Nyaralás és napirendváltozás

Admin | 2013.07.17


Az első számú anyuka eldönti, hogy márpedig ő most pihen, ezért a baba napirendjét a sutba dobja a nyaralás idejére és akkor altatja, eteti, amikor a baba éhes vagy álmos. Ő az, aki mindenhova magával cipeli a kicsit, városnézésre, tengerpartra, hegymászásra, a kicsi pedig a többnyire jókat alszik a hordozóban, a babakocsiban, a tengerparton a sátorban, és az egész nyaralás alatt mondjuk 1-2 alkalommal reklamál egy kicsit a körülmények ellen. Az ő reakciója nagyban függ attól, mennyire érzi magát biztonságban anyával és apával, ha a baba korábban azt tanulta meg, hogy ne féljen az újtól, a változástól, mert anya mindig ottvan, akkor ő is gond nélkül viseli a hercehurcát, mert anya biztonságot jelent a számára, más nem is kell.



A kettes számú anyuka előre aggódik, mi lesz a napirenddel, hol fog aludni a kicsi, hogyan fogja viselni a nyaralást és vajon az éjszakákat nem teszi-e majd tönkre a baba sírása. Náluk kétféle forgatókönyv lehetséges: vagy a baba meglepi az egész családot és remekül elvan, vagy valóban megviseli a kiruccanás és az egész nyaralás a baba altatásáról szól majd.





Az, hogy végül melyik forgatókönyv válik valóra, több dologtól függ:




  • mennyi idős a baba: a kisebbek könnyebben viselik a környezetváltozást, 5-6 hónapos kortól 13-14 hónapos korig viseli meg őket az új környezet leginkább, utána már könnyebben alkalmazkodnak


  • mennyire szokott az újhoz a baba: ha soha nem jártok el idegen helyre, nem találkozik új emberekkel, ritkán ül autóba, nem szoktatok kirándulni menni, akkor nehezebben viseli, mintha eleve már mozgalmasabb az élete


  • milyenek az alvási szokásai: ha eleve rossz alvó, akkor kicsi rá az esély, hogy épp a nyaralás alatt javul meg (de gyakran előfordul, hogy a sok új élmény, annyira elfárasztja, hogy jobban alszik az otthoninál), ha fogzik, akkor a nyaralás alatt is fogzani fog, tehát készüljünk homeopátiás golyókkal erre


  • milyen a környezet: meg kell teremteni a nyugodt alvás lehetőségét a nyaralás alatt is, ne legyen túl meleg a szoba, legyen külön ágya a kicsinek, ne legyen túl zajos a hely stb.


  • a hozzáállásod: ha feszült vagy, akkor az a babára is átragad majd. Ha elhatározod, hogy most valóban nyaralni fogtok, de tisztában vagy azzal, hogy a baba is ott van, vele is kell majd foglalkozni, ha ezt a kettőt egyensúlyban tudod tartani, akkor fogod jólérezni magad a nyaralás alatt.



A baba szempontjából



A babának valójában mindegy, hol van, csak anya ottlegyen, ő még nem fogja értékelni a tengert, vagy a városnézést. Ha biztonságban érzi magát, akkor nyugodt lesz és kiegyensúlyozott. A biztonságához pedig főként anyára van szükség, valamint arra, hogy az otthoni kialakult kis szokásai megmaradjanak: amikor éhes, kapjon enni, ha álmos, tudjon aludni. Ehhez nem arra van szükség, hogy a napirendje mindenáron megmaradjon a nyaralás alatt is, hiszen már az utazás alatt összezavarodhat a menetrend, például azért, mert a kocsiban mindig elalszik, pedig nincs is alvásidő, vagy mert egész úton nem tud elaludni, mert nem szeret autóban aludni…



Főként az intenzív mozgásfejlődés időszakában viselik nehezen a hosszú utat a babák, ilyenkor jobb, ha nem utazunk sokat autóval, vagy készüljetek rá, hogy hosszú nyűglődés lesz a kocsiban, ez 8-12 hónapos kor között a legnagyobb probléma, de a baba természetétől is függ, vannak gyerekek, akik imádnak autóban utazni minden korban és vannak olyan izgágák, akik még 2 éves korban sem. Ha lehet, ez utóbbi gyermekkel inkább ne autózz a Balatonnál messzebb, amíg ki nem növi ezt az időszakot (vagy készülj fel a nonstop nyűglődésre).





A tájat, a környezetet 5-6 éves kortól kezdik el értékelni a gyerekek, tehát ha csak miattuk mennétek a tengerhez nyaralni, akkor elég, ha belföldön maradtok, ők ugyanis inkább csak játszótérre, sok szabad levegőre, pancsolásra, kirándulásra vágynak, ehhez nem kell 1 napot autózni.



Hol aludjon?



Az autóban



Ha mégis rászánjátok magatokat a hosszú útra, akkor a baba az autósülésben fog aludni. A 9-18 kiló közötti “kettes” autósülések között van olyan, ami kicsit hátradönthető, ha elaludt a baba, de 1 éves korig az autós hordozóban is aludhat (ha még elfér benne). Ha már a nagyoknak való 36 kilóig használható ülést használjátok, akkor az alváshoz vigyél egy kispárnát vagy nyaktámaszt, hogy ne billenjen le a feje (bután néz ki, de valójában ők órákig tudnak így aludni, nem zavarja őket)!



