A szoba berendezése nagyfokú praktikusságot igényel strapabíró felületekkel, hatékony tárolóhelyekkel, a gyerekek ízlésvilágához közel álló világos színekkel, de helyet kell biztosítania az éppen aktuális, divatos hóbortoknak is. Mindemellett pedig mindennek el kell férnie benne, még akkor is, ha nem a legtágasabb helyisége a lakásnak. Ezúttal ahhoz adunk tippeket, hogy hogyan duplázhatod meg a méretét úgy, hogy ezért ne kelljen falakat bontanod, és újabb tereket nyitnod.
Oszd fel a teret színekkel!
A gyerekszoba egyes területeinek elhatárolására (a különböző funkciók miatt vagy több gyerek esetén) a legjobb megoldás az eltérő színek használata. Hogy azonban a lakóknak is tetsszen a végeredmény, engedd, hogy a gyerekek saját maguk választhassák ki a saját részükön a fal színét, vagy, ha ez túl kockázatos, válassz két elütő színt, amelyek jól mutatnak ugyan együtt, de határozott kontrasztot képeznek. Ezután a gyerekek két-két szomszédos falat kaphatnak a saját színükkel lefestve, és a falak által alkotott sarok a magánterületük.
Emellett középen is elválaszthatod a szobát úgy, hogy a szemben lévő falak felénél változtatsz a színeken. Vidám díszítést alakíthatsz ki ezzel a határvonallal, ha egyenes helyett hullámos vagy cikkcakkos határvonalat festesz, vagy a két különböző szín úgy illeszkedik egymáshoz, mint egy kirakós játék.
Tipp: Különböző színű ágyneműkkel is hangsúlyozhatod a megosztást, például az azonos szín-összeállítású, de eltérő mintájú paplanhuzatokkal, amelyeken megtalálhatók mindkét szobafél színei. Lehetőleg a padló színe is különbözzön a két terület között. A kontrasztos színárnyalatú szőnyegek egyszerűen megoldják a dolgot, és puha felületükkel kényelmessé teszik a szobát.
Az ágy tekintetében is számítson a praktikum!
A jó ágy nemcsak a gyerekek egészséges fejlődése miatt fontos: ha elegendő rakodóhellyel rendelkezik, máris megkönnyíti a gyerekszoba rendben tartását. A gyerekeknek manapság ugyanis annyi és annyiféle játékuk van, hogy egy kicsit muszáj lazítani a rendrakás általános szabályain, amikor a birodalmukat tervezed.
A megnövekedett rakodóhely-igényre már az alvóalkalmatosság kiválasztásakor is gondolnod kell. Érdemes olyan ágyat venned, amely magában foglal valamiféle tárolási lehetőséget, vagy lehetővé teszi annak utólagos kialakítását. A legegyszerűbb ilyen jellegű megoldás a lábakon álló ágykeret, amely elég magas ahhoz, hogy nagyobb dobozokat és rekeszeket lehessen betolni alá.
Ha nem te magad szeretnéd kialakítani ezeket a tárolóhelyeket, olyan heverőt is választhatsz, amely alá teljes hosszúságban fiók van beépítve. Fantáziadúsabb megoldás azonban a középmagas, félig-meddig emeletes ágy, amely egy emelvényre helyezett, létrával elérhető matracból és az alatta lévő fiókokból, polcokból, emellett egyes típusoknál kihúzható íróasztalból áll.
Csak kreatívan a tárolóhelyekkel!
A gyerekszobában vonzó tárolóhelyeket kell kialakítani, hogy a gyerekek valóban hajlandóak legyenek élni a lehetőségekkel. Használj ki ezért minden sarkot, és azzal ösztönözd a gyerekeket holmijaik rendben tartására, hogy külön helyet biztosítasz a ruháik, az iskolai dolgaik és a játékaik számára.
Alacsony tárolókat válassz!
Az alacsony tárolóhelyek alkalmazása a legpraktikusabb megoldás kisgyerekek számára, mert könnyen elérik, és saját maguk is elrakhatják a holmijaikat. Az ágy alá tolható kosarakat és rekeszeket feltornyozhatod a fal mellett, hogy ne foglaljanak nagy padlófelületet.
A nagy fedeles kosarak és a műanyag szennyesládák azért jók a játékok tárolására, mert könnyű a fedelük, és nem csípik be az aprócska ujjakat. Válassz egymásra illeszthető, kis helyet foglaló, színes műanyag rekeszeket, ezek ugyanis úgy festenek, mint egy építőkockákból emelt torony.
Kocka alakú elemek előnyben
Az elemes tárolóhelyek azért ideálisak, mert elrendezésük a gyerek növekedésével párhuzamosan módosítható: először egy sorba rakd őket a padlóra a fal mellé, hogy alacsony szekrénysort alkossanak nyitott és zárt, mély polcokkal, és a tetejükön ülőhellyel. Így később, amikor a gyerek megnő, magasabb felépítésűre alakíthatod a könyveknek, CD-knek és a hifitoronynak.
A kockákból álló elemes bútor különösen praktikus tetőtéri szobákban, mert háromszög alakú szerkezetet építhetsz belőle a ferde mennyezet alá, és csak egy vagy két elem magasságú részt illesztesz be oda, ahol a plafon a legalacsonyabb.
Akaszd fel!
Bármi, ami szabaddá teszi a padlót, hasznos dolog, ezért akasztós tárolóhelyek kialakításához szerelj fel sok kampót és fogast.
Az ezekre felakasztott húzózsinóros zsákokban játékokat, ruhákat és cipőket, műanyag homokozóvödrökben pedig apróbb tárgyakat, például kis játékállatokat, zsírkrétát vagy mágneses számokat és betűket tarthatsz.
Forrás: Femina
Érdekel a lakberendezés? Ajánljuk figyelmedbe következő bejegyzéseink:
Hogyan rendezd be a babaszobát?
A babaszoba és kellékei
Bababiztos lakás
Gyermekbiztos kertek
Kétszemélyes gyerekszobák
Könyvespolcból babaház? Igen!
Hozzászólások