Mindig is problémát jelentett kisgyerekkel utazni, főként egy külföldi utazást kivitelezni. Most néhány hasznos tanáccsal szolgálunk azoknak, akik idén nyáron Horvátországba készülnek.
1. Kisgyerekes, homokos tengerparton foglaljunk szállást!
Horvátország tengerpartjai alapvetően sziklásak, de sok helyen homokos partszakaszokat is találunk. Ilyenek például Medulin, Crikvenica, Nin avagy Omis. Mindegyik helyen annyira lassan mélyülő, homokos strandot találunk, ahova kisgyerekkel is be tudunk menni fürödni.
A fent említett városok közül Medulint vagy Nint tudnánk a legjobban ajánlani. Medulin az Isztriai-félsziget déli sarkán fekszik. Ez Budapesttől pontosan 620 kilométer jól kiépített autópála. A város előtt fekvő strand, egy közel másfél kilométer átmérőjű öbölben fekszik. A tengerpart nagyon lassan mélyül, homokos, így nyugodtan beengedhetjük a kicsiket, nem lesz semmi bajuk.
A másik ideális úticél Nin. Nin 20 kilométerrel távolabb van, mint Medulin, ide pontosan 640 kilométert kell vezetni. Nin környéke tele van szintén, nagyon lassan mélyülő és homokos tengerpartokkal. Itt is mint Medulinnál, jó hosszan be lehet engedni a gyerekeket, a nélkül, hogy bármi bántódásuk esne. Az összes horvátországi homokos strandot itt találjuk.
2. Figyeljünk oda a távolságokra is!
A szálláshely kiválasztásakor figyeljünk oda, hogy ne kelljen nagyon sokat utaznunk. Például nem érdemes 800 kilométernél messzebbi helyet keresünk, mert ezáltal nagyon hosszú lesz a leutazás ideje, melyet a kicsik elég nehezen viselnek el. 600-700 kilométeres távolságban gondolkozzunk!
Érdemes körbenézni a Horvátországinfó szállásai között is, mert több opció alapján válogathatunk az ajánlatok között. Például ki lehet választani a Magyarországhoz közel eső, kisgyerekes helyeket is.
3. Mindenképpen kössünk stornó biztosítást!
Nagyon fontos, hogy a szállásunk lefoglalásakor kössünk stornó (útlemondási) biztosítást. Ha például valami történne a kicsivel (betegség, baleset) és nem tudjuk igénybe venni a nyaralásunkat, akkor így visszakapjuk a befizetett pénzt. Ha nincs stornó biztosításunk akkor nagy valószínűséggel bukjuk a kifizetett szállásdíj nagy részét, netán egészét.
4. Kössünk mindenre kiterjedő baleset biztosítást!
Érdemes odafigyelni a biztosításokra. Ne csak stornó biztosítást kössünk, hanem teljes körű baleset és poggyászbiztosítást. Sok olyan biztosítás létezik, mely kiterjed a strandlopásra illetve a digitális fényképezőgép elromlására is. Mindent egybevéve, legalább a kicsire kössünk egy mindenre kiterjedő baleset biztosítást. Ha ilyenünk nincs és netán történne valami a kicsivel, nagyon sok pénzünkbe kerülhet odalent. A legoptimálisabb opció ha a kicsinek van baleset biztosítása a szülők pedig kiváltják az EU-s egészségügy kártyát.
5. Éjjel utazzunk
Ha lehet éjjel utazzunk, ugyanis ilyenkor a kis manó is alszik a hátsó ülésen. Ha netán dugóba kerülnék, akkor nem a nagy forróságban araszolunk, hanem a hűvös éjszakában. Visszafelé is érdemes minél korábban elindulni, mert ha dugó lenne a horvát autópályákon, akkor az több órányi 40 fokos, tűző napon való araszolást jelent.
6. A túlélőcsomag
Lássuk, mi az amit mindenképpen vigyünk magunkkal:
- Hivatalos dolgok: feltöltött bankkártya, mobiltelefon, érvényes személyi igazolvány az autóra zöldkártya, biztosítások, gps.
- Az útra: kávé, szendvics, egy karton ásványvíz.
- A nap elleni védelemként: naptej, napszemüveg, mindenkinek fejvédő, termosz, hűtőtáska.
- Strandra: sátor, napernyő, tollas, vízi játékok.
Ha visszaérkeztünk a nyaraláskor, akkor a fórumba tudjátok megírni a tapasztalatokat, illetve itt tudjátok feltölteni a fotóitokat!
Hozzászólások