Előfordulása
Bármely életkorban megjelenhet, de leginkább a fiatal felnőttek (tizen- és huszonévesek) esetében fordul elő. A törzsön, a karon és a combon megjelenő enyhe, rózsaszín bőrkiütés az ismertetője, egyéb tünetei nincsenek.
A rózsahámlás (pityriasisrosea) egy teljesen ártalmatlan, nem fertőző betegség, elkülönítést nem igényel (tehát nyugodtan közösségbe lehet vele menni).
A rózsahimlőhöz hasonlóan egy életben csak egyszer lehet elkapni. Rendszerint ősz végén, télen és tavasszal szokott megjelenni, akár járványszerűen.
A kiváltó ok nem teljesen tisztázott, fertőzéses eredet lehetséges. Az utóbbi években több tudományos közlemény arról számol be, hogy a rózsakiütés hátterében az emberi herpeszvírusokhoz (HHV) tartozó HHV6 és 7 kórokozók állnak.
Tünetei
Először egy nagyobb rózsaszín (majd halványbarna) folt (ún. anyafolt) jelenik meg legtöbbször a törzsön (arcon, kézen, lábon nem jellemzőek), majd kb. 2 hét múlva számos apró halványrózsaszín folt alakul ki a bőr hasadási vonalainak megfelelően. Ezek az elváltozások általában oválisak, és a széli részeiken hámlás látható. Rendszerint egyáltalán nem, vagy csak nagyon kis mértékben viszketnek.
Általában 6-8 hét a lefolyása, ha ennél tovább tart, mindenképpen érdemes alaposan kivizsgáltatni magad!
Mielőtt az első folt megjelenne, felső légúti fertőzés tünetei tapasztalhatóak: vagyis fejfájás, orrdugulás, kiszáradt torok és enyhe láz. A gyerekek meg sem érzik, hip-hop túl vannak rajta.
Gyógymód
Gyakran összetévesztik a gombás fertőzésekkel, vagy az ekcémával illetve a rózsahimlővel. A legfőbb problémák a helytelen diagnózisból adódnak, hiszen félrekezelik a kiütéseket, és még inkább irritálják ezzel a bőrt.
Habár egy ártalmatlan kiütésről beszélünk, mégis nagyon lassan jön teljesen rendbe a bőr. A gyógyulást serkentheti a fokozott C-vitamin bevitel, valamint az érintett területek szabadon hagyása, szellőztetése. Hatásos segítséget nyújthat továbbá a Lizin és az Omega 3 halolaj is. A viszketés enyhítésére kalcium szedése javasolt.
Ajánlott a mielőbbi gyógyulás érdekében bőrgyógyászhoz fordulni, aki viszketés ellenes gyógyszert és semleges hatású nyugtató kenőcsöt ír fel.
Ha valaki nem fordul vele orvoshoz, az nem jelent súlyos problémát, mivel a beteg magától is meggyógyul, a foltok kezelés nélkül is eltűnnek, ám mindez akár 5 hónapba is beletelhet.
Amit magad is megtehetsz a gyógyulás érdekében:
Víztilalom! Csak tusolj, azt is gyorsan! A fürdés csak fokozza a tüneteket. Használj illatmentes, a gyógyszertárakban kevert mosakodókrémettisztálkodáshoz!
Kerüld az illatszereket! A víz mellett a másik fő ellensége a betegségnek a sok mesterséges illatanyag. Csökkentsd a mosáshoz használt mosóporadagot felére, és mellőzd az öblítők használatát is egy időre!
Kerüld az uszoda klóros vizét, a szaunázást, a szoláriumot, az izzasztó sportokat, a műszálas ruházatok viselését!
Hozzászólások