Éhesen nem „fog” az agy...
Arról, hogy a nélkülözés mekkora gátja a lelki és a szociális fejlődésnek, igazán a pedagógusok mesélhetnek. Köztudott, hogy éhesen nem „fog” agy.
A gyermekévekre jellemző képességek optimális esetben szinte határtalanok, ezt nem kihasználva behozhatatlan hátrányt szenvednek az iskolapadban ülő – minden téren – éhező gyermekek. A tanuláshoz kulcsfontosságú tápanyagok a jód, a vas, ezen kívül a cink, a B12-vitamin és az omega n-3-zsírsavak.
Popper Péter a '70-es években végzett vizsgálatot az Egészségügyi Világszervezet (WHO) égisze alatt. Többek között intelligencia-hányados (IQ) teszteket töltetett ki gyerekekkel. Egy tesztfelvétel során Poppert telefonhoz hívták. Amikor visszajött, látta, hogy az egyik kisfiú jól megoldotta a feladatot, holott korábban a határidőn belül nem születtek helyes válaszai. Ettől kezdve hagyta, hogy határidő nélkül töltsék ki a teszteket. Így sokkal több helyes megoldás született. Arra a következtetésre jutott, hogy a gyerekek nem buták, hanem lassúak. Felmerült, hogy talán a szegényes táplálkozás miatt lassúak, ezért elkezdték jól táplálni a gyerekeket, így a megfelelő tápanyagbevitel következtében az IQ-juk 15 százalékot javult három hónap alatt – ami elképesztő eredmény.
Megoldás
Ebben az anyagi helyzetben a családok természetesen nem engedhetik meg maguknak azt sem, hogy gyermekeik továbbtanuljanak, ezért a még oly tehetséges fiatalok is már 14-16 éves korban dolgozni kényszerülnek.
A legszegényebb gyerekek, bár ingyenesen étkezhetnek az óvodában és az általános iskolában, az év 165 napján (a hétvégéken és a tanítási szünetekben) nem jutnak ennivalóhoz. A Gyermekétkeztetési Alapítvány ezekre a napokra biztosít nekik bőséges táplálékot a beérkező adományokból.
Azokra a gyerekekre érdemes tehát odafigyelni, akiknél fellép a figyelemhiány, lobbanékonyak, nehezen összpontosítanak, fáradékonyak, rosszul látnak, sokszor betegek. Egy kis segítséggel nagy lépést tehetsz, hogy környezetedben ilyen ne fordulhasson ilyen elő.
Forrás: Gyermekétkeztetési Alapítvány
Hozzászólások