A szálláson



Ha külön ágyban szokott aludni, akkor aludjon külön ágyban. Ha külön szobában, akkor lehetőleg külön szobában is, ha erre nincs mód, akkor veletek együtt. Ha együtt szoktatok aludni, akkor ne itt kísérletezzetek azzal, hátha már tud külön is aludni.



Az új helyen általában az első éjszaka szokott nehezebb lenni, ilyenkor magad mellé veheted a kicsit, ha megébred, ez megnyugtatja majd.



A strandon



Babakocsiban sétáltatva (akár vízszintes aljú kocsiban hasra fektetve) altathatod el, de a sok pancsi kifárasztja őket, ezért ha egyébként is el szokott aludni délután az ágyában, nem szokott gond lenni, hogy maga aludjon el. Praktikus segítség lehet a strandsátor, ahol nyugodtan tud aludni, a rovarok sem csípik és kuckósabb is, mintha egy pléden alszik.



Kirándulás közben



Ha túráztok, akkor hordozókendőben vagy hátihordóban aludhat a kicsi. Nem érdemes a babakocsival bajlódni, csak szétzötykölődik benne a baba egész nap (egyik ismerősömnél még a kocsi kereke is kitörött, ezeket nem erdei utakra tervezték). Még nagyobb 3-4 éves gyerekeknél is érdemes hátihordót vagy kendőt magatokkal vinni, mert rövidebb ideig bírják csak a gyaloglást, és alvásidőben elálmosodnak – kényelmesebb őket kendőben vagy hátihordóban vinni, mintha a nyakadban ülve vagy karban cipelve alszik.



Városnézésen



Ilyenkor érdemes babakocsit vinni, lehetőleg nagyon kényelmeset, amiben a baba egész nap ellehet. Készüljetek játékokkal is, amikkel elfoglalhatja magát egész nap a kocsiban. És bizony arra is készülni kell, hogy néha megunja a kocsit és cipelteti magát, ilyenkor legyen nálatok kenguru vagy hordozókendő, így ha unja a kocsit, nem gond ki fogja ölben cipelni órákig.



Mi lesz a megszokott napirenddel?



Nem kell a nyaralás alatt mindenáron a megszokott napirendhez ragaszkodni, de azért legyenek határok. Amikor a kicsi álmos, akkor biztosítsuk az elalvás lehetőségét, de nem kell erőltetni mindenáron a megszokott napirendet, ha a kicsi a nyüzsgő strand közepén nem tud ebéd után azonnal elaludni. Hazatérve azonban ragaszkodni kell a korábbi otthoni szabályokhoz, a gyerekek többsége azonnal különbséget tud tenni, az “itthoni” és az “ottani” környezet között és visszaállnak a megszokott napirendre, a többiek általában 1-2 nap után elfogadják, hogy most már itthon vagyunk és a régi napirend van érvényben.





Forrás: Vida Ági



 



Ha Te is utazás, nyaralás előtt állsz, ajánljuk figyelmedbe következő bejegyzéseinket:



Utazz okosan!

Egzotikus utazások: szükséges a védőoltás?

Egzotikus utak, egzotikus betegségek

Szabad-e a kismamáknak repülniük?

Hurrá, nyaralunk! Napozás és fürdés pocakosan

Mindent a kismama fürdőruhákról

Napozás a picivel


Első kiruccanás a bébivel

Címkék:

Hozzászólások

Miért hazudik a gyerek?

Miért hazudik a gyerek?

A gyermek hazudozása legtöbbször lelki segélykiáltás!

Megdöbbentő dolgot talált egy bontatlan csomag pelenkában

Megdöbbentő dolgot talált egy bontatlan csomag pelenkában

Szerinted is megható?

Hátborzongató! Kézből etette a vad medvét a kislány, az apja pedig videózta!

Hátborzongató! Kézből etette a vad medvét a kislány, az apja pedig videózta!

Könnyen tragédia lehetett volna belőle!

Pályázat! Havi 40 ezer forint bölcsődei támogatás jár a kisgyerekeseknek

Pályázat! Havi 40 ezer forint bölcsődei támogatás jár a kisgyerekeseknek

Itt vannak a legfontosabb tudnivalók.

Bezárta magát a tűző napon álló autóba egy gyerek

Bezárta magát a tűző napon álló autóba egy gyerek

A tűzoltók szabadították ki!

Az ovisok jobban tudják, mit jelent a kánikula

Az ovisok jobban tudják, mit jelent a kánikula

Nagyon felkészült válaszokat adtak a kicsik :)

Milyen gyakran kell pelenkát cserélni a kánikulában?

Milyen gyakran kell pelenkát cserélni a kánikulában?

Kánikulában még a legszellősebb ruhában is izzadunk, és legyen bármennyire is hiper-szuper légáteresztő a pelenka, bizony nagyon is befülledhet benne a kicsi popsija.

16 milliós műalkotást tett tönkre a 3 éves kislány

16 milliós műalkotást tett tönkre a 3 éves kislány

A kislány kinyúlt a műalkotásért a babakocsiból, de lelökte a földre.

Így kezeld a melegkiütést!

Így kezeld a melegkiütést!

A melegkiütést az eltömődött pórusok okozzák

Nyári hasmenés? Nézd meg, mikor kell komolyan venni!

Nyári hasmenés? Nézd meg, mikor kell komolyan venni!

Könnyen kiszáradáshoz vezethet