Agyserkentés mozgással
A szülők sokat tehetnek azért, hogy gyermekeik agyfejlődését serkentsék. A mozgásnak például sokkal fontosabb szerepe van, mint gondolnád. Már léteznek olyan tanulmányok, melyek bizonyítják: azok az alsó tagozatos gyermekek jók vagy kiválóak matematikából, akik jól tudnak egyensúlyozni, akik helyesen érzékelik saját testük térbeli helyzetét. Minél több, változatos mozgásra van szükség, érdemes minden nap másfajta mozgást végezni! Ugráló (ugráló kötéllel, stb.), guruló (bukfenc, stb.), dobó, hintázó és minden testrészt megmozgató, változatos mozgást. A fáramászásnak kiemelten jó hatása van, mindkét agyféltekét alaposan megmozgatja. Ne tiltsd a fáramászást, hanem biztonságosabb fán tanítsd meg a picit a fáramászás alapjaira (vastagabb ágakba kapaszkodás, stb.).
Szinte csak játék!
Az írás előkészítését leginkább rajzolással, színezéssel javasolnánk. Nyaraláskor este lerajzolhatjátok, hogy mi történt aznap, így javul az emlékezetet, memória. Az éneklésnek is jótékony hatása van az agyra, mint minden zenei tevékenységnek.
Tanulni jó!
Ahhoz, hogy az iskola hosszú távon is siker legyen és örömet jelentsen csemetédnek, meg kell szerettetned vele a tanulást, meg kell tanítanod neki az önálló tanulás és ismeretszerzés módját. Alapvető az iskolai sikerben, hogy a gyermek megtanulja, mindig értse, miről van szó. Kérdezzen vissza idegen szavakra, el tudja elismételni az elhangzottakat.
Fontos, hogy megtanítsd, hogy attól nem kell félnie, ha valamit nem ismer. A kertben talál egy virágot, vagy bogarat, amit nem ismer? Keressétek elő egy könyvből, vajon melyik lehet az, olvassatok róla! Dicsérd meg, ha kérdez, és válaszolj lelkesen, kérdezz vissza, hogy így már érti-e, megkapott-e minden szükséges információt?
Tippjeink
Mozogjatok sokat a nyáron! Fára mászás, úszás, ugráló kötél, hullahopp-karika, kúszás, mászás akadály pályán, egyensúlyozás, labdajáték, bukfencezés, hintázás, ugróiskola – mindent érdemes kipróbálni!
Az ismétlődő tornagyakorlatok is nagyon hasznosak, hiszen a torna mozdulatsorok megismétlése, ezzel javítja a sorrend emlékezetet.
Olvass sokat, és kérdezd vissza az olvasottakat (persze csak játékos formában), tisztázzátok az ismeretlen szavak jelentését!
Az éneklés nem csak szórakoztató, de nagyon hasznos is!
Mindemellett természetesen a máshol sokat taglalt „elvárt képességek” fejlesztése is fontos: önálló öltözködés, önálló evés evőeszközzel, irányok ismerete, stb.
Forrás: Az Okosjáték hírlevele alapján.
Hozzászólások