Amíg a babád akkora, hogy fő életterét a kiságy és a kedvenc fotelod jelenti, nem kell attól tartanod, hogy bármilyen kárt okozna a lakásban vagy a tereptárgyak segítségével önmagában. Persze így is érdemes elővigyázatosnak lenned, hiszen a kiságy, a fürdetés, de még a pelenkázás is rejt bizonyos veszélyeket.
Az alváshoz egy csecsemőnek még nincsen szüksége párnára, ezért jobban teszed, hogy ha legalább fél éves koráig kizárólag egy tiszta pamut pelust teszel a feje alá. Így biztos lehetsz benne, hogy véletlenül sem rántja magára a párnát. Emellett újszülött korban a gyerekeknek még nem jelent különös boldogságot különböző pózokban bebugyolálni magukat a takaróval, ezért érdemesebb a szoba hőmérsékletéhez igazodó hálóruhát adnod rá, ami garantálja, hogy éjjel nem húzza majd az arcára a takarót. Ami pedig a pelenkázást illeti, nincs az a csöpp baba, aki a pelenkázón hosszabb ideig felügyelet nélkül hagyva le ne tudna ficánkolni onnan. Éppen ezért, amikor a pelenkázó kiválasztására kerül a sor legjobb, ha magasított oldalú alkalmatosságot választotok. A fürdetés terén hasonló óvatossággal járj el, hiszen egy életre meghatározhatja gyermeked vízhez való viszonyát, ha felügyelet nélkül marad a kiskádban és és véletlenül a víz alá csusszan a feje.
Anyu játszóháza: a konyha
Persze nem csak a gyerekszoba, vagy a nappali rejthet veszélyeket. Ha felmerül a kérdés, a legtöbben a konyhát nevezik meg otthonuk szívének, hiszen a barátnők útja a lakásba lépve kis kivétellel a konyhába vezet egy jó kávéra, egy újszülött mellett pedig a főzés akár felüdülést is jelenthet. Ráadásul a közös ebédek és családi vacsorák is mind-mind ehhez a helyiséghez kötődnek. Lássuk hát, mire kell odafigyelni a konyhában!
Nem meglepő módon a konyhában és a fürdőszobában található a lakás mosogató, zsíroldó és más tisztítószerének tetemes része. Ezeket minden esetben jól el kell rejteni a kíváncsi gyerekszemek és ügyes kezecskék elől, lehetőség szerint egy gyerekzárral ellátott szekrénybe. Emellett érdemes a veszélyes (pl. klór vagy ammónia tartalmú) vegyszereket olyanokra cserélni, amelyek nem tartalmaznak szem, bőr vagy nyálkahártya irritációt okozó összetevőt, mint az ecet vagy a klórmentes fehérítő. Azt talán mondanunk sem kell, hogy a szelektív gyűjtésre félretett olajat és kemikáliákat lehetőleg olyan helyen gyűjtsd, ahol a pici semmiképpen sem érheti el.
Amikor a kicsi már önjáró, jobban oda kell figyelned a háztartási eszközökre is. Ha lehet, tedd a pici számára elérhetetlen helyre a kenyérpirítót vagy a forró kávéfőzőt és a kihúzott eszközök dugóját rejtsd el a gépek mögé. Áramtalan állapotban nem érheti elektromos ütés, azonban a kicsi és a gép épsége érdekében is jobb, hogy ha nem éri el a madzagját.
Kritikus pont: játékok
Emlékszel még, mennyire bosszantó volt gyermekkorodban, amikor nem tologathattad a kinder tojásból frissek összeszerelt kisautót, mert az „Még nem neked való!”? Most te kerültél a szigorú anyuci szerepébe, ám egy percig se aggódj! Ahogyan te megbocsátottad a szüleidnek ezt a borzalmas tettet, úgy a saját gyermekeid is meg fogják neked!
Nem véletlenül van feltüntetve a legtöbb gyermekjátékon a használatára ajánlott életkor. A játék készítői tisztában vannak azzal, hogy egy-egy műanyag kisautó vagy öltöztethető Barbie baba milyen lenyelhető alkatrészeket tartalmaz, ezért ha lehet, akár egy hiszti árán is fogadd meg a játékon szereplő utasítást. Ha olyan nagyobb játékkal kedveskedsz babádnak, amin nincs korhatár, érdemes tesztelned, mielőtt játékba engeded. Próbáld meg átjuttatni egy WC papír tekercsén és ha ez nem sikerül, a játék átment a teszten.
Érdekel a téma? Olvasd el hasonló cikkeinket is!
Babaszoba és kellékei
Hogyan rendezd be a babaszobát?
Gyermekbútor
Gyermekbiztos kertek
Hozzászólások