy a május hónap nedves lesz, ha január 8-án csípős hideg volt, az hideg augusztust prognosztizált.
Szerelemmel, párválasztással kapcsolatos hiedelmek
Persze akkoriban is roppantul izgatta az embereket a szerelem. Főleg a lányok agyaltak ki sok praktikát, hogy megtudják jövendőbelijük nevét, vagy kilétét.
Azoknál a házaknál, ahol élt még hajadon leány, mandulaszemet vagy más apróságot főztek a lencsefőzelékbe, és az a leányzó, aki ezt megtalálta, a babona szerint férjhez ment a következő esztendőben.
Az óév és az újév éjjelén házilag gyúrt gombócokba belegyúrták a lányok a kiszemelt férfiúk neveit, s amelyik gombóc elsőként jött fel a víz felszínére, az abban található férfi volt a szerencsés választott.
Sok helyen a lányok ólmot olvasztottak, majd hideg vízbe csepegtetve azt lesték, milyen betűt formáz a vízbe cseppenő fém, így megtudhatták a leendő férj nevének kezdőbetűjét.
A hajadonok férfialsót tettek a párnájuk alá, s ekkor megálmodták, ki lesz a párjuk.
Hozzászólások