Mikor jöjjön a baba?
Tény az, hogy egy nő szervezete leginkább a húszas éveiben áll készen arra, hogy egészséges gyermeket hozzon világra. Idősebb korban nagyobb a genetikai betegségek kockázata, illetve minél idősebb egy nő, annál nagyobb a valószínűsége, hogy kimarad a peteérése.
Ennek ellenére mai társadalmunkban a szülővé válás életkora egyre inkább kitolódik, mivel a nők nem csak a gyermeknevelés, hanem a munka területén is a maximumot szeretnék nyújtani.
Komoly érvek szólnak a korábbi babavállalás mellett is, azonban a legfontosabb, hogy akkor kezdjetek babaprojektbe, ha mind a ketten felkészültnek érzitek magatokat, és közösen vállalkoztok erre a csodálatos utazásra. Ne feledd, további kilenc hónap áll majd rendelkezésetekre a testi és lelki ráhangolódáshoz!
Egészséges párkapcsolat
A fogamzás és a terhesség előkészítése a szülőjelöltek közös feladata. A gyermeket vállaló nő a várandósság ideje alatt védelemre és gondoskodásra szorul, melyet csak egy odaadó férfi képes megadni. Ezért is olyan fontos, hogy a baba egy jól funkcionáló párkapcsolatba érkezzen, ahol a felek kölcsönösen segítik egymást.
Élj felszabadult házaséletet!
Fontos, hogy a babaprojekt ne járjon feszültséggel, a spontaneitás hiánya kedveteket szegheti. Készüljetek együtt a szülői szerepre, beszélgessetek, szeretkezzetek sokat! Testi-lelki harmóniában sokkal hamarabb megfogan a kis trónörökös!
Kezdd egy alapos nőgyógyászati vizsgálattal!
Ha még nincs választott nőgyógyászod, akkor a tervezett teherbeesés előtt keress egyet. Legjobb, ha ismerőseidtől tájékozódsz, de interneten is keresgélhetsz. Egy jó nőgyógyász nem csak szakmailag kiváló, hanem emberileg is megfelelő támogatást nyújt. Ha van választási lehetőséged, akkor olyan orvos mellett dönts, aki a közeledben rendel, hiszen nagy pocakkal nem mindegy, hogy milyen messzire kell utaznod.
Ilyenkor szükség van egy alapos hüvelyvizsgálatra, beleértve a rákszűrést is. Az esetleges fertőzéseket kezelni kell, mert ezek koraszüléshez vezethetnek.
Igazíttasd állandó gyógyszereidet a várandóssághoz!
Ha cukorbetegséggel, magas vérnyomással, epilepsziával, vagy bármilyen más betegséggel küzdesz, mindenképpen keresd fel orvosod, aki segítségedre lesz abban, hogy a szükséges gyógyszereket leellenőrizze, esetleg kicserélje, dózisát változtassa.
Menstruáció, fogamzásgátló módszerek elhagyása
Mindenképpen fel kell hagynod a fogamzásgátló módszerekkel. Tabletta után három menstruációs ciklust célszerű várni, hogy a szervezetből kiürüljenek a hormonok, a méhnyálkahártya visszaépülhessen. Ezután fokozottabban oda kell figyelned a menstruációs ciklusodra, hiszen a várandósság első jele a havi vérzés elmaradása. A nőgyógyászod az utolsó menstruáció időpontjára fog rákérdezni, hiszen abból számolja ki a terhesség korát, és a szülés várható időpontját.
Dohányzás, alkohol, kábítószerek
Felejtsd el őket, és tegyen így a párod is! Nincs olyan mennyiség, amely ezekből biztonságosan fogyasztható anélkül, hogy a magzat sérülésének esélye fennállna. Ha valamilyen szenvedélybetegségben szenvedsz, akkor érdemes először is elhagynod azt.
Pénzügyek taposómalma
Találkozz egy pénzügyi tanácsadóval! Egy új családtag nagy költségekkel jár, az első kiscipő ára még csak a kezdet. A baba nő, mint a gomba, s ezt kénytelen leszel ruhákkal, bútorokkal követni. Sok olyan dolog van, amit muszáj beszerezned, hiszen nem lehet mindent pótolni unokatesóktól örökölt holmikkal. Célszerű ezekre a kiadásokra előre felkészülni. Már havi tíz-tizenötezer forint félretételével megfelelő pénzalap hozható létre.
Táplálkozás
A táplálkozást is célszerű optimalizálni. Fogyassz teljes kiőrlésű termékeket, sok fehérjét és kalciumban, folsavban gazdag élelmiszereket. Már ilyenkor elkezdhetsz folsav tartalmú terhességi vitaminokat szedni. Kerüld a drasztikus fogyókúrát! Mind a kórosan alacsony testtömeg, mind pedig a túlsúly kedvezőtlenül befolyásolják a teherbeesést.
Érdekel a téma? Ajánljuk figyelmedbe Fogantatás rovatunkat, illetve következő cikkeinket!
Várandósság előtti szűrővizsgálatok
Terhes vagyok? Tudd meg, miről árulkodik a tested!
Hozzászólások