Bár az amerikai gyermekgyógyászok ajánlása szerint 2 éves kor előtt egyáltalán ne nézzen a gyerek tévét és utána is csak naponta 2 órát több szakaszra elosztva, a hazai szakemberek közül többet pedig a 3 éves kor előtti tévénézést nem ajánlják egyáltalán, egy idén nyáron megjelent kutatás eredményei szerint a 2 évesek többsége naponta több, mint 2 órát tölt a képernyő előtt. A szülők többek között azzal védekeznek, hogy a gyermek “szereti” a képernyő előtt tölteni az időt, valamint, hogy “így legalább fejlődik a beszéde és a szövegértése.
Manapság egyre több csatorna kínál az 1 éven aluliak számára is műsorokat, ezért a washingtoni egyetem kutatói az egészen kicsi babákat vizsgálták, akik mellett rendszeresen szólt a televízió csak úgy háttérzajként. A vizsgálatban 329 kisgyermek vett részt, ahol egy kis kártya-szerű szerkezettel rögzítettek minden hangot, amit tévénézés közben és anélkül rögzítette azokat a hangokat, amiket a baba hallott és kiadott, mégpedig 2 éven keresztül havonta egy alkalommal, így nyomonkövethető volt a kicsi fejlődése.
A kutatók megfigyelték, hogy akár aktívan nézte a baba a tévét, akár csak passzívan szólt mellette az adás, a tévé előtt töltött időszakban átlagosan 770 szóval kevesebbet hallott a kicsi, mint a tévé nélküli időszakokban.
Ez a felmérés egyértelműen kimutatta azt is, hogy az állandó televíziózajban felnövő gyerekek később kezdenek el beszélni, beszédfejlődésük elmaradt kortásaikétól.
Ezeket az eredményeket egy másik felmérés is megerősítette: a Temple University kutatüi arra voltak kíváncsiak, mit lehet elsajátítani a képernyő előtt ülve. Az eredményekből egyértelműen kiderül, hogy a gyerekek a főneveket megértik és megtanulják ugyan a műsorokból, az igéket azonban egyáltalán nem, ezért nem értik igazán a mesék cselekményét sem. Éppen ezért a kutatók azt javasolják, amikor a gyermek tévézik, üljünk mellé és beszéljük meg a történéseket, mert a gyermek csak akkor érti meg az igék jelentését, ha azokat több oldalról is látja, értelmezi, megmutatják neki, mit jelent.
Forrás: Vida Ági
Ajánljuk figyelmedbe következő bejegyzéseinket:
Médiafogyasztási és olvasási szokások
Irányelvek a TV-nézéshez
Tiltják a számítógépektől gyermekeiket az IT-guruk
Vége a civilizációnak, ha nem tanítjuk kézzel írni a gyerekeket?
Neten nőtt nemzedék
Hozzászólások