Mit jelent a rettegett szó: „ételallergia”?
Az ételallergia voltaképpen az immunrendszer kóros válaszreakciója. Akkor fordul elő, ha a pici immunrendszere téves módon veszélyesnek ismeri fel az ételösszetevőt, és beindítja ellene a védekezési reakciót. Ne keverd azonban össze az ételallergiát az ételintoleranciával! Az intolerancia nem az immunrendszer válasza, hanem inkább az emésztőrendszeré, vagyis ebben az esetben az étel valamely összetevője irritálja a pöttöm emésztőrendszerét. A leggyakoribb ételintolerancia a tejcukor-érzékenység, amely általában nem igényel olyan szigorú diétát, mint az allergiák.
A tünetek
Az ételallergia tünetei lehetnek olyan enyhék, hogy szinte észre sem veszed, de előfordulhatnak nagyon súlyos formában is. Fontos, hogy ha az alábbi jeleket tapasztalod csemetéden, akkor mielőbb kezdjétek meg a kivizsgálást, hogy kiderülhessen, ha a panaszok hátterében a táplálékallergia áll.
hányinger
gyomorfájdalom
hasmenés
nehézlégzés
mellkasi fájdalom
légutak duzzanata
anafilaxia
csalánkiütés
ekcéma: a pöttöm testén (különösen a hajlataiban, pofiján) vörös, száraz, viszkető foltokat vehetsz észre.
gyomorfájdalom, puffadás, fejfájás, ingerlékenység esetén inkább az étel-intoleranciára kell gyanakodnod.
Mi okozza az allergiát?
Az allergia minden esetben az után alakul ki, hogy a beteg szervezete (legalább egyszer) találkozott az allergénnel. Legelső alkalommal, amikor elfogyasztja a problémát okozó kémiai anyagot, azt a szervezet veszélyként ismeri fel. Ilyenkor riadóztatja az immunrendszert, mely egy IgE nevű ellenanyagot kezd termelni. Ha a kérdéses ételt ismét fogyasztja, akkor még több IgE , és más vegyület szabadul fel, hiszen a test szeretné legyőzni az ellenséget. Ezek az anyagok pedig tüneteket okoznak a bél-, légző-rendszerben, a bőrön, illetve a szív-, és érrendszerben. Az ételallergéneket alapvetően négy nagy csoportba sorolhatjuk:
Állati eredetű:
tej
tojás
halhús
baromfihús
tenger gyümölcsei
Növényi eredetű:
hüvelyesek (bab, szójabab, földimogyoró, borsó)
csonthéjasok (dió, mogyoró, mandula)
gyümölcsök (citrom, narancs, banán, kivi, mangó, datolya, földi eper, fekete áfonya, szőlő, cseresznye, sárgabarack, alma)
zöldségek (paradicsom, uborka, sárgarépa, karfiol, brokkoli, spárga, hagyma, fokhagyma, avokadó)
fűszerek (petrezselyem, fehér- és fekete bors, kakukkfű, vanília, gyömbér, majoránna, ánizs, fahéj)
gabonafélék (kukorica, búza, rozs, rizs, zab, árpa)
Speciális allergének:
kávé
tea
élesztő
Adalékanyagok:
Ezeket az anyagokat a gyártók szándékosan adják hozzá az élelmiszerekhez acélból, hogy valamilyen kedvező hatást érjenek el, például jó illat, vagy édesítés. Természetesen ezek a vegyületek is kiválthatnak allergiát, vagy intoleranciát.
(Leggyakoribbak: aszpartám, tatrazin, szulfitok, nátrium-glutamát.)
Amennyiben felmerül a gyanú, hogy a picikédnek valamilyen allergiája van, akkor nagyon fontos, hogy megfigyeld, mit eszik. Esetleg le is írhatod az étrendet, hogy később könnyen nyomon követhesd, mely ételösszetevők fogyasztása után észrevehetőek a tünetek.
A keresztallergia
Bizonyos anyagok, amelyek hasonlítanak az allergénekre, maguk is allergiás reakciókat váltanak ki, vagy felerősítik a tüneteket. Keresztreakció nem mindig lép fel, viszont felléphet, és ugyanolyan panaszokat okozhat, mint a már ismert fő allergén. Ezért fontos, hogy ha a kicsid allergiás, akkor utánanézz, melyek azok az élelmiszerek, amelyek fogyasztásával keresztallergia léphet fel.
Ajánljuk figyelmedbe cikksorozatunk következő részét, valamint Pollenallergia, illetve Őszi allergiaszezon című írásainkat!
Hozzászólások