Kisgyermek korban, elsősorban három és öt éves kor között nem ritka, hogy a gyerek éjszaka erős comb- vagy térd- vagy vádli fájdalmakra ébred. Ez a bizonyos növekedési fájdalmat csak éjszaka érzi a kicsi, nappal nincs semmilyen tünete.
A növekedési fájdalom általában mindkét lábban egyszerre jelentkezik, leggyakrabban a sípcsont melletti vagy vádliizmoknál és a térdhajlatban, de érintheti a comb izmait is. Az ízületek jól mozognak, nem duzzadtak, nem melegek vagy pirosak. A fájdalom mintegy két órán át tart. Hetente átlagosan kétszer fordul elő ez a rejtélyes jelenség.


Az orvosok többféleképpen magyarázzák a jelenséget:
- a fájdalmat a csonthártya húzódása okozza: a csont és a hártya növekedésének üteme ugyanis nem egészen azonos;
- a növekedési hormonok éjszaka, alvás közben termelődnek;
- a gyerekek fokozott mozgásigénye miatt túlterhelt a még fejletlen izomzat.
Így enyhítsük a növekedés fájdalmat:
Simogassuk, dörzsölgessük gyengéden meleg tenyerünkkel a fájó részeket hosszában és körkörös mozdulatokkal.
Hasznos lehet a langyos borogatás vagy hűsítő krém (ilyenek a mentol- és eukaliptusz-tartalmú, többnyire mellkaskenőcsnek ajánlott készítmények). Ha a fájdalom hosszabb ideig jelentkezik, lázzal jár, és az ízületekre korlátozódik, indokolt az orvosi kivizsgálás: ez már nem növekedési fájdalom.
Ebben a növekedési szakaszban kínáljuk naponta többször is banánnal a kisgyereket, mert magnéziumtartalma enyhíti a csonthártya feszülését. Magnéziumban igen gazdagok a banán mellett alapvetően a zöldségek, a gyümölcsök és a hüvelyesek, a tejtermékek, a halfélék, és persze az olajos magvak is.
Ha a gyerek gyakran panaszkodik növekedési fájdalomra az aktívabb napok után, és eddig nem tettük, érdemes beszerezni olyan cipőt, ami aktívan támasztja a lábat, és figyelni arra, hogy a cipőfűző/tépőzár szorosan fogja a lábfejet.
A növekedési fájdalom reggelre elmúlik, és semmiképpen sem befolyásolhatja a gyerek járásra való képességét, nem okozhat sántikálást, és nem jár fizikai sérüléssel és fertőzésre mutató jelekkel. Ha bármi ilyesmit tapasztal, például, ha csak az egyik láb fáj, vagy a gyerek sántikál, az valószínűleg más ok miatt van, amit, ha nem triviális, érdemes kivizsgáltatni.

Forduljunk orvoshoz, ha
- a gyereknek csak az egyik lába fáj
- a karja vagy a háta is fáj
- a fájdalom minden éjszaka jelentkezik, vagy nappal is folytatódik
- az ízületek duzzadtak
- a gyereknek hőemelkedése vagy láza van
- étvágytalan
- fogy
- nem szívesen jár, vagy nyilvánvaló ok nélkül sántít
Címkék:
Hozzászólások