Emlékszel még?
A Tesco közleménye szerint az áruházlánc 2010. április elsején értesült a Fővárosi és Pest megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságától, hogy az OVKO márkájú, Novofruct előállítású alma-málna ízű bébi desszertben növényvédőszer-szennyeződést mértek. Azonnal levették a polcokról a kérdéses terméket, sőt a gyártó összes olyan termékét visszavonták, amely almát tartalmazhatott...
Így hát mi most a Babamama.hu-nál úgy döntöttünk, hogy itt az ideje alaposan utánajárni, mi a helyhez bébiétel fronton!
Mi is az a bébiétel?
A csecsemő érettsége szerint lehet elkezdeni a szilárd ételek adását. Mai álláspont szerint 4-6 hónapos kor között, ám erről a vélemények megoszlanak, egyes országokban már igen korán (2-3 hónaposan) kóstoltatnak más ízeket is a babákkal, máshol akár egy éves korig is várnak vele.
A bébiételek bevezetését szokás hozzátáplálásnak nevezni, illetve anyatejes babák esetében az első szilárd étel adásával megkezdődik az elválasztás.
A bébiétel lehet boltban vásárolt, vagy otthon készített. Az első bébiételek általában gyümölcsök, főként alma. A gyümölcsök után főzelékeket is kapnak a babák, ám ezek nem olyanok, mint a felnőttek főzelékei.
Ezek mindössze vízben párolt zöldségek egy kevés főzőlével, majd később hússal. A bébiételek alapja általában a burgonya, mely besűríti az ételt. Ez azért fontos, mert a kisbabák főzelékét még nem lehet habarással vagy rántással sűríteni. A kiscsecsemők ételeit először teljesen pépesre készítik, majd ahogy egyre több foguk nő ki, úgy válik az étel is darabosabbá.
Üveges babaételt adni nem feltétlenül jelenti azt, hogy az ember lánya lusta, mégis sokszor ez a sztereotípia jön elő. Ha utaztok, kóricáltok a városban, egyszerűbb kibontani egy üveggel, ezt tagadhatatlan. Ugyanakkor nem nagy dolog főzni sem nekik, megpucolválsz pár zöldet, dobsz hozzá pár húsdarabot aztán jóccakát. Nem kell ahhoz michelin csillagosnak lenni... Ha időhiányban szenvedsz, a család húslevesének készülő főtt zöldségekből tegyél félre, csak arra ügyelj, hogy még a fűszerezés előtt tedd bele a zöldségeket! Ez tartozik a további menükre is, úgy mint például a rizs, főtt husi, stb.
A bébiétel gyártás története
1900 áprilisában Dieffenbach J. Eugen egy a dél-tiroli Bozen városában működő konzervgyár megbízásából felkereste Kecskemét akkori polgármesterét, Kada Eleket és ajánlatot tett gyümölcs- és főzelékkonzervgyár alapítására. A környék nagy hagyományokkal bíró, elismert zöldség- és gyümölcstermesztési kultúrája, az ideális időjárási viszonyok, az olcsó, szabad munkaerő és nem utolsósorban a város nyújtotta kedvezmények mind-mind Kecskemét mellett szóltak. 1900. május 31-én aláírásra került a konzervgyár alapításáról szóló szerződés.1901. június 14-én indult be a termelés a korabeli viszonyok között modernnek számító Gyümölcs- és Főzelékkonzerv készítő Rt.-ben.
Már 1901-ben, alighogy a termelés megindult, Dieffenbach E. így írt a sajtóban: “Cégünk elve, hogy mindazon terményeket, amelyek a kecskeméti piacon kaphatók, itt szerezze be és dolgozza fel.” A cikk további részében ismerteti a “gazdaközönséggel”, hogy a gyárnak milyen gyümölcs- és zöldségfélékre van szüksége, végül megállapítja: “…mindezen gyümölcsök oly nagy mennyiségben teremnek itten, hogy külön ültetésre nincs szükség, csupán arra fogunk törekedni, hogy lassan a gyári feldolgozásra legalkalmasabb fajták terjedjenek el.”
1921-ben a jól működő Első Kecskeméti Konzervgyár sikerein fölbuzdulva Platter János új Gyümölcs-Főzelék konzervgyárat épített Kecskeméten.
