Meglepő adat, hogy a városokban több felnőtt mesél naponta, mint vidéken. Ki hitte volna? Statisztikák szerint a szülők harmada még hetente egyszer sem mesél a gyermekének, legyen az kicsi, vagy nagy. Ennek komoly társadalmi következményei lehetnek a későbbiekben a babákra vonatkozóan, hiszen a mesehallgatás egyfajta szükségletként jelenik meg náluk, melynek hiánya feszültséget generál, kihat a fejlődésre.
„A mese a legjobb gyerekszoba”, csupa pozitív hatással rendelkezik: csökkenti a szorongást, elősegíti a családi kapcsolatok erősödését, az egymáshoz való kötődést. A meghitt, csendes, privát esti meseolvasások olyan pillanatok, amelyek érzelmi biztonságot nyújtanak a babának és neked is, s melyekre életed végéig garantáltan emlékezni fogsz. Ne hagyd ki ezt a fantasztikus lehetőséget, hogy minden nap egy rövid ideig a gyermekeddel lehess!
A mesélés utánzással és önképzéssel tanulható, illetve tanítható. Ha egy szülő, vagy az óvónő mesél, megváltozik a hangja, máshogyan gesztikulál, kilép a valóságból. Ezt a kicsik egyből érzékelik, átalakul a testtartásuk, érdeklődőbbé válnak, ők is a történet részesei lesznek, a jelenük keveredik az álomvilággal.
A gyerkőcök figyelmét a szórakoztató, izgalmas történetek kötik le, belőlük szerzik az első információkat a felnőttek mindennapjairól. A jó mese az életre készít fel, valódi tudást tartalmaz, hozzájárul a gyermekek mentális fejlődéséhez, hosszú távon aktivizálja a fantáziát, a képzelő erőt. A pici kreativitását te is fejlesztheted, ha lefekvés előtt közösen találtok ki történeteket az ágyban. Csak egy jó ötlet kell, ami beindítja az agytekervényeket, és máris játszva fejlődnek a készségek, kialakulhat egy olyan mesevilág, ami csak a tiétek. Persze nem árt, ha a rögtönzött cselekménysort jól megjegyzed, hiszen megeshet, hogy a későbbiekben a gyerkőc a saját meséteket követeli majd.
Az a legjobb, ha a rituálé részét képezi a hallottakról történő beszélgetés, a tanulságok utólagos megfogalmazása. A példákból tanulván a gyerekek maguk jönnek majd rá, mi a helyes, és mi a helytelen.
A mese egyfajta útravaló a gyerkőcök számára, segít megtalálni helyüket a világban. Feladata felnevelni a jövő társadalmát, hogy kiegyensúlyozott, boldog és magabiztos felnőttekké váljanak. A testi- és lelki egészség biztosítója, amit idősebb korban az olvasás vált fel, tart fent. Mesélj hát minden nap!
Ha tetszett cikkünk, tarts velünk jövő héten is, amikor folytatjuk a mesékkel kapcsolatos sorozatunkat! Addig is ajánljuk figyelmedbe következő bejegyzéseinket:
Miért nem olvas a gyerek?
Médiafogyasztási és olvasási szokások
Mi a mese?
Hozzászólások