Ki vagy?
A Pediculus humanus capitis, közismert nevén az emberi fejtetű igazi vérszívó, kizárólag emberi vérből naponta többször táplálkozó, picike, repülésre képtelen (elcsökevényesedett szárnyakkal rendelkező) rovar. A mindössze három-négy miliméter (körülbelül szezámmag) nagyságú, ovális alakú élősködő hat lábával erősen kapaszkodik a hajba.
Ritkán megtalálható fésűn, törölközőn, sapkában elbújva, ágyban, széktámlákon és ezekhez hasonlatos helyeken. Közvetlen érintkezéssel tehetsz rájuk szert.
Kutatások szerint egy országban 20-25 évente visszatérően növekszik a tetvesség. Hazánkban a nyolcvanas években volt az utolsó ilyen periódus, napjainkban ismételten emelkedő tendenciát mutat, nem árt tehát odafigyelni.
Egy fejen öt-tíz példánynál rendszerint nem találni többet. Nehéz rájuk akadni az átlátszó színük miatt, mely barnásvörösre vált, miután táplálékhoz jutottak. Evés közben a bőrbe engedik nyálukat, ennek hatására nagyjából fél óra után viszket az „áldozat” fejbőre. Miután eltávolításra kerülnek a tetvek a hajból, még két-három napig életképesek, ám vér hiányában elpusztulnak.
A nőstények kettő-négy hétig tartó életük folyamán átlagosan kétszáz tojást raknak le, ezeket nevezik serkének. A haj egy centit növekszik havonta átlagosan, tehát a serkék fejbőrtől való távolságából következtethetsz a „támadás” időpontjára.
Tények és tévhitek
A tetű az ápolatlan hajat kedveli. – Ez tévedés, hiszen mindenféle hajba belemászik, nem tesz különbséget tiszta és piszkos haj között! Az viszont valóban igaz, hogy a hosszabb hajúak jobban kiszolgáltatottak.
Egyik fejről átrepül a másikra. – Nem igaz. Leginkább összedugott fejekről mászik át, vagy közös eszközhasználat (például fésű) által jut át egyik hajból a másikba.
Képes vízbefulladni. – Hamis! Éppen ezért nem tűnnek el egy egyszerű hajmosás során, és okoznak sok szenvedést „áldozatuknak“.
Megoldás, ha a gyerkőc haját levágod rövidre. – Téveszme, mivel már a két miliméter hosszúságú haj is bőven elég ahhoz, hogy megkapaszkodhasson benne a tetű.
Én tű, ő tű, tetű!
Gyanakvásra adhat okot a viszkető fejbőr és a rajta fellelhető vörös foltok.
Ha a gyermek feje viszketni kezd, és elkezdi vakargatni: késlekedés nélkül nézd át a haját tetvek után keresve! Szükséged lesz hozzá egy világos helyre, és egy fésűre, valamint egy jó nagy adag türelemre. Akár kézi nagyítót is használhatsz, hogy még alaposabb munkát végezz.
Fésüld át a hajtövektől a végéig a haját, majd bontsd szét több részre, és így haladj lassan és alaposan kutakodva. A fésülések után töröld le valamivel a fésűt (törölköző vagy papírzsepi is tökéletes erre a célra), és nézd meg van-e rajta tetű vagy serke. Legalaposabban a tarkó és halánték környékét nézd át, mivel oda szereti lerakni petéit, melyeket valószínűleg könnyebben megtalálhatsz.
Ha nyomra bukkansz, végezz körömpróbát a serkén: az életképesek két köröm között összenyomva roppanó hangot adnak.
Ezután vizsgáld át az egész családot! Érdemes fertőtlenítened a használati tárgyakat, hogy ne terjedhessenek tovább. A tetű nem egy betegség, és nem is szégyen, viszont az már igen, ha nem szólsz róla másoknak is! Az ovis társaknak, vagy az iskolás pajtásoknak könnyen átadhatja a lurkó játék közben, ezért fontos, hogy figyelmeztesd az illetékes óvónőket, tanítókat a terjedés megelőzése érdekében. Akár járványszerűen is megjelenhet megfelelő intézkedések hiányában!
Kend a hajadra!
A tetvektől történő megszabadulás érdekében kétféle szert lehet alkalmazni, az egyik típus tartalmaz vegyi anyagokat, a másik pedig nem (fizikai hatású). Előbbi kellemetlen, szúrós szaggal jár, bőrirritációt okozhat, míg utóbbi szagtalan és nem veszélyes a bőrre. Használat során a hajra kell kenni az anyagot, és az előírt ideig rajtahagyni. Fontos, hogy betartsd a szeren szereplő utasításokat, mivel csak így érheted el a legnagyobb hatást.
Megelőzés
Nem árt, ha tisztában vagy azzal, hogy a tetű irtására szolgáló hajszesz megelőzésre is alkalmazható! Ha felüti környezetedben a fejét a probléma, akkor rögvest cselekedj, hogy kivédhesd a támadást!
Hozzászólások