1957-ben egy miniszteri határozat egyesítette a két gyárat, így Magyarország egyik legnagyobb konzervgyára lett. Az első években az alábbi termékek feldolgozására került sor: borsó, bab, sárgarépa, vágott bab, spárga, paradicsom, valamint kajszibarack, őszibarack, ringló, körte, cseresznye dió, eper , ribiszke, szamóca.
1976-1977-ben az újító szellemű szakembergárdának köszönhetően új termékek jelentek meg a gyártmánypalettán, a Magyarországon elsőként gyártott vákuumzárású csemege kukorica konzerv, majd Közép-Európában is elsőként gyártott paradicsom por.
1980 szeptemberében ugyancsak elsőként üzemelik be az országban az üveges "bébiételgyárat". A bébiételek népszerűsége a kismamák, orvosok, védőnők és az akkori forgalmazók körében nagyon gyorsan növekedett.
1981-ben már 32 féle bébiétel és 4 féle bébiital volt jelen a belföldi piacon a számtalan bemutatónak, kóstolónak és az intenzív reklámtevékenységnek köszönhetően.
Tanácsok vásárláshoz
A bébiételeknek megvan az a nagy előnyük, hogy azonnal tálalhatóak, csupán kis melegítést igényelnek, így több szabadidőt biztosít a kismama számára. A bébipapik nagyon sokfélék, igen nagy kínálattal találjuk magunkat szemben az üzletekben, ezért alaposan meg kell figyelni az összetevőket!
A legjobb bébiétel nem tartalmaz szintetikus adalékanyagot, kőolajszármazékot. Bár a legtöbb gyártó erre különösen odafigyel, mégis előfordul, hogy egy-egy bébiétel tartalmaztartósítószert vagy állományjavító adalékot. Ezekre semmi szüksége még egy felnőtt szervezetnek sem, a baba fejletlen emésztőrendszere és immunrendszere pedig igen nehezen tud vele megbirkózni.
Nézd meg, hogy a bébiétel édesítve van-e, és ha igen, milyen édesítőszerrel. A legjobb, ha olyan bébiételt szerzel be, mely egyáltalán nem tartalmaz semmilyen édesítőszert, hiszen ha a babának nem elég édes, melegítéskor még mindig hozzá tudsz adni egy kevés kukoricaszirupot, hogy az megfeleljen a baba ízlésének. Sajnos évtizedekig élt az a tévhit, hogy a cukorra szüksége van a babának az agy fejlődéséhez. Ez valóban csupán tévhit, és semmi mást nem lehet vele elérni, mint emésztési zavarokat.
Semmiképpen nem javasolt olyan termék vásárlása, mely répacukrot tartalmaz, mivel ezt a baba nagyon nehezen emészti meg, étvágyát csökkenti, valamint akár károkat is okozhat szervezetében.
Csak az üvegen feltüntetett időpontig tárold a bébiételt, felbontás után pedig lehetőleg egy napon belül legyen elfogyasztva. Mivel jó esetben nem tartalmaz tartósítószert, ezért igen rövid ideig eltartható.
Angliai helyzet
Kevés tápanyagot és túl sok cukrot tartalmaznak bizonyos gyártók bébiételei, derítette ki a Glasgow-i Egyetem táplálkozástudományi tanszékének kutatócsoportja. Ugyanannyi tápanyaghoz kétszer annyi gyári bébiételt kellene enniük a kisgyerekeknek, mint ha otthon készített ételeket fogyasztanának.
A csoport az Angliában hozzáférhető legnagyobb márkák termékeit vizsgálta, mint a Cow and Gate, Heinz, Boots, Hipp Organic, Ella's Kitchen, Organix. A 479 bevizsgált termék között szerepelt a szokásos pürésített étel kategória (364 tétel) és a gyerekeknek készített, tejjel vagy vízzel puhított száraz pelyhek. A vizsgálat során kimutatták, hogy a bolti termékek (bár energiatartalmuk az anyatejhez hasonlóan 282kJ/100g) az otthon készített püréknél jóval szegényebbek tápanyagban, és gazdagabbak cukorban. "Körülbelül 50 gramm otthon készített püré felel meg 100 gramm boltban vásároltnak."
A kutatási eredményre a nagyobb cégek egy része reagált: a Heinz kiemelte, hogy a bébiételeiben generációk óta megbíznak a vásárlók, mert azok biztonságosak és táplálóak. Az Organix jelezte, hogy nem tesz a termékekhez extra vitaminokat és ásványi anyagokat. A Hipp Organixnál nem voltak nyilatkozatképesek, a Cow and Gate szóvivője pedig azt mondta, hogy az ételeik minden előírásnak megfelelnek, de a cég azt javasolja, hogy ezeket ne kizárólagosan használják, hanem a hagyományos, otthon készített ételek és anyatej mellett, kiegészítésként.
