A babák hordozásának sok-sok előnye ismert – kezdi Ágnes. Az, hogy ki miért választja a hordozást, nagyon személyre szabott, egyéni. Véleményem szerint, bármiért is dönt emellett, mindenképp jót tesz gyermekével, testi és lelki szempontból is biztosítja a gyermek igényeit, mélyíti a szülő-gyermek kapcsolatot.
Elsősorban meg kell említeni azt az előnyt, amit az anatómiailag helyes hordozás a testi fejlődés és a helyes tartás kialakulásában jelent. A helyes hordozás biztosítja a teljes megtámasztást a gerincoszlop számára, az egészen pici babánál is. A helyes lábtartás által a csípőízületek megfelelő fejlődése is maximálisan biztosított. Hangsúlyozom, hogy ez csak a helyesen használt, és megfelelő eszközökben biztosított. Nem lehet elégszer elmondani, hogy a kenguru nem felel meg semmilyen szempontból az egészséges hordozás kritériumainak! Nem ad térdtől térdig tartó alátámasztást, a babák egy keskeny sávon lógnak. Ezt kényelmesnek sem gondolom a baba számára, a gerince nem a megfelelő helyzetben van, fejecskéje lóg... Hány olyan kengurus babát látunk, akit a hordozó szülő tart a kezével, mert a kenguru nem tartja megfelelően... Fontos szabályként elmondható, hogy soha ne hordozz kifelé!
A testi fejlődés mellett kifejezett előnye a hordozásnak, amit lelkileg képes nyújtani! Talán ez az, ami miatt leginkább a hordozás mellett döntenek a szülők. Az ember, amikor megszületik kicsiny, törékeny, önmagában életképtelen lény. Egyetlen igénye, hogy a szülő, az anya testközelségét érezze, folyamatosan biztonságban legyen, szopizhasson, amikor szükségét érzi, érezze az anya bőrét, illatát, szívdobbanását. Ettől nem kényezteted el, ahogy sokan gondolják, hanem hatalmas bizalmat érez, magabiztosan tekint majd a világ felé, mindig tudatában lesz annak, hogy van hova fordulnia, megvan a biztonságot nyújtó anyai közelség, ahonnan bármikor megerősítést kaphat. Nem kell „megtanulnia” csendben maradni a kiságyban, nem kell megtanulnia, hogy egyedül marad, és nem számíthat senkire. Számára ez ijesztő és semmiféle jó értelemben vett nevelő hatása nincs. A hordozott baba általában nagyon kiegyensúlyozott, és kifejezetten magabiztos kisgyerekké fejlődik.
A harmadik, és sokszor legkézzelfoghatóbb előnye a hordozásnak, maga a praktikum. A kicsivel magadon bármit elvégezhetsz, elintézhetsz. Könnyű a közlekedés, nem kell a hatalmas, nehéz babakocsit cipelni, közben esetleg még egy két tesó kezét is fogva, rájuk is vigyázva közlekedni. A picivel magadon biztonsággal közlekedhetsz, a testvérekre intenzívebben figyelhetsz. Az otthoni munka is könnyedebben megy egy rajtad pihenő babával, a főzés, takarítás nem igényel külön szervezést. A testvérek is csak előnyét élvezik, ha anya a rajta pihenő picivel tevékenyen tud részt venni a mindennapjaikban.
A hordozás, nem csak a helyes kötéssel fejleszti a testet. A hordozás közbeni mozgás, ringatás, ringatózás, ami folyamatos, kellemes és hasznos ingerként éri a gyermeket, köztudottan fejleszti az agyi kapcsolatok kialakulását, ezzel segítve nemcsak a testi, hanem értelmi fejlődést is.
Hamarosan megjelenő cikkünkben a babahordozás módszereiről, technikai megvalósításáról írunk majd.
A Csimpajkó Babahordozó Klub Facebook oldalát itt találod.
Hozzászólások