Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization) 2010-es felmérésében a magyar fiatalok testképzavaraikkal, túlsúlyukkal, mozgásszegény életmódjukkal hívták fel magukra a figyelmet. Többek között ennek köszönhetően szeptembertől három évfolyamban vezetik be az újítást: az elsősöknél, az ötödikeseknél, valamint a kilencedikesek esetében immáron hetente öt testnevelés órát tartanak. Ennek megfelelően a pedagógusok továbbképzése már a nyár folyamán megkezdődött.
Múlt
Az egészségvédelem a társadalom javát szolgálja, mindenki érdeke. 1921-ben először szabályozták törvény által a heti testnevelés órákat. Négy évvel később már hetente kétszer kellett a nebulóknak mozogni az iskola keretein belül, majd újabb három évre rá heti háromra módosították a tantervet.
Megoszlanak a vélemények
A tesiórák száma és minősége mindig is vita tárgyát képezte. Egyesek szerint felesleges az iskolai torna, hiszen ha a gyerek nem szeret mozogni, akkor órán sem fog. Míg mások szerint minél több lenne belőle a jó, hiszen otthon nem lehet edzésre bírni a lurkót (inkább a televízió vagy számítógép előtt ücsörög), legalább a tanár néha jól kifárasztja. Kérdés, hogy mely álláspontot képviselő szülők vannak többen?
A tanulók véleménye is megoszlik a témáról. Vannak, akik támogatják az újítást, hiszen így megúszhatnak egy-két kényes tantárgyat. Mások ellene vannak, kész szenvedés nekik az új rendszer. Mennyi időt kell tehát a sportra szánni? Nem veszi el más, fontos tárgyakra szánt időt? Sajnos ezekre a kérdésekre egyelőre nem tudjuk a választ, talán a jövőben ki fog derülni.
Tanterv
Az új tanterv szerint a tanulók teherbírását, illetve fizikai állapotát fel kell mérni. Erre két skála is használható, az egyik a Hungarofit nevet viseli, a másik az Eurofittet. Ezek alapján különböző kategóriákba lehet majd sorolni a diákokat teljesítményeik szerint.
Jövőkép
A jelenlegi változtatás célja elsősorban a sportolás, a mozgás – és ezzel az egészséges életmód – megszerettetése a diáksággal annak érdekében, hogy felnőttként is rendszeresen végezzenek fizikai aktivitást. A gyermekek hétköznapjaik körülbelül felét az iskolában töltik, ezért is gondolták ily módon mozgásra csábítani őket.
A kormány a nebulók erőnléti fejlődését várja az intézkedéstől. Úgy gondolják, hogy a szegénység elleni küzdelemben is hasznos lehet az újítás, valamint hangsúlyozták a sport közösségépítő szerepét.
Azonban senki sem tudja még pontosan, mit is hoz a jövő. A megvalósításhoz megfelelően képzett tanárokra, valamint elegendő, felújított és jól felszerelt tornatermekre van szükség. Ezek kivitelezéséről az Új Széchenyi Terv gondoskodik.
A köznevelési törvény alapján 2013-tól már nem csak három évfolyamban, hanem az egész alsó tagozatnál bevezetnék a mindennapos testnevelés órákat (a Nemzeti Atlétikai Szövetség által kidolgozott programot), majd pedig felmenő rendszerben mindenhol.
Amennyiben Titeket is érint a tanévkezdés, tarts velünk a nagy Babamama.hu suli-héten! Iskolakezdéshez kapcsolódó legérdekesebb eddig megjelent cikkeink:
Felkészülés az iskolára
7 fontos tennivaló mielőtt iskolás lesz a gyermek
Kisiskolás alapok
Kihívás az iskolakezdés
Idén korábban kezdődött az iskolai bevásárlási láz
Tanévkezdés 2013
Mennyibe kerül az iskolakezdés?
Mennyibe kerül egy elsős?
Hozzászólások