Allergia
Allergiának nevezzük a test válaszreakcióját egy olyan anyagra, ami önmagában nem káros, de az arra fogékony egyénekben az immunrendszert működésbe hozza, hogy védekezzen ellene, és ez kényelmetlen, sokszor a mindennapjainkat pokollá tevő tüneteket okoz. Az allergiás reakciót a környezetünkben található bármilyen anyag kiválthatja, ezt a kiváltó anyagot allergénnek nevezzük. Leggyakoribb allergénünk Magyarországon a pollen, vagyis a fű- és fafélék virágpora, a házi por, a poratka, a penészgombák, az állatszőr és az élelmiszerek.
Ahogy tavaszodik, kizöldül körülöttünk a világ és virágba borulna a fák, egyre intenzívebben érezhetőek az allergiás tünetetek. A mogyoró, az éger, a nyárfa, a nyírfa, a kőris, a platán, a bükk, mind kiváltják ezeket, de persze ne feledkezzünk el a különböző gyomnövények virágairól sem!
(A pollenallergiáról bővebben ide kattintva olvashatsz. Ha többet szeretnél megtudni az ételallergiáról, akkor kattints ide!)
Asztma
Az asztmás betegeknél a fent felsorolt allergének súlyos tüneteket váltanak ki. Hatásukra a légutak szűkülnek, a légutakat borító nyálkahártya a gyulladás következtében megduzzad, fokozott nyáltermelés indul. A beteg pedig erőteljesebben próbál, pontosabban kényszerül lélegezni.
Tünetek
A betegség leggyakrabban gyermekkorban kezdődik, s általában öt éves korig megmutatkozik. Asztmára kell gondolnod, ha:
hirtelen fellépő nehéz, sípoló légzést tapasztalsz,
gyakran látható kapkodó, szapora légvétel
gyermeked gyakran, szárazon köhög (főleg hajnalban vagy fizikai terhelésre),
a pici arra panaszkodik, hogy nem kap levegőt, fáj, szorít vagy szúr a mellkasa,
gyakran fázik meg, kap tüdőgyulladást.
A gyermekkori asztmára jellemző a rohamszerű megjelenés, majd az ezt követő tartós tünetmentesség. Ez csalóka lehet, hiszen attól, hogy a betegségnek nincsenek feltűnő és riasztó tünetei, attól az még fennáll.
Egy korábbi kutatás során felmérték, hogy a szülők mikor, hogyan kezdik meg az asztmaroham csillapítását. Eredményül azt kapták, hogy sajnos csak a későbbi, komoly tünetek (például nehézlégzés) esetén léptek közbe, kértek segítséget, holott a hatásos megelőzés nagyon fontos!
Megelőzés: méhen belül és kívül
Már akkor odafigyelhetsz gyermeked egészségének megőrzésére, amikor ő még a pocakodban van. Hogyan?
A terhesség alatt mindenképpen kerüld a dohányzást! A baba közelében senki ne dohányozzon!
Komolyabb étrendi megszorításokra (ebből a szempontból) nincs szükség, mert az asztma kialakulását ezek nem befolyásolják.
Szoptasd a gyermeked! Ha hat hónapos koráig csak anyatejet kap a bébi, akkor nagy eséllyel kellőképpen megerősödik a bélfal, mire más táplálékot is kap a pici. A bélfal fejletlensége miatt az allergiát okozó részecskéi ugyanis szabadon felszívódnak a szervezetbe, és ott allergiás reakciót, esetleg asztmát indítanak meg.
Vigyázz, mert sok bébiétel, kifli vagy párizsi is tartalmaz tejet vagy tejport, így idő előtt kerülhet tej a pici szervezetébe!
Ha a fent felsorolt tüneteket tapasztalod lépj kapcsolatba egy gyermekgyógyásszal vagy tüdőgyógyásszal!
Amennyiben érdekel a téma, olvasd el cikksorozatunk további részeit is!
Amit a gyermekkori asztmáról tudni kell (2. rész)
Amit a gyermekkori asztmáról tudni kell (3. rész)
Őszi allergiaszezon
Pollenallergia
Ételallergia (1. rész)
Ételallergia (2. rész)
Hozzászólások