Tünetek
A rózsahimlő tünetei viszonylag enyhék, nem specifikusak, komolyabb szövődményeket nem okoznak. Lappangási ideje 12-23 nap. Nátha jellegű tünetekkel kezdődik, nagyon könnyű más betegségekkel összetéveszteni, melyek lázzal és bőrkiütéssel is járnak. A fertőzések felében tünetmentes, nehéz diagnosztizálni (vérvizsgálattal lehet biztos diagnózist felállítani). Rendszerint gyors lefolyású.
Gyermekeknél enyhébb tünetekkel jelentkezik, általában még a közérzetüket sem zavarja, régebben szinte csak az iskoláskorú lurkókat érintette.
Jellemzői:
kiütések (apró, élénk rózsaszínű foltok először az arcon, majd a nyakon, végül az egész testen)
mérsékelt, 2-5 napig tartó láz
torokfájás
végtagfájdalmak
duzzadt (nyaki, tarkótáji) nyirokcsomók.
A jó hír: aki egyszer elkapta, annak utána egész életre szóló immunitása lesz!
Terjedés
Ez a betegség csak az embereket veszélyezteti, állatoktól nem lehet elkapni, bár a vírus világszerte elterjedt, járványokat okoz a tavaszi időszakban. A fertőző szak a kiütés megjelenése előtti 1 héttől annak eltűnése utáni 1 hétig tart. Ragályos fertőzésről van szó (hasonlóan a bárányhimlőhöz), tehát szoros kontaktus során, meg nem mosott kezekkel, köhögéssel, tüsszentéssel, nyállal terjed. Fertőzőképessége 50% (ez azt jelenti, hogy egy betegnek átlagban kétszer kell ráköhögnie egy egészségesre, hogy az megfertőződjön).
A betegeknek a kiütések megjelenését követő héten nem szabad közösségbe menniük. (Kerülendő az óvoda, iskola, munkahely.)
Kismamákra veszélyes!
Sajnos a kismamákra nagyon veszélyes, a várandósság alatti rózsahimlő súlyos fejlődési rendellenességeket okoz. Az első nyolc héten az embriók 90%-a károsodik, a második trimeszterre a károsodások aránya 25–30%-ra csökken. A huszadik héten bekövetkezett fertőzés pedig siketséget okozhat.
Az újszülött baba egy normális terhességi időtartam dacára is kis súlyú és éretlenebb lehet a koránál, akár értelmileg fogyatékosan születhet. 6 hónapos korukig elkülönítik őket addig, amíg a vizeletükből és orrváladékukból kimutatható a vírus jelenléte.
A rózsahimlővel született gyerekek a károsodás típusától függően segítségre, fejlesztésre szorulnak. A betegség függvényében szükség lehet akár szem- és szívműtétre, hallókészülékre, logopédiai fejlesztésre és gyógytornára is.
Gyógymód
A betegnek mindenképpen ágynyugalomra van szüksége, hogy mihamarabb túl essen rajta. A kórházakban rendszeresen elkülönítik a himlősöket, ezért kerülendő a személyes kontaktus. Aki beteg, maradjon otthon!
A rózsahimlő kezelése a tünetek csökkentésére korlátozódik, tehát: fájdalom- és lázcsillapítás, és gyulladáscsökkentés. Nagyon fontos a folyamatos folyadékpótlás.
Megelőzése
Védőoltással lehet megelőzni, melyet legelőször 1966-ban állítottak elő.Magyarországon a kötelező oltási rendben 15 hónaposan és 11 évesen jár az MMR kombinált oltás részeként rubeola elleni vakcina.
Hozzászólások