Az első kis „mutatványok”
Az újszülött világra jötte után a reflexes mozgások játsszák a legnagyobb szerepet, de ezek az első év folyamán egyre kisebb jelentőséget kapnak, hogy kifejlődhessenek a tudatos mozgások. Mindannyian tapasztaltuk már, amikor a picúr megszorította az ujjunkat. Ez a fogóreflexnek köszönhető, amely miatt a baba mindent megszorít, ami a keze ügyébe esik. Normális fejlődés esetén ez a reflex körülbelül három hónapos kor körül szűnik meg, amikor a kicsi már kinyitja ökölbe szorított kezét, meg tudja fogni a játékokat, sőt, el is tudja engedni azokat.
Ugyanez a reflex a talpon is működik. Érintésre a lábacska ökölbe szorul, éppen ezért a járás sem lehetséges addig, amíg ez a reakció meg nem szűnik. Ismert reflex még természetesen a szopóreflex, amely a babák táplálkozásának alapja.
A harmadik hónap közeledtével tehát elkezdenek kialakulni a tudatos cselekvések, mint például, hogy a hason fekvő csöppség fel tudja emelni a fejét, a kezével felfedezi az arcát, szemét, száját. Ezt követően a negyedik hónap környékén már meg is tud fordulni a kicsi, fejét minden irányba fordítja, egyre figyelmesebb lesz a külvilág iránt.
Izgő-mozgó
A hatodik és tizenkettedik hónap közötti babák már nagyon is aktívnak mondhatók. Elkezdenek kúszni, mászni, ülni, állni, már szeretnének egyedül kézzel enni, aminek persze általában mancsolás a vége. A legtöbb kisgyerek 12-15 hónapos kora között tanul meg járni, de van, aki 16 hónapos kora előtt nem indul el, sőt néha még ennél is később.
Minden rendben van?
A mamák számos aggodalmainak egyik tárgya a baba növekedése, és fejlődése, a járás késése. Éppen ezért sok esetben előfordul, hogy a szülők siettetik egyes mozgásformák kialakulását, például ültetik a kicsi gyereket, vagy kézen fogva jártatják. Ez azonban felesleges, hiszen az egyes izom és idegcsoportok fejlődésével, az „attrakciók” több hónapos gyakorlásával készül fel a gyermek szervezete a következő akadály leküzdéséhez, legyen az a megfordulás, a felegyenesedés, vagy a járás.
Természetesen semmi okod nincs az ijedtségre, ha a babád nem végzi a fent említett mozgásokat az „előírt” életkorokban, hiszen a kicsi fejlődését sok tényező határozza meg, mint például az, hogy milyen tulajdonságokat örökölt, mekkora a felfedező kedve, a testsúlya és az esetleges rossz élmények is. Hiszen kinek is lenne kedve tovább próbálkozni a járással, ha mindig fenékre tottyanás az eredménye?! Éppen ezért türelmesnek kell lenned a kisbabáddal, biztatni kell, hogy mindig érezze: anyu és apu ott van mellette és segít neki.
Amikor baj van…
Érdemes azonban mindemellett tudnod, hogy melyek azok az esetek, amikor érdemes orvoshoz fordulni, vagy segítségért folyamodni.
0-3 hónap között
nehezen szopik a renyhe szopóreflex miatt
a baba izmai túl "lazák", fejét a 3. hónapban sem tudja emelni
hason a fejét úgy emeli, hogy a lábát is mereven emeli hozzá
3-6 hónap között
nem nyúl játék után 5 hónapos kora után sem
még nem támaszkodik fel hason, ölben sem tartja a fejét
6-12 hónap között
játéka csak tárgyak eldobálásából áll
nem fordul, gurul, kúszik, mászik, ül fel, áll fel a szokott időben
1-3 év között
mozgásai ügyetlenek, darabosak
fáradhatatlanul sokat mozog, nincs veszélyérzete
Ha aggódsz, mert gyermekedre a fenti tünetek jellemzőek, nyugodtan kérd ki gyermekorvosod, védőnőd tanácsát. Ha ők is lehetségesnek tartják a problémát, mindenképpen elirányítanak a megfelelő szakorvoshoz. Napjainkban nagyon sokféle hatásos gyógymód, terápia létezik a fejlődési problémákra...
Kapcsolódó írásaink:
Babatorna
Babaúszás
Babashiatsu
Hinta mint mozgásfejlesztő eszköz
Hozzászólások