Újdonság, hogy bekerül a kötelezően felajánlandó oltások közé a HPV elleni oltás, a HPV fertőzés méhnyakrákot és nemi szemölcsöket okozhat. Ezt az oltást 12-13 éves korban kapják majd meg azok, akik kérik. Ebből az oltásból is három kell a teljes védettséghez, a teljes oltási program eddig minimum 50 ezer forintba került, ezért sokan nem engedhették meg maguknak.
Fontos!
A hazai kötelező védőoltásokról a 8/1998-as NM rendeletben határozza meg a miniszter, a kötelező védőoltásokat. A szakma számára az OEK által készített Epinfó néven kiadott módszertani levele rendelkezik a végrehajtás módjáról. Eszerint 2014. június 30. után született gyermekek számára kötelező a Pneumococcus elleni védőoltás. Annyi változás történt, hogy az eddigi 15 hónapos kor helyett 12 hónapos korban adandó be az 3. részlet.
A Human papilloma vírus ellen a 12. életévüket betöltött, de a 13. életévüket be nem töltött lánygyermekek az OEK VML-ben foglalt oltási rend és az orvosszakmai szempontok figyelembevételével, a házi gyermekorvos vagy az iskolaorvos által térítésmentes védőoltásban részesíthetők. Ez a rendelkezés az irányadó akkor is,
a) ha a gyermek az első oltást követően, de a második oltást megelőzően tölti be a 13. életévét,
b) ha az oltás beadásának az OEK VML-ben meghatározott orvosszakmai akadálya van, de az oltás igénylése a 13. életév betöltését megelőzően megtörtént, azzal, hogy az első oltást a kezelőorvos által megjelölt időpontban pótolják.
Védőoltások
A világban az elmúlt évezredekben a gyermekkori halálok legnagyobb részéért valamilyen fertőző betegség felelt. A kötelező védőoltások tették lehetővé, hogy ezek a betegségek részben eltűntek a fejlett országokból.
A gyermekek elsősorban 5 éves koruk alatt különösen érzékenyek bizonyos betegségekre, hiszen a védekezésért felelős immunrendszer még éretlen. A különböző fertőzések leküzdésére még nem fejlődött ki a szükséges védekező rendszer. Az időben megadott védőoltásokkal meg tudjuk óvni a gyermekeinket a fertőző betegségek jelentős részétől. Egyúttal védjük azokat a gyermekeket is, akik valami ok miatt nem kaphatják meg az oltást. A gyerekeknek adandó, életkorhoz kötött kötelező védőoltásokat a gyerekek ingyen kapják meg a szakrendelőkben.
A kisgyerekkori oltások mellett van három úgy nevezett kampányoltás is, amit az iskolában kapnak meg a gyerekek. Ezek mellé jön be újdonságképpen az, hogy felmenő rendszerben 12-13 éves korban (a hatodik osztályos lányok számára) kötelező lesz felajánlani a HPV oltást is, amit ingyenesen kapnak meg a tinik.
Mi micsoda?
BCG: Bacillus Calmette-Guérin/Tuberculosis elleni oltóanyag TBC (gümőkór) ellen
A BCG oltás a csecsemőket és kisgyermekeket védi meg a mycobaktérium (a TBC kórokozója) által okozott gennyes agyhártyagyulladástól és a miliáris (egész testre kiterjedő) TBC-től.
DTPa: Diftéria-Tetanusz-Acelluláris Pertussis komponenseket tartalmazó oltóanyag
Diftéria: torokgyík
A diphtheria kórokozója a Corynebacterium diphtheriae a torokban, a gégében, ritkán más nyálkahártyákon és a bőrön fibrines gyulladást okoz, felszívódó exotoxinjával (méreganyag) a szívizmot, az idegrendszert, ritkábban a vesét károsítja. A betegség cseppfertőzéssel terjed. A diphtheria a szívizomzat érintettsége miatti keringési elégtelenség, gége-diphtheriában fulladás által okozhat halált. Magyarországon a védőoltások bevezetése előtti időkben a diphtheria járványos volt.
Tetanusz: merevgörcs
A tetanusz kórokozója a Clostridium tetani baktérium. A baktérium szaporodása helyi tüneteket nem okoz, de toxinja felszívódva az idegrendszert károsítja, ami súlyos, fájdalmas izomgörcsökben nyilvánul meg.
Pertussis: szamárköhögés
A betegség cseppfertőzéssel terjed. A betegség jellemző tünete a rohamokban jelentkező köhögés. Halált szövődményei miatt főleg csecsemőkorban okozott.
IPV: Inaktivált poliovírus vakcina
Polio: gyermekbénulás
A poliomyelitis-szindróma jellegzetes, vírusok által okozott tünetegyüttes, amelynek lényege, hogy a gerincvelőben elhelyezkedő mozgató idegsejtek elpusztulnak. Korábban a poliovírus okozta gyermekbénulás (Heine-Medin-kór) járványos formában fordult elő, a járványos betegségek egyik legrettegettebb képviselője volt. A kötelező védőoltások bevezetése következtében Európában napjainkban ez a fertőzés már nem fordul elő.
