Randevú a petevezetőben

Admin | 2011.03.30


Petesejtek versenye



Egy menstruációs ciklus során egyszerre 15-20 tüsző kezdi meg az érést, melyek a petefészkek felszínén lévő folyadékkal telt zsákok. Mindegyik petesejt arra törekszik, hogy legelőször váljon éretté, ami méretében és az általa termelt hormon mennyiségében mutatkozik meg. Fejlődésük során a petesejtek tüszői ösztrogént termelnek. Amikor a hormon mennyisége elér egy határértéket, kiváltja a luteinizáló hormon (LH) koncentrációjának ugrásszerű megemelkedését. A legnagyobbra nőtt petesejt pedig szó szerint kirobban a tüszőből és elkezdheti vándorlását a méh felé. 





A hátra hagyott tüsző a még mindig jelen lévő LH hatására sárgatestté alakul, melyben megindul a progeszteron termelése, ezzel gátolva a többi pete érését. Másik fontos feladata, hogy ő fogja felkészíteni a méh nyálkahártyáját a megtermékenyült petesejt, vagyis a zigóta fogadására.



A sejtek közötti természetes versengés egy nagyon hasznos folyamat: elősegíti, hogy az érést megkezdett sejtek közül a legéletképesebbnek legyen lehetősége megtermékenyülni, így a méh falába ágyazódott embriónak minden esélye meglegyen a túlélésre és az egészséges fejlődésre.



Ficánkoló génraktárak



A hímivarsejtek gyakorlatilag korlátlan számban állnak rendelkezésre, mivel a férfiak teljes élete során zajlik a mellékherékben a spermatogenezis, vagyis az ivarsejtek termelése. Egyetlen ejakuláció alkalmával közel 200 millió – az ondóhólyag és a prosztata váladékával keveredett – spermium indul útjára. A két váladék szerepe, hogy a hüvely eredetileg savas kémhatását – mely jó szolgálatot tesz a baktériumok elleni védekezésben, de gátolja a kis ficánkákat – időlegesen 6,0-6,5 körülire emeljék. Ilyen kémhatáson a hímivarsejtek életképesebbek és mozgékonyabbak, mint savas közegben. 



A spermiumok fele a hüvelybe kerülve – a lúgosítás ellenére még mindig enyhén savas környezetben – mégis elpusztul. Azoknak, akik életben maradtak, még végig kell jutniuk a méhen, majd fel a petevezetéken, ahol már várja őket a petesejt. Ez egy nagyjából 10 órás, a spermiumok számára megerőltető út, ezért csak a legrátermettebb sejtek képesek megtenni. Felépítésük tökéletesen alkalmazkodott a végrehajtandó feladathoz. Elöl található a feji rész, mely az örökítőanyagot tartalmazza, majd következik az energiatermelő, mitokondriumokkal teli nyaki rész, végül pedig a mozgásért felelős farok. 



Az X és Y kromoszómát tartalmazó spermiumok adottságai nem tökéletesen egyformák. Az X kromoszóma tartalmúak – melyek a petesejttel egyesülve kislányt eredményeznek – hosszabb ideig képesek fennmaradni, míg az Y kromoszóma tartalmúak – melyek a kisfiút jelzik – gyorsabb mozgásra képesek. Az esélyek tehát a különbözőségek ellenére is kiegyenlítettek.



Jó tudni!



A pH érték 1-14–ig változhat. Az 1–es jelenti a legsavasabb kémhatást a 14–es pedig a leglúgosabbat, míg a 0 a neutrális – vagyis nem is savas, nem is lúgos – érték. A víz pH–ja például neutrális, vagyis 0. A hülvely normális pH értéke azonban 3,8 és 4,2 között változhat.