A legnépszerűbb bébiételek Magyarországon
Univer zöldséges rizs marhahússal
Összetevők: víz, zöldségek (sárgarépa, zöldborsó, paszternák 40%), marhahús (8,5%), rizs (3%), rizskeményítő, napraforgóolaj, só, vöröshagymapor
Só: mínusz pont.
Vöröshagymapor: minek??
Fontos: 2012-ben az Univer volt a legajánlottabb gyártó.
Az ára: 279 Ft
Babylove bio zöldséges tészta csirkehússal
Összetevők: 52% zöldség (20% paradicsom 15% sárgarépa 9% burgonya 5% borsó, vöröshagyma) víz, párolt tészta (durumbúzaliszt, víz), rizsliszt, repceolaj, lestyán
"A tészta nyomokban tojást tartalmazhat!": egy bébiételnek nem kéne ilyet dolgokat tartalmaznia!
Kecskeméti vadas marhahús rizzsel
Összetevők: ivóvíz, sárgarépa, marhahús 13%, pasztinák, rizs 4%, rizsdara, hagyma, növényi olaj, jódozott só, babérlevél
Már megint a só! Őszintén: Hol lenne szüksége egy 8 hónapos gyermeknek sóra? Remekül meg van nélküle! Egy gyerek nem kis felnőtt! Az egy dolog, hogy nekünk finomabb vele az étel íze, de nekik még nem hiányzik. Egyelőre.
Az ára: 379 Ft
Hamánek zöldség borjúhússal bébiétel
Összetevők: víz, burgonya, répa, borjúhús (10%), burgonyakeményítő, növényi olaj, sűrített paradicsom
Talán az egyik legjobb márka piacon. Árban is tökéletes, és mentes minden olyantól, amitől még a háton is feláll a szőr. (Tartósítószer, glutén, só és hozzáadott cukor sincs benne.) A honlapjukon akár PDF formátumban meg is tudod nézni, mik a pontos összetevők.
Az ára: 369 Ft
Hipp zöldségkrém rizzsel és borjúhússal
Összetevők: ivóvíz, főtt rizs, sárgarépa (22%), karfiol (9%), borjúhús (8,5%), repceolaj (1,8%), jódozott só
Egy éves kor alatt továbbra sem kell só! Egyébként az íze finom, az állaga is megfelelő, és a megszokott Hipp minőség itt is meg van.
A gyártó filozófiája: "Garantáljuk, hogy olyan egészséges és finom bébiételeket gyártunk, melyek megfelelnek a legújabb táplálkozástudományi előírásoknak, kiváló minőségűek és harmóniában vannak a természettel."
Az ára: 449 Ft
Babydream vegyes gyümölcs gabonával
Összetevők: 95% gyümölcs (40% almalé almalésűrítményből, 29% almavelő, 14% banánvelő, 7% mangóvelő, 4% narancslé, 1% almalésűrítmény), 3% teljes kiőrlésű zabliszt, 2% teljes kiőrlésű zabpehely
Olyan gyümölcsöket és menüket válogatnak össze, amik közelről sem ajánlottak még egy olyan korú gyermeknek, ami az üvegre rá van írva... Rögtön itt a glutén. Egy 5 hónapos babának még nem adunk! 6-8 hónapos kortól lehet kezdeni bevezetni a szakértők szerint.
A másik probléma: hidegen ajánlják. Kinek? A gyerkőcnek? Az lehet, hogy nekünk jobban esne, de egy baba gyomra nem úgy működik. Nincsenek hozzászokva a hideg ételekhez, és sok energiába kerül a pocakuknak felmelegíteni az ételt.
Az ára: 299 Ft
Forrás: Tökmagmesék, Termékkosár, Stop, Babaindex, Origo
További terméktesztekkel foglalkozó bejegyzéseink:
Pelenka teszt
Popsitörlő teszt
Popsikrém teszt
Babafürdető teszt
Táplálkozással kapcsolatos cikkeink:
Hozzátáplálás I.
Hozzátáplálás II.
Hozzátáplálás III.
Hozzátáplálás IV.
Mindent meg kell enni?
Mit egyen télen a baba?
Mit igyon a baba?
Hozzászólások