Hib: Haemophilus influenzae b elleni oltóanyag
Hib: bakteriális agyhártyagyulladás
A Hib fertőzést egy baktérium, a Haemophilus influenzae „b” típusa okozza. A baktériumnak hatféle típusa ismert (a-tól f-ig). A leggyakoribb a „b” típus, mely felelős a súlyos betegség kialakulásáért. Direkt kontaktussal, főként cseppfertőzés útján terjed emberről emberre. A baktérium az orr- és torokváladékban tünetmentes állapotban hetekig, akár hónapokig jelen lehet. Ha a baktériumok a véráramba és/vagy az agyhártyákra, a tüdőbe, esetleg egyéb szervekbe kerülnek, életet veszélyeztető, súlyos betegséget okozhatnak.
PCV 13: 13-valens konjugált pneumococcus vakcina
A Streptococcus pneumoniae nevű baktérium cseppfertőzéssel terjed a felső légutakban, kifejezetten az orr és garat területén telepszik meg. Nagy számú kórokozó esetén, bizonyos, gyengébb immunállapotokban változó súlyosságú fertőzést okozhat. Gyermekek közül az 5, illetve még fokozottabban a 2 év alattiak érzékenyek. Súlyos fertőzést jelenthet az általa okozott vérmérgezés, tüdőgyulladás, mely mellhártyagyulladással szövődhet, az agyhártyagyulladás, középfül- és arcüreggyulladás. Gyakran hosszas kórházi kezelést igényelnek. A megfertőződés legnagyobb eséllyel a gyermekközösségekben (óvoda, bölcsőde) következik be.
MMR: Morbilli-Mumpsz-Rubeola elleni vakcina
Morbilli: kanyaró
A kanyaró egy vírus által okozott emberi megbetegedés, cseppfertőzéssel terjed. A fertőződés után 9–11 nap múlva hirtelen fellépő nátha, láz, köhögés és kötőhártya-gyulladás jelentkezik, valamint a szájüregi nyálkahártyán úgynevezett Koplik-foltok jelennek meg. Később kiütések alakulnak ki a bőrön, egyúttal a láz csökken. A betegség súlyos komplikációkkal járhat: kialakulhat agyvelőgyulladás (akár 15 évvel a fertőződés után), illetve felléphetnek bakteriális fertőzések.
Mumpsz: parotitis epidemica
A mumpsz egy fertőző vírusos betegség, ami elsősorban a nyálmirigyeket támadja meg. A gyerekek mellett a fogékony felnőtteket is megbetegíti. Leggyakoribb komplikációi az agyhártyagyulladás és a fiúknál, férfiaknál a heregyulladás. Ez utóbbi nemzőképtelenséget is eredményezhet.
Rubeola: rózsahímlő
Enyhe tünetekkel (mérsékelt lázzal, végtagfájdalmakkal, nyaki és a tarkótáji nyirokcsomók megduzzadásával és kiütéssel) járó ragályos vírusfertőzés. A betegség köhögés, tüsszentés, és az orrváladékkal, ill. a nyállal kapcsolatba került, meg nem mosott kéz révén terjed. Különös jelentőségét a várandós nők megbetegedése adja, mivel a terhesség korai szakaszában történő fertőzés súlyos magzati károsodást okoz.
Hepatitis B: fertőző májgyulladás
A betegség kórokozója a hepatitis B vírus (HBV). A HBV krónikus májbetegségek, a májzsugor és a májrák legfőbb okozója (a hepatitis C vírus mellett). A világon évente hatmillió ember hal meg a HBV okozta kór szövődményében, májzsugorban vagy májkarcinómában. Hazánkban a vírushordozók aránya 0,5-1 százalék közötti. A fertőzöttek kétharmadánál a betegség tünetmentesen, vagy enyhe tünetekkel (fejfájás, fáradékonyság, esetleg hőemelkedés) zajlik, ez főként a gyermekekre jellemző. Ekkor csak a vérmintából mutatható ki a fertőzés.
Tanácsok
Mindenképp törekedni kell arra, hogy csak egészséges állapotban kapják meg a gyermekek a védőoltásokat. Miután megkapták, figyeljük őket, bármi kérdésünk, kétségünk van, beszéljünk a védőnővel, gyermekorvossal, segíteni fognak a tájékozódásban.
Az oltások alatt és után még jobban szeretgessük gyermekünket, hisz a szúrás mindenképp egy kis fájdalommal jár, az oltás megviselheti testüket, lelküket is. A nagyobbakat (akikkel ez már megbeszélhető) biztosítani kell afelől, hogy rövid ideig tart és azért szükséges, hogy a súlyos betegségek ellen megvédje szervezetüket. Az őszinte megnyilvánulást igénylik, megértik, s ez a bizalom alapja is!
Forrás: Dívány.hu, Egészségtükör.hu, Tescobaba.hu, Anyahajó.hu
Hasznos lehet még:
Pelenka teszt
Popsitörlő teszt
Popsikrém teszt
Babafürdető teszt
Bébiétel teszt
Légzésfigyelő teszt
Hozzászólások