Ezeknek az anyajegyek fényes vörösek vagy zúzódásszerűek, s nem sokkal a baba világrajötte után jelentkeznek.
A gyakran előforduló születési anyajegyek esetében általában a „várjunk és meglátjuk” megközelítést alkalmazzák a doktorok – ám most gyermekorvosok vezető csoportja azt ajánlja: jobb a hemangióma gyors kezelése.
Születési anyajegyek esetében általában kivárnak az orvosok. A hagyományos megközelítés azt támogatja: majd elválik, mi lesz belőlük – ám gyermekorvosok egy vezető csoportja szerint a szakembereknek meg kell próbálniuk azonosítani azokat a születési anyajegyeket, amelyek hegesedést vagy egészségügyi problémákat váltanak ki és érdemes azonnal megkezdeni a kezelést. Mindez az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia új iránymutatása is.
„A csecsemő hemangióma jellemzője, hogy ezen születési anyajegyek fényes vörösek vagy zúzódásszerűek, s nem sokkal a baba világrajötte után jelentkeznek. Okai az extra vérerek, melyek a babák 5 százalékánál alakulnak ki.„A csecsemő hemangióma hagyományos megközelítése nem véletlen, ugyanis ezen születési anyajegyek többsége magától eltűnik és nem okoz problémát” – magyarázta dr. Ilona Frieden az akadémia sajtóközleményében. – Egyes hemangiómák esetében azonban nem szabad várni, amíg gondot okoznak, ugyanis elmulasztjuk a hatékony kezelés lehetőségét, mellyel jelentős komplikációkat előzhetnénk meg. Ilyen a tartós hegesedés, a bőr megtörése vagy az egyéb egészségügyi problémák” – tette hozzá az új iránymutatást létrehozó albizottság alelnöke.
Ezek a születési anyajegyek a gyermekeknél a leggyakoribb, nem rákos tumorok, melyek a legtöbbször ártalmatlanok. Gumiszerű, érdes, dudoros, eperszerű anyajegyek, vagy zúzódásra, duzzanatra emlékeztetnek. Az új iránymutatások szerint a korai azonosítás és nyomonkövetés igencsak fontos, s kezelésre van szükség, ha meg akarjuk előzni az egészségügyi komplikációkat vagy tartós és látványos torzulást. Az iránymutatás a Pediatrics szaklapban jelent meg.
Érdemes tudni, hogy a hemangióma a test bizonyos részein jellemzőbben válik vérző, nyílt sebbé, amely fertőzött lehet és hegesedő. Azok, amelyek a szemek, orr vagy száj körül jelentkeznek, gátolhatják a gyermek megfelelő látását, légzését – mutatott rá az orvoscsoport.
A nagyméretű hemangiómák az orron vagy a szájon a torzíthatják a növekedést. Ritka esetben akár be is nőhetnek a testbe és fontos ellenőrzés alatt kell tartani őket gyakori képalkotó vizsgálattal.
Vagyis, a problematikus hemangióma a baba 1 hónapos koráig kezelendő.
„A cél az, hogy meggátoljuk nagyobbá válását a gyermek gyors növekedése időszakában, illetve elősegítsük a méretük csökkenését” – mondta el dr. Daniel Krowchuk, a klinikai gyakorlat vezető bizottságának elnöke.
A ma javasolt kezelés a propranolol béta blokkoló gyógyszer. A szájon át szedhető szteroidok közé tartoznak a helyileg adható gyógyszerek, de műtét is szóba jöhet az új iránymutatások szerint.
Címkék:
Hozzászólások