A nagy találkozás



A spermiumok kemotaktikus tulajdonságuknál fogva a hüvelybe kerülés után nem tanácstalanul bolyongva, véletlenül találkoznak össze a petesejttel, hanem az általa kibocsátott kémiai anyagokat érzékelik és azokat követve jutnak el hozzá. Nem elég, hogy az ondósejteknek a hüvely savas közegével meg kell küzdeniük, többen eltévednek a méh ráncai között és vannak olyanok is, akiket a női test védekező rendszere likvidál.





Az elit csapat előtt – akik végül eljutnak a megtermékenyítendő petéhez – már csak egyetlen próbatétel áll. Mint a petesejtek érésénél is láthattuk, itt is komoly verseny folyik az első helyért. A petesejttel egyesülni ugyanis csak egyetlen spermium fog tudni, mégpedig az, amelyik a leggyorsabban tudja átfúrni magát a petét körülvevő, hialuron sav tartalmú sejtek tömegén. Amikor egyikük átjut a sejt falán, a sejtfalban pillanatok alatt lezajló szerkezeti változások mennek végbe, aminek eredményeként a sejtfal megkeményedik, így további hímivarsejtek nem tudnak hozzá férkőzni. 



Ezután a sejtek kromoszóma-állománya egymás mellé rendeződik, párokat alkot és megindulnak az átkereszteződések, osztódások. Az első ilyen mozzanatok lezajlásakor, a sejt már tartalmaz minden olyan információt, ami meghatározza majd a kicsi szemszínét, testfelépítését, összes genetikailag előrejelezhető tulajdonságát. Egy tökéletes egész. 

Címkék:

Hozzászólások

Meddőség vagy secunder meddőség - sokan nem ismerik a fogalmat

Meddőség vagy secunder meddőség - sokan nem ismerik a fogalmat

Sajnos minden negyedik párt érinti a meddőség.

Szeretnéd tudni, fiú lesz vagy lány? Ez a 700 éves kínai naptár megmutatja!

Szeretnéd tudni, fiú lesz vagy lány? Ez a 700 éves kínai naptár megmutatja!

Meglepően pontos!

Kémiai anyagok teszik meddővé a férfiakat

Kémiai anyagok teszik meddővé a férfiakat

Az otthonaink és ételeink is tele vannak ezekkel

Egyre kevesebb gyerek születik a társkereső alkalmazások miatt

Egyre kevesebb gyerek születik a társkereső alkalmazások miatt

A megkérdezett nők harmada azért nem vállal gyermeket, mert nem talál megbízható partnert.

A férfiaknak is ketyeg a biológiai órájuk!

A férfiaknak is ketyeg a biológiai órájuk!

Az idősebb apák babáinál nagyobb a koraszülöttség, a halva születés, az alacsony születési súly kockázata,

Tippelj, legfeljebb hány gyereke születhet egy embernek

Tippelj, legfeljebb hány gyereke születhet egy embernek

Mostantól hivatalosan is tudjuk, hány gyermekünk születhet egy élethossz alatt - természetesen csak elméletben és átlagban.

Ha gyereket szeretnél, a Holdra figyelj!

Ha gyereket szeretnél, a Holdra figyelj!

A havi vérzés nem biztos támpont a termékenység szempontjából.

Az emberek akkor akarnak gyereket amikor elégedetlenek az életükkel

Az emberek akkor akarnak gyereket amikor elégedetlenek az életükkel

Egy állítás, ami sokaknál kiverte a biztosítékot. A finneket hozzák fel példaként.

Három banknál biztosan lesz babaváró támogatás

Három banknál biztosan lesz babaváró támogatás

Több banknál már eldöntötték, hogy adnak babaváró támogatást júliustól, mások még a szabályozás részleteire várnak.

Egyre több nő szembesül a secunder meddőség állapotával

Egyre több nő szembesül a secunder meddőség állapotával

Azok, akik családtámogatás fejében vállalnak több gyereket, sajnos könnyen szorult helyzetbe kerülhetnek. Mit lehet tenni a secunder meddőség ellen?